"Идеята да бъде поканен Робърт Уилсън да работи на сцената на Народния театър се появи преди 4 години. Ние сме вече на финала. Това сътрудничество е огромно предимство за театъра. Всички актьори определят участието си като предизвикателство". Това каза пред БНР Светлана Панчева, драматург на постановката по пиесата "Бурята" на Шекспир.
"Представлението е приказно, кратко и в стил фентъзи", посочи тя.
По думите ѝ начинът, по който работи Уилсън с актьорите и с целия екип на театъра, е необичаен.
"Той направи първоначална селекция на актьорите, с които иска да работи. След това имаше един втори кастинг, на който вече се уточниха имената на актьорите, които ще работят в представлението".
Във визията на Уилсън на първо място е движението, светлината и много малко - думите, обясни Панчева и добави:
"Разликата е много голяма, това е един съвършено различен вид театър, който Робърт Уилсън прави".
Пет са премиерните дати на театралното събитие на сезона в Народния театър "Иван Вазов". Официалните премиери са на 18 и 19 ноември.
Представлението по прочутата пиеса на Уилям Шекспир ще може да се гледа и в още три дни преди това – 14, 16 и 17 ноември, които самият Робърт Уилсън, феноменална фигура в света на съвременния експериментален театър, нарича „генерални репетиции с публика“.
Петте представления са насрочени поради очаквания огромен интерес към първото в историята на театъра у нас гостуване на режисьор от подобен ранг.
Актьорски състав: Веселин Мезеклиев, Радина Боршош и Жаклин Даскалова, Васил Драганов, Валентин Ганев и много други.
"Ню Йорк Таймс" нарича Робърт Уилсън „Гигант в света на експерименталния театър“.
Уилсън е сред най-известните театрални и визуални артисти в света. Работи заедно със световни имена като Хайнер Мюлер, Том Уейтс, Сюзън Зонтаг, Уилям Бъроуз, Джон Кейдж и Филип Глас.
Световноизвестният американски режисьор е еднакво търсен както за постановки в театъра, така и в операта. Той работи не само като режисьор, но и като хореограф, сценограф, светлинен дизайнер, художник, пърформър, видеоартист, драматург. Завършил е изкуство и архитектура в института „Прат“ в Ню Йорк.
Рисунките, картините и скулптурите на Уилсън също намират място в световните музеи и галерии. Той е основател и художествен директор на The Watermill Center, лаборатория за изкуствата в Ню Йорк.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..