Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 40-50 години разделителните линии в обществото се променят и това води до политически сътресения

Стоян Панчев: Или „Възраждане“ ще стане по-голяма партия, или други партии ще се доближат до нея

Ако пандемията остане дългосрочно, консенсусът между партиите ще започне да се чупи, прогнозира експертът

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Влизането на партия като „Възраждане“ в парламента не е само моментна конюнктура, каза в интервю за БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (EКИП).

„Или „Възраждане“ ще стане по-голяма партия, или други партии ще станат по-близки като виждане до „Възраждане“. Това е процес, който тече и е много по-голям от някакви моментни теми на сблъсък. Голямата разделителна линия: космополитно мислене – националистическо мислене, национално мислене, ще се претворява в нови такива сблъсъци като Covid. Covid е просто един симптом, ще има много други такива“, прогнозира той в предаването „Преди всички“.

Панчев се позовава на теорията за политическото пренареждане, според която на около 40-50 години основната разделителна линия между различните партии и групи в едно общество се сменя, което води до сътресения в политическата система – възникване на нови партии и изчезване на други. Този процес тече още от 17 век в най-старите парламентарни системи и в страните с управление от западен тип, поясни той.

Брекзит беше симптом на това, избирането на Тръмп беше симптом на това. В различните страни то се случва с различна скорост и съвсем естествено е да очакваме нещо подобно и в България.“

Когато повечето партии са със сходни позиции и „нямат гигантски различия на тема идеология, на тема виждане за света, то най-вероятно предстои нещо ново да навлезе в системата и да преобърне това статукво“, коментира експертът. 

Според Панчев тласък на промените дават сблъсъци по ключови въпроси, по които в политическата система цари единодушие, но в останалата част от обществото преобладава абсолютно различно мнение.

Първият такъв сюжет беше Истанбулската конвенция. След това – по въпроса с еврото. Сега очаквам – това ще е сигнал, че теорията за пренареждането важи и в нашия случай – ако се окаже, че партиите също започват да си сменят мнението по този въпрос. И последното нещо беше влизането на „Възраждане“ в парламента, която е изцяло на друго мнение от останалите партии по редица въпроси, включително този въпрос с ваксините и пандемията. Отново има една голяма дупка – значителна част от обществото е скептично настроена и към мерките, и към ваксините, в същото време имахме един голям консенсус в повечето партии по този въпрос, който най-вероятно ще започне да се чупи в следващите години, ако пандемията остане по-дългосрочно в общественото пространство.“

„Дали ще бъдат наложени мерките или не, зависи от разпределeнието на силите. Но аз съм сигурен, че ще има партии, които досега са били или пасивни, или подкрепящи тези мерки, които ще заемат нови позиции. Това го видяхте дори в краткия диапазон, в който бяха въведени зелените сертификати. Моето очакване е, че вследствие на това пренареждане много повече партии ще се ориентират към тази част от обществото, която не е била представена до този момент – тези хора, които са против ваксини и т.н.“

За западния свят в последните 40 години основната разделителна линия е повече или по-малко държава в икономиката, капитализъм срещу социализъм. Сега навлизаме в нова фаза – разделителната линия ще бъде свързана с идентичността, посочи Панчев. Той поясни, че местната и националната идентичност ще се противопоставят на космополитната интернационалистка идентичност, като при нас това ще се изрази и по въпроса за Македония.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20