Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучението по класическа филология - основа на културната осведоменост

Снимка: БГНЕС

Тази година катедра „Класическа филология” на Софийския университет „Св. Климент Охридски” отбелязва 100 години от създаването си. 
„Доброто класическо образование е културата на родния език, умението да се изразяваш", каза за БНР главен асистент д-р Доротея Табакова, преподавател по старогръцки език в катедра „Класическа филология” на СУ „Св. Климент Охридски“. Научните ѝ интереси са в областта на преводознанието и стихознанието. Превежда от четири езика. Сред нейните преводи са шест трагедии на Еврипид, една комедия на Плавт и други. Доротея Табакова има две стихосбирки и един диск с авторски песни.

Тя заяви, че специалисти от други сфери търсят информация от преподавателите по класическа филология. 

"При нас идват историци, археолози, юристи, които също се занимават с римско право и не само това - цялата хуманитарна сфера е пряко свързана с класическото образование. За философията има огромно значение. Философите изучават антична философия, но съвсем друго е, когато към това могат да прибавят и четене на текстове в оригинал“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ гл. ас. д-р Доротея Табакова.


Гл. ас. д-р Доротея Табакова   Снимка: Пламена Бачйиска

Възпитаничката на катедрата гл. ас. д-р Вяра Калфина, която в момента е преподавател в катедра „История и теория на културата” коментира за „Хоризонт“:

„Класическата филология никак не е лесна, средата е безкрайно благоприятна. Колегиумът, който обучаваше мен беше безупречен, но като цяло материята е изключително трудна и изисква пълна посветеност“.

Полина Йорданова, възпитаничка на катедра "Класическа филология" в Софийския университет, която сега е докторант по старогръцки език в университета в  Хелзинки допълни в предаването „Нощен хоризонт“:

"Аз още на крехката възраст, на 12 години след първия ми час по латински получих прозрението, че класическата филология е областта, в която трябва да се развивам. Година по-късно при първата ми среща със старогръция твърдо бях решила, че тъкмо с това ще се занимавам, когато порасна и така вече 15 години - не ми е омръзнало. Всеки ден намирам нови вдъхновения в работата си и съм безкрайно благодарна на съдбата, че имам възможност да правя това, което обичам“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

В предаването "По първи петли" на програма "Хоризонт" Николай Генов, който е докторант по теория на литературата в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ съобщи кои са основните идеи в списание "Филологически форум“.

"Списание "Филологически форум“ е насочено към млади изследователи във Факултета по славянски филологии, а и не само. То включва и международни изследователи, литературоведи, езиковеди, студенти и докторанти от други университети“.

На страниците на списанието са публикувани текстове и от три международни филологически научни конференции.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40