Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епидемичната ситуация се подобрява, няма да има локдаун

| обновено на 12.11.21 в 18:14
Министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, изпълнителният директор на ИАЛ маг.-фарм. Богдан Кирилов, съветникът на здравния министър проф. Мира Кожухарова.
Снимка: БГНЕС

Удължаване на епидемичната обстановка с между 4 и 6 месеца ще предложи Здравното министерство на правителството, което отчита подобряване на ситуацията с Covid.

Удължаването на епидемичната обстановка ще бъде предложено на следващото заседание на правителството, уточни на брифинг здравният министър Стойчо Кацаров и отчете, че ситуацията със заболеваемостта и хоспитализациите у нас се подобрява:

Няма да има локдаун. Данните от последната седмица сочат намаляване на броя на заразените, подобряване на епидемичната ситуация и не се налага в страната да има локдаун. Мерките, които предприехме преди две седмици с въвеждането на зеления сертификат, дадоха своя резултат. Намалява броят на хоспитализациите през последните няколко дни, а също и в интензивните отделения".

"Не сме залагали на страха, не сме се опитвали да плаши да използваме лошата страна на нещата - страха от заразата, за да бъдат мотивирани да спазват противоепидемичните мерки", допълни той.

Положителна тенденция отчита и проф. Мира Кожухарова:

„Две седмици в по-голямата част от страната и общо средно за страната започна да спада темпът на нарастване на заболелите, което беше първият положителен белег. Към момента виждаме, че сме надолу от пика“.

Според проф. Мира Кожухарова, спад на новите случаи има, но не във всички области. Там препоръката е за повишено внимание.

"Средно за страната започна да спада темпът на нарастване на заболелите. Към момента виждаме, че сме надолу от пика. За качването до върха ни трябваха 13 седмици, може би по-малко за слизането, но това изисква да бъдем много предпазливи".

Внасят нови 4 лекарства за лечение на вируса до средата на декември. 

До 3 седмици в страната ще бъде внесено лекарство за лечение на Covid-19 в домашни условия. То ще бъде под формата на таблетки и ще се дава не по-късно от 5 дни, след поставяне на диагнозата. То ще е за хора над 12 годишна възраст, с придружаващи заболявания. За домашно лечение ще бъде внесен и препаратът моноклонални антитела. Той обаче ще се инжектира в болнични условия и под наблюдение, а след това пациентът ще може да се прибере вкъщи, обяви Десислава Велковска от дирекция „Лекарствена политика“:

„Тази група лекарствени продукти моноклоналните антитела представляват интравенозна инфузия. Те се прилагат интравенозно на пациента и по този начин се обхващат пациентите, които са с лека до среднотежка форма на коронавирусна инфекция и не са хоспитализирани в лечебно заведение“.

За тежка форма на Covid и за болнично лечение, ще бъде внесен имуносупресор. Другите два препарата, са от групата на моноклоналните антитела, като единият не задължава пациентът да се лекува в болница, но се инжектира от лекар. Болният остава под наблюдение 3 часа, след което може да се прибере.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30