Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът Зорница Йончева: Щадящи тестове има, получавам оферти

Защо децата се оказаха във фактически локдаун за разлика от всички останали

Социологът Венелин Стойчев: Натискът от децата не е толкова силен, колкото този от кръчмите, курортите и бизнеса

Снимка: Сияна Спиридонова

„Цялата система е в някакво очакване всеки момент да се случат някакви добри неща – дали ще е намалена заболеваемост, дали ще са държавни тестове, неинвазивни. И това очакване вече продължава седмици наред, което натрупва едно напрежение – хайде да е този понеделник, ама няма да е този, може би следващия, може би по-следващия. Времето напредва обаче и нищо не се случва.“ Това коментира пред БНР директорът на гимназия „Мигел де Сервантес“ с преподаване на испански език в София Зорница Йончева.

Йончева разказа, че в училището децата са влезли по-рано в клас от всички останали големи ученици заради родителската активност и инициатива.

Венелин Стойчев  Снимка: Ани Петрова

„Това, което направиха двете министерства (МОН и МЗ – бел. ред.), което направиха през последните седмици – да си прехвърлят топката едни на други и да бягат от отговорност за това кога децата се връщат в училище, е нещо, което не бива да продължава и не работи в полза на учениците“, заяви в предаването „Преди всички“ социологът Венелин Стойчев, който вчера с група родители настояваше за среща с двамата министри – на образованието и на здравеопазването.

В разпоредбите и подхода на двете министерства има страшно много противоречия, твърди Стойчев.

Той отбеляза, че няма родител, който с лека ръка да се съгласи два пъти седмично детето му да бъде тествано с инвазивен, назален тест.

„Още повече, че няма друга група в България, която да е подложена на такъв тежък натиск. Затова поискахме тази среща с министрите, защото за мен това е тежка манипулация. Големият проблем е в недоверието към мерките на властта. Има много силна корелация между недоверието във властта и недоверието към  ваксинацията. А с такъв тип мерки и такъв тип действия само създаваме все повече недоверие.“

Откъсването на децата от реалната им среда влияе върху цялостното им поведение, алармират психолози и педагози.  Снимка: educ-art.euОбразователно големите ученици ще се справят, защото имат изградени навици за учене, но откакто от октомври са онлайн, децата не издържат, коментира  Зорница Йончева.

„Тази година наистина се изненадахме от толкова ранно затваряне на училищата, само. Наистина се получи неразбираем за мен парадокс – да може да отидеш в мола, един ученик, но да не може да влезе в училище. Трябваше да бъде направен опит според мен за някаква ротация, преди крайното решение, като преходен етап.“

Според Венелин Стойчев фактически децата са в локдаун за разлика от всички останали.

„Това, което се получи на практика, за разлика от стратегиите по света, от стратегиите в цяла Европа е – децата са ни пречка, затваряме децата.“

Малките ученици в 13-те области, където бяха раздадени тестове и чиито родители са съгласни да бъдат тествани два пъти в седмицата, се върнаха в клас, 10 ноември 2021 г.   Снимка: БГНЕС

Процесът за купуване на щадящи тестове изобщо не върви, изтъкна социологът.

„Скоро и за малките деца няма да има щадящи тестове.“

„Опасявам се, че натискът, който идва от децата не е толкова силен, колкото е натискът, който идва от кръчмите, от курортите, от бизнеса. В този смисъл двете министерства трябва да имитират някаква дейност за борба с пандемията и най-лесният начин да имитират тази дейност е през децата.“

„Това, което мен ме притеснява, е този начин на мислене – министър Денков не вижда деца пред себе си. Не може, ако виждаш дете пред себе си, да имаш изречение, в което да казваш – ако се върнете на училище, ще умрат учители.“

Зорница Йончева   Снимка: Силвия Великова

Тестове има, категорична е Зорница Йончева, която поясни, че получава в пощата си редица оферти за щадящи тестове.

Повече детайли по темата слушайте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52