Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът Зорница Йончева: Щадящи тестове има, получавам оферти

Защо децата се оказаха във фактически локдаун за разлика от всички останали

Социологът Венелин Стойчев: Натискът от децата не е толкова силен, колкото този от кръчмите, курортите и бизнеса

Снимка: Сияна Спиридонова

„Цялата система е в някакво очакване всеки момент да се случат някакви добри неща – дали ще е намалена заболеваемост, дали ще са държавни тестове, неинвазивни. И това очакване вече продължава седмици наред, което натрупва едно напрежение – хайде да е този понеделник, ама няма да е този, може би следващия, може би по-следващия. Времето напредва обаче и нищо не се случва.“ Това коментира пред БНР директорът на гимназия „Мигел де Сервантес“ с преподаване на испански език в София Зорница Йончева.

Йончева разказа, че в училището децата са влезли по-рано в клас от всички останали големи ученици заради родителската активност и инициатива.

Венелин Стойчев  Снимка: Ани Петрова

„Това, което направиха двете министерства (МОН и МЗ – бел. ред.), което направиха през последните седмици – да си прехвърлят топката едни на други и да бягат от отговорност за това кога децата се връщат в училище, е нещо, което не бива да продължава и не работи в полза на учениците“, заяви в предаването „Преди всички“ социологът Венелин Стойчев, който вчера с група родители настояваше за среща с двамата министри – на образованието и на здравеопазването.

В разпоредбите и подхода на двете министерства има страшно много противоречия, твърди Стойчев.

Той отбеляза, че няма родител, който с лека ръка да се съгласи два пъти седмично детето му да бъде тествано с инвазивен, назален тест.

„Още повече, че няма друга група в България, която да е подложена на такъв тежък натиск. Затова поискахме тази среща с министрите, защото за мен това е тежка манипулация. Големият проблем е в недоверието към мерките на властта. Има много силна корелация между недоверието във властта и недоверието към  ваксинацията. А с такъв тип мерки и такъв тип действия само създаваме все повече недоверие.“

Откъсването на децата от реалната им среда влияе върху цялостното им поведение, алармират психолози и педагози.  Снимка: educ-art.euОбразователно големите ученици ще се справят, защото имат изградени навици за учене, но откакто от октомври са онлайн, децата не издържат, коментира  Зорница Йончева.

„Тази година наистина се изненадахме от толкова ранно затваряне на училищата, само. Наистина се получи неразбираем за мен парадокс – да може да отидеш в мола, един ученик, но да не може да влезе в училище. Трябваше да бъде направен опит според мен за някаква ротация, преди крайното решение, като преходен етап.“

Според Венелин Стойчев фактически децата са в локдаун за разлика от всички останали.

„Това, което се получи на практика, за разлика от стратегиите по света, от стратегиите в цяла Европа е – децата са ни пречка, затваряме децата.“

Малките ученици в 13-те области, където бяха раздадени тестове и чиито родители са съгласни да бъдат тествани два пъти в седмицата, се върнаха в клас, 10 ноември 2021 г.   Снимка: БГНЕС

Процесът за купуване на щадящи тестове изобщо не върви, изтъкна социологът.

„Скоро и за малките деца няма да има щадящи тестове.“

„Опасявам се, че натискът, който идва от децата не е толкова силен, колкото е натискът, който идва от кръчмите, от курортите, от бизнеса. В този смисъл двете министерства трябва да имитират някаква дейност за борба с пандемията и най-лесният начин да имитират тази дейност е през децата.“

„Това, което мен ме притеснява, е този начин на мислене – министър Денков не вижда деца пред себе си. Не може, ако виждаш дете пред себе си, да имаш изречение, в което да казваш – ако се върнете на училище, ще умрат учители.“

Зорница Йончева   Снимка: Силвия Великова

Тестове има, категорична е Зорница Йончева, която поясни, че получава в пощата си редица оферти за щадящи тестове.

Повече детайли по темата слушайте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52