Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Здравко Попов: Разясненията от президентството слагат край на темата "Крим"

Казусът с РСМ ще е първият тест за външната политика на бъдещото правителство

Проф. Здравко Попов
Снимка: БГНЕС

"Изречението, че Крим сега е руски, по-добре да не беше го казвал Румен Радев. Разяснението, което разпространи президентската канцелария, може би това е трябвало да каже президентът Радев по време на дебата. Дори и да приемем някакъв по-специален смисъл в това изказване, необходимо е било в дебата да бъде разяснено какво означава изразът "в момента е". Може би модерирането на дебата предполагаше да има повече време, в което такива твърдения да могат да бъдат разясняване и тълкувани".

Този коментар направи пред БНР проф. Здравко Попов, дипломат и президент на Института за публична политика.

Според него с разяснението на прессекретариата на държавния глава се слага край на спора за позицията на президента по темата "Крим".

По думите му Крим не е прост казус и изисква повече свобода и време, за да може да се осмисли какво означава в международните отношения:

"Да не се търсят скрити идеологически позиции и скрити конспирации".  

Проф. Здравко Попов подчерта, че в кампанията за президентските избори не е присъствала външната политика:

"Има една стара презумпция, че избори не се печелят с външна политика, може би затова".

Той коментира темата за Северна Македония и позицията на България по нея:

"Политическите сили в България имат едно солидарно становище относно позицията ни към РСМ. Наличието на тази позиция не означава, че тя непременно ще ни доведе до целите, които гоним. ... Има едно споделено сега между двете страни становище - че бъдещето на нашето съседство се намира в контекста на ЕС. Ние имаме едно общо нещо, което ни свързва - категорични сме, че РСМ трябва да бъде член на ЕС".

Дипломатът определи споделеното бъдеще като база, от която могат да започнат преговори между България и Северна Македония.

По думите му голям проблем е, че страната ни членува в съюзи, но там не винаги намира съюзници:

"В последните седмици видяхме различни изказвания на лидери на ЕС, които не споделят нашата позиция по темата за европейското бъдеще на РСМ, а са по-склонни да подкрепят позицията на Скопие. Има някакъв парадокс - ние сме съюзници със страните от ЕС, а виждаме повече солидарност на членките с македонския проект, отколкото с нашата позиция".

Според него темата "Северна Македония" ще е първият тест за външната политика на бъдещото правителство на България.

Интервюто на Георги Марков с проф. Здравко Попов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоав Галант

Галант: Израел започва нова фаза от войната, съсредоточена към северната граница

Израел започва нова фаза от войната с изместване на тежестта към северната си граница.  Това обяви тази вечер израелският министър на отбраната Йоав Галант. Изявлението на Галант идва след нова поредица от взривове в различни части на южен и източен Ливан на устройства за комуникации, ползвани от бойци на "Хизбула" - след няколко хиляди пейджъра..

публикувано на 18.09.24 в 21:03
Сесия на Общото събрание на ООН, 10 септември 2024 г.

Общото събрание на ООН подкрепи резолюция с настояване Израел да прекрати окупацията на палестинските територии

Общото събрание на ООН днес категорично подкрепи необвързваща палестинска резолюция, в която се настоява в срок от една година Израел да прекрати "незаконното си присъствие" в ивицата Газа и окупирания Западен бряг, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. В нея също така се изисква изтеглянето на всички израелски сили и евакуация на заселниците от..

публикувано на 18.09.24 в 20:55
Дефилето Самария е национален парк на Крит и се смята за едно от най-дългите в Европа, с дължина около 16 км - един от най-известните туристически маршрути на острова.

Провеждат техническо проучване на дефилето на о-в Крит, където загина туристка

Дефилето Самария на гръцкия остров Крит ще остане затворено като предпазна мярка до извършването на експертно техническо проучване след фаталния край на 33-годишна туристка от Украйна, затисната от паднали скали. Над 1000 туристи са били в дефилето в този момент, повечето от тях чужденци. Няма пострадали сред тях. Това е една от..

публикувано на 18.09.24 в 20:49

Кабинетът одобри промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините

Служебното правителство одобри поредните промени в Закона за държавния бюджет, свързани с капиталовата програма за общините.  Прогнозният бюджет на общинските проекти за настоящата година се намалява с 37 милиона лева. Програмата обаче е предвидена до декември 2026 г., а заложената сума до края на периода набъбва с над 1 милиард лева. С утвърденото..

публикувано на 18.09.24 в 20:15
Снимката е илюстративна.

Комисията по демографската политика прие проектопромени в Закона за закрила на детето, внесени от ИТН

Парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството обсъди на първо четене пет проекта за промени в Закона за закрила на детето, внесени от "Има такъв народ" и от "Продължаваме промяната - Демократична България". Четири от проектите бяха отхвърлени. Беше приет единствено внесеният от "Има такъв народ" проект. Според одобрените..

публикувано на 18.09.24 в 20:04

Спор за ръководно място в СИК в село Габровница и квартал "Кошарник" в Монтана

Спор за ръководно място в СИК в село Габровница и квартал "Кошарник" провалиха консултациите за извънредните парламентарни избори на 27 октомври в община Монтана. От "Възраждане" поискаха на 27 октомври да имат заместник-председател в избирателни секции 64-та в Габровница и 55-а в квартал "Кошарник" в Монтана.  Според Александър..

публикувано на 18.09.24 в 19:37

Румъния настоява за "силен и координиран" отговор на НАТО срещу руски ракети

Румъния настоява за "силен и координиран" отговор на НАТО в случаите, когато руски ракети и безпилотни апарати, използвани за атаки срещу Украйна, нарушават въздушното пространство на Алианса.  Позицията на страната си изрази румънският министър на отбраната Анджел Тълвар, който бе домакин в Букурещ на колегите си от Б-9, съобщава Ройтерс.  По думите му..

публикувано на 18.09.24 в 19:20