Преждевременната смъртност е сред специфичните демографски процеси, които влияят на тази тенденция, поясни Томов. Той допълни, че трябва да се отчита и дългогодишната миграция, като „миграцията на младите остава устойчив проблем“ и тя отново е най-високата в Европа.
Томчо Томов акцентира върху намаляването на дела на икономически активните лица и ниската раждаемост, която е характерна за цяла Европа.
„И прогнозите, и данните в момента са, че населението в трудоспособна възраст намалява с около 40-60 000 души годишно. Ако 2020 г. 64% от населението са в трудоспособна възраст, то прогнозите са, че през 2050 г. това ще са някъде около 50-56%“, подчерта Томчо Томов в предаването „Преди всички“. Тогава по думите му на един работещ ще се падат почти по двама души в пенсионна възраст.
„А отделно всеки втори ще бъде под или над трудоспособна възраст.“
За целта БСК развива проект за адаптиране на работната среда към възрастовите потребности на различните поколения, за да се насърчи по-дълъг трудов живот. Около 200 хиляди души в пенсионна възраст продължават работа и са изключително полезни, изтъкна Томчо Томов.
„Един от изходите в тази ситуация е ние да мобилизираме и да използваме напълно потенциала, с който разполагаме. Наблюдавам се много висока активност на хората, които са над 55, над 65 години. В момента около 55% от мъжете и 44% от жените на възраст 55-74 години са икономически активни, заети, работят.“
Спрямо младите хора, които са огромен резерв и ресурс на трудовия пазар, има два подхода, смята Томов. Единият е да се създадат условия те да се върнат от чужбина, а другият – да създаваме атрактивни условия, така че младите хора, които се обучават тук, да се задържат в страната.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...