Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът Кристоф Ешенбах и пианистът Цимон Барто - за първи път в България

Звездните гости на Софийската филхармония ще представят Брамсова програма

2
Кристоф Ешенбах

На 2 декември Софийската филхармония посреща двама прочути музиканти от световната сцена, а програмата включва две мащабни творби на Йоханес Брамс - Концерт за пиано и оркестър №2 и Симфония №4. Събитието е в програмата на „Европейски музикален фестивал“ 2021.

Едва ли можем да си представим двама по-различни артисти - 81-годишният Кристоф Ешенбах е по немски дистанциран, с вид на аскет и преценяващ поглед, а 58-годишният Цимон Барто напротив - приказлив, открит и освободен по американски, готов да сподели интересни детайли със събеседника си. И въпреки различията, явно двамата отдавна са открили какво ги свързва, когато са на сцената - преди повече от 35 години Ешенбах, който е един от доайените сред съвременните световни диригенти, избира да се довери на студента в Джулиард скул - Ню Йорк като негов асистент на фестивала в Сполето, Италия. Оттогава те работят в най-различни конфигурации - свирят като клавирно дуо, дирижират се един друг, солират, записват албуми заедно. 

От септември 2019 г. Кристоф Ешенбах ръководи Оркестъра на Концертхаус – Берлин, а преди това е бил шеф-диригент на Оркестър Тонхале – Цюрих, Симфоничния оркестър на Северогерманското радио в Хамбург, Филаделфийския оркестър, Оркестъра на Париж и Националния симфоничен оркестър във Вашингтон. Сред неговите открития, освен Цимон Барто, са и други знаменитости в наши дни - пианистът Ланг Ланг, цигуларката Юлия Фишер, виолончелистът Даниел Мюлер-Шот и др. Когато става дума за музиката на Йоханес Брамс, можем да се доверим напълно на дълбочината в интерпретациите на маестро Ешенбах, защото той не само е дирижирал всички негови симфонични произведения, но и е свирил повечето от клавирните му концерти и пиеси. Познава добре неговия "начин на изразяване". 

Цимон БартоПианистът Цимон Барто, от своя страна, е особено колоритна личност - той говори свободно пет езика, чете на латински и старогръцки, изучава китайски. Сподели в интервюто, че познава кирилицата, но не е научил руски език само защото доста рано е прочел целия Достоевски, всичко на Лермонтов и Пушкин, и сега не си представя да започне всичко отначало, за да го прочете в оригинал. Освен че има издадени няколко книги, при това те не са за музиката, той активно спортува - занимавал се е с културизъм и продължава да посещава фитнеса по всяко време на денонощието. На сцената не обича да носи фрак, а в повечето случаи свири с риза, която напомня за отминали епохи. Изобщо… един ренесансов човек с много таланти.   

Чуйте интервютата с Цимон Барто и Кристоф Ешенбах в звуковите файлове. Преводът е на Ангелина Александрова.


Кристоф Ешенбах и Цимон Барто в София

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В третото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Сътрудничката на “Каста дива“ в Италия Силвия Проданова разказва за изявата на Красимира Стоянова в “Кавалерът на розата“ на сцената на Миланската Скала  - В рубриката на “Каста дива“ за културен туризъм..

обновено на 28.10.24 в 17:51

Детелина Стефанова е едно голямо сърце

Да, тя наистина е само сърце, не единствено в поезията, но и като човек. Ама то, какъвто си като човек, това личи и в поезията. За първи път я каня в предаването и съм улучила десятката. Толкова интересна поетеса рядко се среща. Родена в Добрич, живее и работи в Ямбол като учителка в детска градина, каквото е и образованието й. И пише..

публикувано на 27.10.24 в 21:48

Новият сезон на "Софийски солисти" впечатлява със стилово разнообразие и звездни солисти

На 28 октомври от 19:00 часа в зала „България“ камерният ансамбъл „Софийски солисти“ и диригентът Константин Добройков ще представят „Легенда за Милчо“ - музикално пътешествие с музиката на незабравимия Милчо Левиев и почит към него пет години след като си отиде от света.  Концертът е със специалното участие на Вики Алмазиду, Антони Дончев, Васил..

публикувано на 27.10.24 в 00:24

"Тайният оркестър" и Георги Черкин - на турне с "Галактическа фантазия"

След впечатляващо начало на 28 септември в Пловдив продължава музикалното турне из България на "Тайния оркестър" с диригент Николай Стоев и солист Георги Черкин. Прочутият ни пианист е и авторът на "Галактическа фантазия" - концерт за пиано и оркестър, съпроводен от 3D мапинг. На 25 октомври музикантите ще бъдат в Добрич, в Органовата зала, а в края..

публикувано на 24.10.24 в 19:08
Откриването на Българските концертни вечери в Ню Йорк

Българските концертни вечери в Ню Йорк - вече 20-годишна традиция

Българските концертни вечери в Ню Йорк вече 20 години предлагат на публиката в американския мегаполис срещи с българската музика и изпълнители, които милеят за нея - българи, които живеят там, но и музиканти от други националности, които са открили чара на нашата класика.  Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават..

публикувано на 23.10.24 в 14:10
Музика Антика

Мандолината: културен мост, който свързва епохи и музикални стилове

Пламен Маслев, диригент, аранжор и мандолинист, и Гиргина Гиргинова, оперна певица , специализирана в барокова и класическа музика са гости в "Нощен Хоризонт". Те разказват за своя път в музиката и предстоящите проекти, свързани с мандолината като инструмент, който обединява култури и епохи . Пламен Маслев разказа за първия по рода..

публикувано на 23.10.24 в 10:43

Изкуството и изкуственият интелект – как взаимодействат и има ли граници

Над 300 младежи от Пазарджик ще се включат в инициативата "Изкуството и изкуственият интелект". Проектът е по програма на Министерството на младежта и спорта и ще се реализира от фондация "Ви арт".  Как могат да взаимодействат традиционните арт похвати с новите технологии и има ли граници, които не трябва да се прескачат - това са част от..

публикувано на 23.10.24 в 09:47