Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цигуларката със световна кариера

Вилде Франг: По-добре опознаваш хората, докато свириш с тях, отколкото когато си говорите

Юлиан Рахлин и Вилде Франг в София
Снимка: В. Балевска

Блестящата норвежка изпълнителка Вилде Франг беше за първи път у нас по покана на Софийската филхармония. На 21 ноември в зала "България" тя изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Бетовен под диригентството на Юлиан Рахлин - прочутия цигулар, който се утвърждава все повече и като диригент.

Вилде Франг е една от ярките фигури на световната сцена в момента. 35-годишната норвежка израства в музикантско семейство, затова не е изненада, че свири от 4-годишна. Съдбата я среща с легендарни партньори: през 1998 г. цигуларката Ане-Софи Мутер става неин ментор и й предоставя хубав инструмент, а когато е на 12, диригентът Марис Янсонс я избира за солистка в последния си концерт като шеф-диригент на Филхармонията на Осло. Това й отваря много врати. 

Сега Вилде Франг е сред най-търсените цигулари на световната сцена и предпочитан партньор за камерни ансамбли - свири с музиканти като Марта Аргерич, Рено и Гутие Капюсон, Юри Башмет, Николас Алтщед и мн. др. Нейните албуми като ексклузивен артист на Warner Classics й носят престижни награди като ЕCHO Classic, Classic BRIT, Diapason d'or, Gramophone и др.

Тук, в София, Франг потвърди високата си класа, при това го направи с финес и естествено присъствие, което не идва да заявява звезден статут, а да поднесе на публиката естетско преживяване. Филхармониците ни, водени от Рахлин, бяха достойни партньори. 

Вилде ФрангРазговорът с норвежката цигуларка ден преди концерта, веднага след репетицията с оркестъра, започна от смяната на програмата в последния момент. 

Често ли Ви се случва и имаше ли причина да решите да изпълните произведението на Бетовен, вместо предварително обявения Концерт за цигулка на Шуман?

И да, и не - има много сериозна причина за тази промяна. Случва се понякога на музикантите - получаваш травма от претоварване и или трябва да отмениш концерта, или да спреш да репетираш. Толкова много чаках момента да изсвиря концерта от Шуман за първи път тук, защото никога не съм го свирила пред публика. Щеше да бъде перфектната възможност, още повече, че диригент е Юлиан Рахлин, който е фантастичен колега. Обадих му се преди няколко дни и му казах: Юлик, много съжалявам, но ръката много ме боли. В Стокхолм свиря Бетовен и ми е по-лесно, защото познавам произведението добре. А той отговори: Няма проблем! Ще изпълним каквото поискаш. Ние всички сме хора, случва се! Той е наистина изключително позитивна личност. Благодарна съм, че всички откликнаха и все пак съм тук. Че ми позволиха да свиря Бетовен, а не Шуман. Благодаря им!

А по-често ли свирите творбата  на Бетовен сега, заради 250-годишнината му?

Не толкова, колкото се очакваше, защото пандемията дойде. Но всъщност аз успях да запиша този концерт неотдавна - дискът трябваше да бъде издаден в чест на юбилея миналата година. Разбира се, и това беше отложено. Но както и да е. Ние още сме тук!

Вилде Франг, която дойде у нас с цигулката си "Гуарнери дел Джезу" от 1734 г., сподели още:
Аз съм изключително впечатлена колко лесно ми е да свиря с Юлиан Рахлин и оркестъра в София - с тях музиката тече естествено, което не става от само себе си, не се случва винаги и чувството е магично, защото когато се получи, усещането е като за камерно музициране, а това е много ценно. 

За работата с различни диригенти и сблъсъка понякога с егото на големите музиканти на световната сцена Вилде Франг коментира по-нататък в интервюто, което можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49