Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещото управление ще звучи прекалено западно за масовия български вкус

Първан Симеонов: Либералното управление ще породи силна консервативна реакция

По темата за Македония и за ваксините има негласен обществен консенсус

Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

„Има важни за страната неща, които обаче не чувам, а трябва да се казват. Аз искам в преговорите за правителство да чувам какво ще правим с човешкия ресурс на нашата страна, каква ще бъде демографската политика. Аз не съм толкова голям радетел на това да има министър за климатичните промени, но съм радетел за това да има единно място на достъп за политики за семейството, младежта, образованието, тоест за човешкия капитал на България.“ Това мнение изрази пред БНР социологът и политолог Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл болкан“.

Според Симеонов трябва „в тези седмици да чуваме повече стратегия за страната ни, а не толкова тактика“.

Трудно съставените коалиционни и компромисни кабинети по дефиниция ги броим за трудно съществуващи, но това не е така, защото веднъж договорили се, всеки си гледа в своята писта, поясни политологът. Такъв кабинет по думите му може да има по-дълъг живот.

„Още повече, че когато мнозина са в кабинета, малцина са в опозиция, а това е комфортна ситуация за всеки един кабинет.“

Мандатът е абсолютно ясен - хората решиха какво искат и потвърдиха желанието за промяна, отбеляза Първан Симеонов.

Това желание за промяна е попътен вятър и нищо повече. Оттук нататък правителството ще трябва да се доказва буквално ден след ден.“

В началото популярността на партиите в бъдещата коалиция ще продължи да расте – има инерция общественото мнение да следва особено победителя, каза в анализа си Симеонов.

„Вероятно ще расте и популярността на опозиционната формация „Възраждане“, защото тя прескочи летвата и много хора ще се ориентират към нея като опозиция на всичко. След това обаче минава меденият месец и започва реалният брак, когато от това правителство ще се очаква да чисти, да готви и прочее неща. И тогава именно може да натежи това, че то е сложно, коалиционно и компромисно. Хубавото тук е, че всичките партии са „на един акъл“. Това не е коалицията „Орешарски“, това не е тройната коалиция. Това е еднопосочно управление и ми се струва, че това е шанс за страната.“

Първан Симеонов смята за проблем пред бъдещото управление това, че то „ще звучи прекалено либерално и западно за масовия български вкус“.

„Който е вкусът на едно застаряващо, бедно, разслоено, тоест консервативно и скептично общество. И със сигурност това либерално и прозападно звучащо управление до някоя и друга година ще породи много силна консервативна реакция.“

Подобни управления обикновено са успешни, защото са модернизационни, но им струва много, а понякога не успяват да го обяснят на обществото, допълни Симеонов.  

„Управленията, които могат да донесат промяна, не са точно коалиционните, или хайде голяма промяна. Управленията, които могат да донесат голяма промяна, са управления, които са подкрепени с мощна вълна от хората и имат комфорта да не правят компромиси. Случаят не е такъв, въобще рядко има такива случаи.“

Първан Симеонов прогнозира, че „промените ще бъдат внимателни“.

„Българското общество се отнася по темата Македония горе-долу както се отнася към ваксините. Има един негласен обществен консенсус“, каза още Симеонов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51