В своята есенна икономическа прогноза Европейската комисия заяви, че европейската икономиката се възстановява от шока, предизвикана от Covid-19, по-бързо от очакваното.
Оттам изтъкват, че с напредването на ваксинационните кампании и с постепенното премахване на ограниченията, растежът се е възобновил през пролетта и е продължил през лятото след повторното отваряне на икономиката. Рисковете обаче остават.
"Икономиката на ЕС се върна на нивото от преди коронавирусната пандемия през третото тримесечие на 2021 г. и премина от възстановяване към експанзия“, посочи Комисията, като отбеляза, че вътрешното търсене е основен двигател на експанзията.
В есенния доклад се отбелязва, че икономиката на ЕС се очаква да нарасне с 5% през 2021 г., с 4,3% през 2022 г. и с 2,5% през 2023 г. До голяма степен тя зависи от два фактора - развитието на пандемията и темпото, с което предлагането се адаптира към бързото възстановяване на търсенето след повторното отваряне на икономиката.
Очаква се безработицата в ЕС да намалее от 7,1 % тази година на 6,7 % и на 6,5 % съответно през 2022 г. и 2023 г. В България се очаква тя да бъде 5,1 %, 4,6 % и 4,4 % през трите години.
Междувременно се очаква заетостта да се върне до нивата отпреди пандемията през 2022 г. и да започне да се разраства през 2023 г.
Очаква се инфлацията в ЕС да нарасне с 2,6% през 2021 г., след което да се забави до 2,5% през следващата година и до 1,6% през 2023 г., тъй като енергийните цени би трябвало постепенно да отслабнат през втората половина на 2022 г. и да се разреши дисбаланса между търсене и предлагане.
Въпреки това ЕК предупреди, че "инерцията на растежа е изправена пред нови препятствия, като недостига в предлагането, прекъсванията на веригите на доставки и растящите цени на енергията, като всички това може "да натежи върху потреблението и инвестициите".
ЕК обаче предупреди, че болезнено високите цени на енергията могат да засегнат сериозно сметките за комунални услуги и ще натежат върху способността на хората да харчат през следващата година. Европейската икономика също така е изправена пред пречки в резултат на нарушените доставки на части и суровини, нарастващите инфекции с Covid-19 и други фактори.
"Европейската икономика се движи от възстановяване към експанзия, но сега е изправена пред някои затруднения“, заяви при представянето на доклада еврокомисарят по икономика Паоло Джентилони.
Той цитира скока на цените на енергията, покачващите се потребителски цени, неотдавнашното увеличение на инфекциите с Covid-19 и прекъсванията във веригата на доставки, които се отразяват негативно на редица индустрии.
„Развитието на ситуацията в страните-членки е изключително различно със сериозно нарастване на заразите в страните с ваксинирани под общия процент за ЕС. Засега хоспитализациите и смъртността на основата на Covid-19 остават ниски в сравнение с предишните вълни, но нарастват бавно, като така поставят на риск икономическите перспективи“.
Въпреки препятствията пред които е изправена, Европа "на практика затвори дупката" спрямо нивото на икономическа продукция преди пандемията, след като през третото тримесечие БВП нарасна с 2,2%, отбеляза Джентилони.
По-малкото противоепидемични ограничения означават, че хората се връща обратно на работа, се казва още в доклада, като нивото на безработица от 7,4% през септември е подобрение спрямо ниво от 8,6% през същия месец година по-рано.
Общата заетост обаче остава с 1% под нивото си преди коронавирусната пандемия и се очаква да надмине това ниво едва следващата година и да премине към експанзия през 2023 г.
Възстановяването на Европа беше подкрепено от обширна правителствена помощ под формата на изплащане на заплати за пуснати в принудителен отпуск работници, а подемът трябва да намери непрекъсната подкрепа от Фонда за възстановяване и устойчивост на ЕС на стойност 807 млрд. евро.
Но цените на енергията, които паднаха рязко през първата пандемична 2020 г., се увеличиха с "бурно темпо" през последния месец и сега са над нивата преди пандемията, се отбелязва в доклада. Това допринесе за годишна инфлация от 4,1%, въпреки че някои икономисти и официални европейски представители твърдят, че скокът на потребителските цени се очаква да намалее през следващата година.
"Високите цени на енергията на едро си проправят път към цените на дребно за домакинствата и производителите, макар и в различна степен и темпове в различните страни, с потенциални въздействащи ефекти върху потреблението и бизнес инвестициите“, се казва в есенния доклад на ЕС.
Пазарните цени на природния газ, основното гориво, използвано за генериране на електроенергия, повишиха петкратно нивото си в началото на тази година в Европа поради различни фактори, включително изчерпани складови запаси, липса на доставки от Русия и силно търсене в Азия на наличните доставки на втечнен природен газ, пренасяни с кораби.
Малък частен самолет се е разбил в няколко къщи в североизточната част на американския град Филаделфия, предадоха Би Би Си и "Франс прес". Двама души са били на борда на летателното средство, сочат данни на Си Би Ес, докато според местна телевизия хората в самолета са били шест. Не е ясно какво е предизвикало инцидента, нито дали има оцелели...
Руските сили започнаха вечерна ракетна атака срещу историческия център на украинското черноморско пристанище Одеса, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, като нанесоха щети на сгради и раниха двама души, казаха местни власти, цитирани от Ройтерс. Снимки, публикувани онлайн, показват щети на хотел "Бристол", луксозна забележителност,..
С публикация във "Фейсбук" профила си правителството съобщава, че България е получила първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на "Локхийд Мартин" в Грийнвил, САЩ. С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, подчертава министър-председателят Росен..
Украинците отново ще могат да присъединяват децата си към тях в Обединеното кралство, след като британското правителството отмени направените по-рано промени във визовите разпоредби. Миналия февруари правителството без предизвестие ограничи допускането на хора, така че украинците без право да живеят постоянно в Обединеното кралство вече не..
НАТО ще засича с помощта на изкуствен интелект (ИИ) подозрителни кораби, като по този начин ще пази от потенциален саботаж подводните кабели и тръбопроводи, съобщиха от Пакта. Специалисти са разработили софтуерния инструмент Mainsail. Това станало в създадения от алианса Център за морски изследвания и експерименти в италианския град Ла..
Има лек спад в заболеваемостта от грип в Кюстендилско за дните от 23 до 30 януари, казаха за БНР от Регионалната здравна инспекция. Намалял е, макар и с малко, и броят на отсъстващите ученици - те вече са под 30 процента, но не във всички общини е така, коментираха от Регионално управление на образованието (РУО). Грипна епидемия за областта..
Категоричен съм, че е необходимо човешкият ресурс на Главна дирекция "Гранична полиция" да бъде съхранен, се казва в позиция на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, разпространена от МВР. Като вътрешен министър категорично отхвърлям и се противопоставям на подобни обвинения в бездействие, отправени към български полицаи, казва още..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..