"Наистина вярвам, че след 50 години хората ще казват, че в този момент Америка е решила да спечели съревнованието за XXI век - да се впусне с пълна тяга в играта“. Така президентът на Съединените щати не скри задоволството си от това, че Конгресът одобри окончателно плана му за 1 трилион и 200 милиарда долара инвестиции за модернизиране на инфраструктурата в Америка. „През по-голямата част на XX век бяхме световен лидер, защото инвестирахме в народа си - в себе си. В един момент обаче спряхме да го правим“, обясни Байдън мотивите за проникновената си дългосрочна визия.
Ключова група от избирателите в щата Вирджиния, тези в Ню Джърси - също, не са склонни да повярват безрезервно. Те са загрижени от рекордната за последните 9 години инфлация и за неефективността на Демократическата партия, която е раздирана от вътрешни спорове за инициативите на президента си. Във Вирджиния миналата година Байдън победи Доналд Тръмп с 10 пункта преднина, в Ню Джърси - с 16, но се оказа, че съпартийците му не могат вече да почиват на тези лаври.
Темата коментира в предаването "Събота 150" политологът Маргарита Асенова от вашингтонската фондация „Джеймстаун“.
Г-жо Асенова, демократите загубиха изборите за губернатор на Вирджиния и едва спечелиха тези в Ню Джърси, според някои коментатори това е предвестник за провал на междинните избори за Конгреса през 2022-ра. Какво кара умерените и независими избиратели от предградията да се отдръпват от демократите и да мислят, че Тръмп вече не е толкова страшно плашило?
"Да, има отдръпване от демократите, защото опасността от Тръмп изглажда по-далечна в момента. От друга страна се получи доста хаотична ситуация в Конгреса с тези две големи инициативи на Байдън - Законът за инфраструктурата и за много социални помощи и за промяна на политиката за климата. ... Много американци не са в подкрепа на големите суми, които ще се похарчат за двете инициативи. Междинната част на независимите гласоподаватели в САЩ, която решава изхода на всички избори, се колебае накъде да отиде. От една страна - нямаха нищо против икономическата политика на Тръмп, от друга - те се притесняват, че това огромно харчене ще доведе до нарастване на американския дълг, данъците. Тази част от Америка е решаващата за всеки избор и в момента не изглежда Байдън да има необходимото влияние сред тях".
Планът за инфраструктурните инвестиции беше приет въпреки дрязгите между различните крила в Демократическата партия. Доколко това постижение на Байдън може да възстанови имиджа му като компетентен управляващ?
"Много е възможно това да се случи, защото плановете на Байдън имат много по-голяма подкрепа в обществото, отколкото самият той. За Байдън подкрепата в момента е около 42%, а за инициативите му - над 60%. Това означава, че американското общество подкрепя програмите му. ... Има усещането, че в Конгреса различните крила на Демократическата партия не могат да се разберат. И това е най-голямата опасност за следващата година, не толкова инициативите на Байдън, които са широко подкрепяни".
Достатъчно ли ще е приемането на дългосрочна и проникновена инвестиция в народа, както Байдън представя плана си за социални инвестиции, за да не загубят демократите крехкото си мнозинство в Конгреса?
"Много е възможно това да се случи, защото мнозинството на демократите в момента е много малко - Сенатът е разделен 50 на 50. ... Проблемът не е толкова дали ще се смени Конгресът, колкото е поляризирането на двете партии. ... Републиканската партия по всякакъв начин се стреми да саботира програмите на администрацията на Байдън, да ги представи като някакво строене на социализъм в САЩ и по този начин да отблъснат гласоподавателите от него. Особено имигранти, дошли от бившия комунистически блок, които казват, че не искат да се върнат към такъв тип държава. Има такава нагласа, че не желаят да виждат прекалено много намеса на държавата в социалните политики. Въпрос на време е дали ще успеят демократите да приложат тези програми, така че хората да усетят ефекта от тях и да гласуват за тях".
По думите на Маргарита Асенова в момента между САЩ и Китай се наблюдава не просто съревнование, а, по мнението на много експерти, това е екзистенциален проблем:
"Китай все още се ръководи от комунистическа партия. Там нещата не са уредени по демократичен начин. Да се позволи доминация на Китай ще означава пълна промяна на международния ред, това е причината за конфронтацията с Китай. Байдън се опитва да намери съюзници, с които да изолира Китай и да спре разрастването на икономическата мощ на азиатската страна. Двете основни неща, по които администрацията на Байдън работи в международен план са - да ограничи Китай и да се направи ново споразумение с Иран. Това е и причината до голяма степен Русия да получава свободен пас в международната политика".
Интервюто на Деян Йотов с Маргарита Асенова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..