Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осигурени са близо 250 млн. лв. за подкрепа на малките и средни предприятия в последните месеци

Снимка: БГНЕС

През последните месеци, Министерството на икономиката е осигурило близо 250 млн. лв. за подкрепа на малките и средни предприятия. Това стана ясно по време на среща между министър Даниела Везиева и представители на компаниите в министерството, по време на която са обсъдени възможностите за финансиране по различните програми.

Министърът на икономиката Даниела Везиева посочи, че само през Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ по процедурата за подкрепа на малки предприятия с оборот над 500 000 лв. са били осигурени допълнителни 160 милиона лева.

Тези средства ще бъдат достатъчни за финансирането на още 3600 малки предприятия от резервните списъци по процедурата, съобщи Везиева.

През Българската банка за развитие е стартирала нова програма в подкрепа на малкия бизнес и стартъпите в размер на 80 милиона лева. Програмата предвижда отпускането на директни заеми с по-ниски от стандартните изисквания за обезпечения. Допускат се да кандидатстват стартъпи в производството, работещи в креативните и творчески индустрии и малки компании от всички сектори на икономиката.

Министър Даниела Везиева информира още, че се работи за опростяване на процедурите по финансовите инструменти, създават се нови механизми за подкрепа на бизнеса, така че да се подпомогне неговата дигитализация и преход към зелена и кръгова икономика




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания вече е главна мишена на руските кибератаки

Великобритания е цел номер 1 за руски кибератаки след избирането на Тръмп, твърдят британски правителствени източници. Според тях, Путин е насочил вниманието си към Великобритания, за да не дразни американската администрация по време на разговорите за Украйна.   Правителствени източници, цитирани от "Таймс" твърдят, че превръщането на Великобритания..

публикувано на 14.07.25 в 05:25
Доналд Тръмп

САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна, за да ѝ помогнат да се справи с руските удари.  Изявлението идва две седмици, след като Вашингтон обяви спирането на някои оръжейни доставки за Киев. Според Тръмп доставката ще бъде част от изгодна сделка за Съединените..

публикувано на 14.07.25 в 05:13
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години

България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..

публикувано на 13.07.25 в 21:30

Възстановено е движението на влаковете в Кърджалийско

Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар.  Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран.  По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..

публикувано на 13.07.25 в 21:07
Руският министър на външните работи Сергей Лавров (вляво) и китайският първи дипломат Ван И - снимка от 16 окстомври 2023, Пекин

Външните министри на Китай и Русия са обсъдили украинската криза и отношенията със САЩ

Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..

публикувано на 13.07.25 в 20:53

Сблъсъци между екстремисти и мигранти в Испания, има ранени

Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..

публикувано на 13.07.25 в 20:51