Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Стършел“ запазва жилото си

Снимка: БГНЕС

В Дома на хумора и сатирата в Габрово беше представена изложбата „Стършел на 75“. Така музеят и редакцията на най-дълго издавания вестник за хумор и сатира в България отбелязват юбилея на изданието.

В експозицията са събрани шаржове и автошаржове на 39 автори и сътрудници на „Стършел“, които ни връщат към историята на сатиричния седмичник, излизал без прекъсване от 1946-а година.

Михаил Вешим  Снимка: БГНЕС

„Стършел“ запазва името и нрава си през годините, казва неговият главен редактор Михаил Вешим.

Двамата с дългогодишния автор във вестника Румен Белчев откриха изложбата за 75-ата годишнина на вестника, през чиято редакция са преминали най-добрите наши писатели, поети-сатирици и карикатуристи. Сред публиката на откриването имаше габровски писатели и автори на книжки за местния хумор.

„Аз съм 90-годишен вече. Навремето „Стършел“ беше един от любимите ми вестници. Аз в момента се занимавам с хумор. Въпросът е да се хванат неща, с които наистина да забавляваме хората. Винаги има вицове. Виждам хората как създават вицове със сегашната действителност.“

Започнал като ляв вестник и партийно издание, от 1951-ва до 1990-а „Стършел“ е издание на Централния комитет на БКП, а след 90-та – на работещите във вестника. Негови основатели са Димитър Чавдаров-Челкаш, който е първи главен редактор, Борис Ангелушев, Павел Вежинов, Богомил Райнов, Марко Бехар, Христо Ганев, Валери Петров, Никола Мирчев.

Вестникът преминава през различни периоди и различни главни редактори. След Челкаш, идва Асен Босев, който в първите години на 60-те превръща „Стършел“ в по-литературно издание, но през 66-та Христо Пелитев го връща в полето на критичната журналистика. Днес във вестника работят четирима души и те са съиздателите на „Стършел“.

Румен Белчев  Снимка: БГНЕС

Румен Белчев започва работа в редакцията на „Стършел“ преди 43 години и продължава да пише, а вестникът - да излиза. Въпреки че днес всеки може да е автор и да създава съдържание, за седмичника летоброенето продължава, благодарение на читателите.

Хората, които разбират хумора по начина, по който ние го разбираме, си ни харесват, макар понякога да ни ругаят. Но ако всички сме на един акъл, къде отиваме“, казва  Белчев.

Историята на вестника, с който са израснали поколения, „стършелите“ припомнят с изложените в Дома на хумора шаржове и автошаржове на 39 автори и сътрудници на изданието. Сред тях има шаржове от ръката на Борис Димовски, на Доньо Донев, на Ивайло Нинов.

„Шаржове, рисувани направо на коляно. Когато имаше някой от „стършелите“ юбилей или по едно време, когато имаше разказ във вестника, се пускаше с шарж на автора, се викаше дежурният художник, който сяда на бюрото отсреща, на едно листче колкото цигарена кутийка набързо драсва няколко шарки и изведнъж виждаш как човекът оживява на хартията – същият, само че по-смешен“, разказва Румен Белчев пред БНР.

Изложбата е подготвена с помощта на габровската весела къща. Всъщност Домът на хумора и редакцията на „Стършел“ са си сътрудничили през годините и са вървели ръка за ръка, отбелязва Белчев.

Жилото на стършела не щади политиците. А на фейлетонисти като Румен Белчев те често дават хляб. Той е впечатлен от чисто бял борд край бензиностанция, на който е изписана мисълта на Марк Твен, че „политиците и пелените трябва да се сменят често по една и съща причина“ и допълва, че би гласувал за автора на мисълта.

Запитан дали хората на сцената днес са благодатни за окарикатуряване, Белчев е категоричен:

Те самите са карикатури“.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10