Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади учени от БАН са част от проект „Жени, увреждания и включване“

Снимка: Ани Петрова

Капацитетът на Института по философия и социология при БАН за изследвания в областта на жените с увреждания ще бъде повишен в рамките на проекта „Жени, увреждания и включване - върхови научни постижения в България“.

Финансирането е по програма „Хоризонт 2020“ на Европейската комисия по подпрограма за разпространение на отлични постижения и разширяване на участието. MILIEU e от типа проекти за координация и подкрепа, които подпомагат развитието на академичния потенциал на нашите учени. Предоставят им се възможности да обменят опит и да видят добри практики, да се запознаят от първо лице с начините на работа – изследователски стратегии, стратегии за развитие на изследователската мрежа, за набиране на финансиране, за писане на успешни изследователски проекти. Целта на програмата е да се подпомогне и ускори излизането и приобщаването на социалната наука в България към Европа и към света.

Работата е в няколко направления: интензивен научен обмен с водещи международни институции и засилване на научната дейност, свързана с изследвания на проблеми на пола, инвалидността и включването; стимулиране на върхови научни постижения чрез повишаване на научния и технологичен капацитет и надграждане на  изследователския профил на ИФС и БАН; повишаване на международната свързаност и видимостта на учените от ИФС и БАН, с акцент върху младите учени и учените в начален стадии на кариерно развитие; повишаване на капацитета на учените и служителите на ИФС и БАН да привличат финансиране чрез печеливши проекти предложения и да ръководят и администрират научни изследователски проекти.

Проектът е насочен към широк кръг от участници и заинтересовани лица - млади изследователи и докторанти, млади и утвърдени учени, развиващи научната си дейност в ИФС и останалите институти на БАН, служители в администрацията на ИФС и на БАН.

В последните години равнопоставеността и включването са сред основните теми и важно изискване при финансиране от европейските фондове. Например, в програмата „Мари Кюри“ има раздел, в който трябва да се обосноват аспектите на изследването, свързани с пола. И това не е само за социални изследвания, а за всички. И много от колегите, които не са се занимавали с тази проблематика изпитват затруднения да ги дефинират и обосноват, а това е важно за успешността на проектите им.

Проектът може да допринесе за научно-изследователско и кариерно развитие на учените от БАН, независимо от конкретната сфера на научните им интереси. 

Интервю с доц. Люба Спасова от Института по философия и социология към БАН можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над половината регистрирани безработни - без квалификация и специалност

57 процента от всички регистрирани в бюрата по труда безработни или близо 83 000 души, са без професионална квалификация и специалност, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Съгласно Националния план за действие по заетостта за 2025 година синдикалните и работодателските организации започват изпълнението на проекти за обучение и..

публикувано на 13.07.25 в 08:30
Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски

Мицкоски обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"

Не очаквам източният ни съсед да изпрати по-различно послание, заяви премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски, цитиран от МИА.  Той каза това вчера в Охрид по повод реакциите на официална София след изявлението му за българския министър на външните работи Георг Георгиев, посочва БТА. МВнР реагира остро на изявление на..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

На Острова: Над 70 ареста на пропалестински протести

Седемдесет и един ареста са извършени по време на протести в Обединеното кралство срещу обявяването на "Палестинско действие" за терористична група, съобщи британската полиция. Силите на реда в Лондон, Кардиф и Манчестър извършиха редица арести по подозрение за терористични престъпления.  Групата "Палестинско действие" беше забранена от..

публикувано на 13.07.25 в 07:58

Италия: Емилия-Романя е най-разтревожена от митата на САЩ

Митата от 30% на Доналд Тръмп, обявени за европейските страни, в Италия разтревожиха най-много област Емилия-Романя, за която САЩ са първа експортна дестинация. Областният управител Микеле Де Паскале призовава за незабавна намеса, защото "спешно е необходим сплотен и ефективен отговор на европейско и национално ниво", пише ежедневникът..

публикувано на 13.07.25 в 07:45
Младите лекари в Университетската държавна болница

За добрите примери и лекари в Университетската държавна болница "Канев" в Русе

След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както законодателен, така и ментален. Как стои тази тема в Русе и най-голямата болница? 61 са лекарите-специализанти, които работят и учат в Университетската държавна болница "Канев" в Русе. Ще сме още по-точни..

публикувано на 13.07.25 в 07:45

ЕС и Мексико очакват споразумение за митата със САЩ

Европейският съюз и Мексико изразиха очакване за постигане на споразумение със Съединените щати, след решението на президента Доналд Тръмп, от 1 август вносът от двете страни да се облага с 30% мита. Американският президент заяви, че ще повиши митата още повече, ако ЕС или Мексико предприемат ответни мерки. 30-процентната ставка за ЕС е с..

публикувано на 13.07.25 в 07:40

Ще има ли шоколад в следващите години или това лакомство ще се превърне в лукс?

Ще има ли шоколад в следващите години или това популярно лакомство, скоро ще се превърне в лукс? Болест по дърветата унищожавам цели какаови плантации в Южна и Централна Америка. Какаовите горички в Западна Африка( Гана, Нигерия, Камерун ) не успяват да компенсират дефицита на суровина. Дърветата, раждащи шушулките, в които са скрити какаовите..

публикувано на 13.07.25 в 07:30