Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата почита паметта на Свети Мина

| обновено на 11.11.21 в 07:55
Снимка: БГНЕС

Днес православната църква почита паметта на Св. великомъченик Мина. Той е бил войник в Египет и за вярата си е посечен с меч през трети век. 

Почитта към светеца-войн е от времето на мъченическата му смърт за вярата през 296 г.  

Пазител и на сираците и бездомните, на народните лечители, знахари, войни и на хората, поели на дълъг път, закриля и жените помага им да заченат, скрепява разклатените бракове. Приема се, че помага и за намирането на изгубени вещи. В народните поверия е смятан и за повелител на вълците.

Имен ден празнуват Виктор, Виктория, Минчо и Минка.

Богослужебни текстове за празника на Свети Мина открояват мъжеството и словата му в отговор на мъчителите: "Христов съм и Христов ще бъда".

Свети Мина бил египтянин, служил във войската, разположена в Котуанската област, под началството на военачалника Фирмилиан. По това време в Рим царували заедно Диоклетиан и Максимиан. Те издали указ да бъдат измъчвани и убивани всички християни, които не се покланят на идоли и не им принасят жертви.

Тогава Мина оставил воинското си звание и се оттеглил в планините, в пустинни места, тъй като сметнал, че е по-добре да живее със зверовете, отколкото с хора, които не познават Бога. Свети Мина дълго време се скитал в планините и пустините, поучавайки се в Божия Закон, с пост и молитва очиствайки душата си и служейки ден и нощ на Единия Истински Бог.  Веднъж в главния град на Котуанската област се провеждал празник, на който дошли много езичници. Блаженият Мина оставил планината и пустинята и дошъл в града. Той излязъл насред мястото за зрелища, за да го видят всички, и изповядал вярата си. Князът на града, на име Пир, заповядал да хванат светеца и дълго да го измъчват. Свети Мина не се отказал от Христос и бил посечен с меч, а тялото му - изгорено.  Останките му били погребани в Александрия, а над гроба му - построен храм. Там по молитвите към светеца в нея станали множество чудеса.

Заради претърпените страдания се приема, че светецът има дръзновение пред Бога и е бърз помощник на почитащите го.

Храм

Редица обители и храмове на у нас са кръстени на Свети Мина 

  • Обрадовски манастир „Свети Мина“ край София, в който се намират смятаните за чудотворни икони на Свети Мина и на свети мъченик Фанурий.
  • Църква „Свети Великомъченик Минà“ в Кюстендил
  • „Свети Мина“ в село Старчево, Петричко
  • Параклис „Свети Мина“ във Велико Търново

В храма "Св. Мина" в Кюстендил ще бъде отслужена света литургия и осветен курбан за 500 души за здравето на всички кюстендилци. Празникът в града започна още в сряда вечер. Посетителите могат да се поклонят пред частица от мощите на светеца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 60 загинали след проливни дъждове в Мексико

Най-малко 64 души загинаха, а спасителни екипи продължават да издирват други 65, които са в неизвестност след проливни дъждове в Мексико.  Пороят миналата седмица превърна улиците в реки, предизвиквайки свлачища и отнасяйки пътища и мостове. Десетки малки населени места останаха недостъпни.  Около 10 000 войници с лодки, самолети и хеликоптери се..

публикувано на 14.10.25 в 07:56
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон предупреди, че "Хамас" остава заплаха и след сключването на примирие

През следващите седмици и месеци ще се работи за траен мир в Близкия изток. След всички войни и конфликти там обаче, съществува голям скептицизъм дали планът ще успее. Френският президент Еманюел Макрон предупреди за продължаващата заплаха от палестинската групировка "Хамас" след сключването на примирие, предаде БТА. Тръмп призова..

публикувано на 14.10.25 в 07:42
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски ще се срещне с Тръмп във Вашингтон, за да обсъдят помощ за Украйна

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че ще се срещне тази седмица във Вашингтон с американския президент Доналд Тръмп, за да обсъдят предоставянето на помощ от САЩ за Украйна. Зеленски очерта възможни източници на финансиране за закупуването на ракети "Томахоук", ако решението за предаването им бъде одобрено от САЩ. Продължават..

публикувано на 14.10.25 в 07:25

В мрежата на БЧК: Започна раздаването на помощите за социално слаби

Започна раздаването на пакети с хранителни продукти и продукти за хигиенни нужди на социално слаби в страната. Ще бъдат подпомогнати над 640 000 души . В Мездра бе дадено символично началото на раздаването на помощите. Продуктите са закупени от Агенцията за социално подпомагане по Програма "Храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027",..

публикувано на 14.10.25 в 06:56
Снимката е илюстративна.

"Умни" гривни ще се грижат за здравето на възрастни хора в Кюстендил

"Умни" гривни, осигурени от Община Кюстендил, ще следят здравословното състояние на възрастни хора, самотно живеещи хора и лица с увреждания. Дейността се реализира по проект, финансиран по Програмата "Развитие на човешките ресурси".  Десетки самотно живеещи възрастни хора, както и такива с увреждания в общината получиха специалните "умни" гривни...

публикувано на 14.10.25 в 05:19

Имен ден празнуват Петка, Петкана, Пенка, Параскева, Петрана

Православната църква почита паметта на св. Параскева Търновска, наричана у нас св. Петка Българска.  Света Петка е една от най-обичаните и почитани светици по нашите земи. Смята се за закрилница на българския народ, на жените и семействата .  В народната традиция този ден се нарича още "Петковден" или Денят на св. Петка. Един от най-старите..

публикувано на 14.10.25 в 05:12

130 г. от създаването на кооперация "Напредък" ще бъдат отбелязани в Габрово

В Габрово днес ще бъдат отбелязани 130 години от създаването на първата българска трудово-производителна кооперация "Напредък". Събитието ще открие заместник-министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова-Великова.  Годишнината ще бъде отбелязана с поднасяне на цветя на паметната плоча в историческото сърце на Габрово, поставена на мястото,..

публикувано на 14.10.25 в 04:44