Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят като враг на шофьора

Снимка: БГНЕС

„Пътно-транспортните произшествия, дори по-малките и тези без смъртни случаи, са съвкупност от събития. Рядкост са тези, в които само водачът е виновен (естествено, ако говорим за прекаляване с алкохола или прекалено висока скорост, тогава можем да говорим само за водача). Имаме три фундаментални елемента, комбинацията от които води до ПТП – това са превозното средство, човекът и пътят.“ Това обясни пред БНР гл. ас. д-р инж. Христо Грозданов, преподавател в Катедра „Пътища и транспортни съоръжения” и управител на Института по транспортно строителство и инфраструктура.

Има и четвърти елемент – средата, в която се случват ПТП, допълни Грозданов.

Пътят трябва да бъде такъв, че да не обърква водачите“, заяви експертът в предаването „Преди всички“ в коментара си за причините за вчерашната катастрофа с автобуса от Северна Македония.

Най-вероятно там пътят наистина е допринесъл за пътно-транспортното произшествие“, посочи Грозданов относно участъка, в който се случи катастрофата.

Мястото на катастрофата, в която изгоря автобус от РСМ с 45 пътници в него  Снимка: БГНЕС

Пред „Хоризонт“ програмистът Димитър Ганчев, който пътува през участъка на катастрофата, посочи:

„Проблематичното в този участък е, че когато времето е лошо, видимостта е лоша, вечер по тъмно, човек може да се заблуди къде точно започва завоят. Тъй като в самия десен завой е и отклонението за мястото за почивка.“

Водачът твърде късно разбира, че това, което следва, е входът към отклонението, а не основният път, а по тъмно в средата на пътя се озоваваш срещу мантинела.

„Тя формално си е на мястото, но реално при лоша видимост ти нямаш друг ориентир, освен габаритите на пътя.“

Вчера Ганчев алармира в социалните мрежи, че на мястото на катастрофата според него има нещо подвеждащо в маркировката на пътя.  

Димитър Ганчев е категоричен, че трябва да се разсъждава „какво може да се сгреши на всеки един възел“.

„Трябва да имаме предвид и възможните грешки и пътят да помага на хората да избягват грешките, а не да ги предпоставя.“

Пътищата у нас още от етапа на проектиране и след това изграждане и въвеждане в експлоатация подлежат на одити, възлагани от собственика на пътя, поясни инж. Христо Грозданов.

„Одитът се изпълнява от независим одитори, които са преминали допълнително обучение – 5 пълни седмици и се извършва единствено в нашия университет – УАСГ. На този път не му е правен одит, тъй като е построен 2004 година, проектиран най-вероятно преди 2000-та година.“

Според инж. Грозданов „хората, на които в момента най-много им се искат оставките, са хората, които през последните 2 години направиха толкова за одита по пътна безопасност, колкото за последните 10 години не е свършено.“

„Почти винаги проблемите опират до „парите не стигат“. Всичко е въпрос на пари. Въпрос на планиране и управление, но за да се реализира, трябват пари“, каза още инж. Христо Грозданов.
      

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30