Конференцията на ООН за климатичните промени в Глазгоу е към своя край. Церемонията по закриването ще се състои тази вечер, но работата ще продължи и утре с одобряването на заключителната декларация.
Председателстващият срещата Алок Шарма заяви днес, че светът гледа към Глазгоу с надежда всички да работят заедно и да постигнат консенсус и че световните лидери не могат да си позволят провал.
На базата на постигнатите споразумения за спасяване на горите, за намаляване на емисиите на метан и прекратяване на използването на въглища, подплатени финансово, специалният американски пратеник за климата Джон Кери отново подчерта, че основната амбициозна задача си остава обуздаването на глобалното затопляне до 1,5 градуса.
По повод на изненадващата съвместна декларация на Китай и Съединените щати с обещания за сътрудничество и действия в борбата с климатичните промени, Кери заяви:
„На Съединените щати и Китай не им липсват различия, но по отношение на климата сътрудничеството е единственият път към успеха. Честно казано, няма какво да обсъждаме – говорим за наука. Математиката и физиката диктуват пътя, който трябва да извървим“.
Политици и природозащитници на Острова коментираха, че китайско-американската декларация несъмнено е много окуражаваща за един бъдещ единен фронт в борбата с климатичните промени.
Последната съществена новина от деня е учредяването на така наречения „Алианс без нефт и газ“, чиито инициатори са Дания и Коста Рика.
Интересно е, че в него няма да влязат като цяло Великобритания, Съединените щати или Канада, но ще членуват части от тях – Уелс, Калифорния и Квебек.
Страните-членки на Алианса ще определят дата на спиране на производството на тези горива и ще спрат да издават разрешителни за добив или проучване на нови нефтени и газови находища.
Американският президент Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която наложи новите всеобхватни мита за търговските партньори на САЩ по целия свят. Ход, с който цели да стимулира производството на стоки на американска територия. Новите реципрочни митнически тарифи ще влязат в сила след седем дни, и бяха обявени часове преди настъпването..
От днес почти целият износ на ЕС в Съединените щати ще бъде обмитяван с 15 на сто, както се договориха американският президент Доналд Тръмп и председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен в неделя. Говорител на ЕК уточни вчера, че изключенията от тях също ще се прилагат, но виното и спиртните напитки няма да са към тях засега. Според..
Ден на траур е обявен днес в Киев в памет на жертвите на вчерашните масирани руски атаки. Загинали са 16 души, сред които две деца. Президентът Володимир Зеленски заяви, че украинската столица е била атакувана с повече от 300 дрона и осем ракети. "Светът за пореден път видя отговора на Русия на нашето желание за мир", допълни Зеленски. Руското..
В Гърция горещините преминаха в силни дъждове, които доведоха до наводнения по пътищата. След горещата върна от миналата седмица и екстремни температури времето рязко се промени. Цялата страна е обхваната от проливни дъждове, бури, градушки и силен вятър. Трудна е обстановката в Северна Гърция, като тази част на страната е най-силно засегната. В Солун..
До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..
От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..
Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на..