Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Около 13 хиляди македонци с двойно гражданство в избирателните списъци в Кюстендилско

Снимка: Ани Петрова

Около 13 хиляди македонци с двойно гражданство са включени в избирателните списъци в Община Кюстендил за вота на 14 ноември.

Има и друга възможност - българските граждани, които живеят в Република Северна Македония, могат да гласуват там без да идват в България. Секциите в Северна Македония са 7.

"Според мен ще гласуват, но много хора не са запознати къде са секциите. Информацията не е достатъчна", казва бизнесмен от Скопие.

29-годишен мъж от Крива Паланка коментира за БНР, че няма да гласува на изборите за български депутати и президент.

Според Мирослав Миланов, който е завеждащ организационен отдел в Община Кюстендил, няма да има интерес от македонци с двойно гражданство да гласуват на днешния вот у нас:

Гръцкият журналист Григорис Вариотис - водещ на онлайн радио, който се е установил да живее в кюстендилското село Ръждавица коментира:

„В момента е ясно, че големият проблем е Covid-19 и в Българи има такъв огромен проблем, всички го виждат. Това, че в момента няма правителство не е добър знак“.

Гражданите от Република Северна Македония с български произход и с постоянен адрес у нас, отново са в избирателните списъци, въпреки че от години не гласуват. 

В секцията в благоевградското село Бело поле са записани имената на над 8200 избиратели, с 1600 повече от предишните парламентарни избори.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За десета поредна година НАЗ обявява конкурс за стипендия "Иван Генчев Танев"

За десета поредна година Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) обявява конкурс за стипендия "Иван Генчев Танев". Стипендията е учредена в чест на основателя на "Тракийския съюз на зърнопроизводителите" и е предназначена за студенти, които завършват степен "бакалавър" и продължават обучението си в магистърски програми по..

публикувано на 30.09.25 в 13:19

"Да, България" сезира прокуратурата за антипаркинг колчетата пред парламента

От партия "Да, България", част от коалиция ПП-ДБ, подадоха сигнал до Върховна прокуратура във връзка с опит за нерегламентирано поставяне на антипаркинг колчета пред един от входовете на Народното събрание. От формацията твърдят, че на 20 септември са извършени изкопни и строително-монтажни дейности, включващи разбиване и премахване на част..

публикувано на 30.09.25 в 13:12

Прокуратурата поиска двегодишна условна присъда за Константин Сулев

Прокуратурата поиска двегодишна условна присъда с петгодишен изпитателен срок за прокурора от Софийската районна прокуратура Константин Сулев. Той подсъдим за това, че на 30 май 2023 г. е повдигнал обвинение за принуда на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, без да има достатъчно доказателства. Иван Гешев: Делото..

публикувано на 30.09.25 в 12:47
Държавен фонд

ДФЗ: Стопаните да спазят крайната дата на проектите си по програмата за селските райони

Във връзка с изтичане на периода на прилагане на Програмата за селските райони, Държавен фонд "Земеделие" предупреждава  всички стопани с проекти по програмата, че трябва да спазят крайната дата за извършване на дейностите по договора и за подаване на искане за плащане. В противен случай ще се наложи да връщат пари. Наближава края на..

публикувано на 30.09.25 в 12:42

В България се намира регионът с най-висока смъртност от сърдечно-съдови заболявания в ЕС

Южният централен район на България е регионът в Европейския съюз с най-висока смъртност от заболявания на сърдечно-съдовата система – над 66 процента от всички смъртни случаи – това сочат данните на Евростат. Тя е два пъти по-висока от средната за Съюза стойност на този показател, според който тези заболявания, включително инфаркти и високо кръвно,..

публикувано на 30.09.25 в 12:38

Премиерът Желязков за евакуираните българи от Газа: Една добре координирана операция

Операцията по извеждането на двама български граждани и възрастна палестинка, член на семейството на един от сънародниците ни, е започнало в ранните часове в понеделник и е продължила повече от 24 часа. Българите са изведени успешно благодарение на доброто сътрудничество с международните ни партньори. Операцията е координирана от четири..

публикувано на 30.09.25 в 12:23
Алекс Грозданов

Грозданов: Бих поставил за отбора единствена цел – да продължаваме по начина, по който работихме

"Последните 2 дни започнахме да разбираме как стоят нещата в България и какво сме направили, как сме изкарали целия народ на улиците, за което благодаря. И смятам, че това е най-голямата награда за нас, отбора. Ние сме толкова млади като отбор, че няма как да очакваме такова нещо. Дори не сме си го и представяли". Това заяви след посрещането на летище..

публикувано на 30.09.25 в 12:10