Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият трилър "Деултум посреща Свирепия" - една история за богове и императори

3
Ирина Вагалинска и проф. Людмил Вагалински
Снимка: Мая Данчева

Един от най-вълнуващите феномени в развитието на нашата цивилизация  е историята на Древния Рим. В най-големия си разцвет той е простирал властта си върху огромни територии в Европа, Азия и Африка. Земите на днешна България също са били част от неговите владения в продължение на поне шест века. 

Римляните са били привлечени от Балканите, заради географското им разположение, като кръстопът между Европа и Мала Азия. Също и от природните богатства и плодородната земя. И не на последно място, заради важността на река Дунав, като граница на империята. 

На Балканите, а и по нашите земи са били разположени римски легиони, а в последствие техните лагери дали началото на градове. Това дава огромен тласък в развитието на градския живот. Градовете били планирани по правилата на римското градоустройство с всички удобства за жителите си. 

Към археологическите доказателства от Древния Рим в нашите земи интерес са проявявали историци като Константин Иречек и братя Шкорпил, които в края на 19 век дават първите научни описания на старините в римската колония Деултум. Античният град се е намирал на 12 километра западно от Бургас, в землището на днешното село Дебелт. Това е домът на ветераните от VIII Августов легион, които по силата на римското право били оземлени. Днес "Деултум" е Национален археологически резерват, в който проучванията продължават с големи резултати.

Ирина Вагалинска и проф. Людмил Вагалински разказват в "Нощен Хоризонт" една история за римски императори, богове, култове, любов и борба за власт. История, в която се преплитат историческите факти, археологическите доказателства и художествената измислица, за да привлече повече интерес към наследството, което Древният Рим е оставил. 

Проф. Людмил Вагалински е археолог, а Ирина Вагалинска е журналист и автор на исторически романи. 

Историческият трилър "Деултум посреща Свирепия" беше представен преди дни. Това е втората книга от поредицата "Провокирано от археологията", последвала първата книга "Мистерии в Хераклея Синтика". 

Ирина Вагалинска е и създател и на популярната медийна платформа "Archeologia Bulgarica", проф. Людмил Вагалински е от Националния археологически институт с музей на БАН. 



Още в интервюто на Мая Данчева с проф. Людмил Вагалински и Ирина Вагалинска в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Издирваното момиче Мария-Кристина Капитанска

Полицията в Благоевград издирва 15-годишно момиче

Полицията в Благоевград обяви за издирване 15-годишно момиче, което е в неизвестност от 27 октомври. Сигналът е подаден от нейните близки, които до този момент не са успели да я открият, нито имат връзка с нея. По описание на родителите Мария-Кристина Капитанска е слаба,  висока 158 см, с тъмнокестенява дълга коса и кафяви очи...

публикувано на 30.10.25 в 17:52
Илюстративно изображение.

Над 100 души потърсиха работа на трудовата борса за мигранти и бежанци в столичния район "Красно село"

Повече от 100 души потърсиха работа на трудовата борса за мигранти и бежанци в столичния район "Красно село". Работодатели от строителството, хотелиерството, производството, транспорта и логистиката предлагат свободни позиции. Посетители на борсата споделиха своите предпочитания:  "Завърших архитектура и търся нещо по своята специалност";..

публикувано на 30.10.25 в 17:44

Румъния ще направи оценка на планираната продажба на активите на "Лукойл" в страната

Румъния ще направи оценка на планираната продажба на активи, притежавани от руската компания "Лукойл" в страната, включително около 320 бензиностанции и рафинерия, за да гарантира, че се придържа към санкциите на Европейския съюз и собствените си енергийни правила, съобщи румънското министерство на енергетиката, цитирано от Ройтерс...

публикувано на 30.10.25 в 17:33
Цвета Маркова

Доц. Цвета Маркова: "Гунвор" не е случаен играч, който се появява на сцената внезапно и изненадващо

Съгласна съм, че това решение за продажбата на Лукойл на "Гунвор" изглежда изненадващо, но аз не смятам, че това е възникнало спонтанно и изненадващо за професионалистите в този областта, каза доц. Цвета Маркова, ръководител на катедра "Национална сигурност" във ВТУ, в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" доц. Маркова..

публикувано на 30.10.25 в 17:33

"Подкрепа": Символичните увеличения на заплатите в сектор "Култура" са недопустими

В отворено протестно писмо до парламента, премиера и министрите на финансите и културата синдикатът "Култура" към КТ "Подкрепа“ изразява несъгласие с предложения проектобюджет за догодина.  "Предвидените символични увеличения на възнагражденията в културния сектор с едва 5% са абсолютно недопустими“, пишат от синдиката и настояват за заплати не по-ниски..

публикувано на 30.10.25 в 17:17
Петър Петров

Депутати от "Възраждане" внесоха жалба в КС срещу промените в Закона за ДАНС

Депутати от "Възраждане" внесоха жалба в КС срещу промените в Закона за ДАНС НС преодоля президентското вето на Закона за ДАНС Депутати от "Възраждане" внесоха жалба в Конституционния съд срещу промените в Закона за ДАНС, с които се отнема правото на президента да назначава с указ ръководителя на службата.  Миналата седмица ветото на..

публикувано на 30.10.25 в 17:13

Министерството на културата връчи наградите "Златен век", посветени на Деня на народните будители

Близо 40 творци, артисти, читалищни и научни дейци от различни области на изкуството са отличени за принос в развитието на българската култура и духовност с наградата "Златен век" на Министерството на културата.  Отличията се връчват винаги преди Деня на будителите.  Актьорът Руси Чанев получи огърлие и грамота за адаптацията на романа на Иван..

публикувано на 30.10.25 в 16:28