Художничките Невена Лефтерова, сестра ѝ Евгения Лефтерова и Нина Ковачева никога не остават незабелязани с провокативната си външност и особено с щурите си идеи и проекти, които реализират в областта на монументалната живопис, триизмерното улично изкуство и стрийт арт. Променили са много фасади в страната и чужбина, но сега каузата им е друга – да дарят и да дадат нов живот на ритуалната зала, където изписват новородените в горнооряховската болница.
Трите художнички отдавна планирали да направят благотворителна инициатива и сега дошъл моментът, разказва Невена Лефтерова:
„Точно заради пандемията и заради последните две години, в които доста хора си отидоха, решихме, че искаме да направим това за болницата, искаме да го направим за първия момент, в който душата се ражда. В крайна сметка животът продължава и ние не можем да спрем и тук, на земята, се раждат нови души, на които им предстои да извървят път. Решихме, че това е нашето място“.
С вълнение и смесените чувства в ритуалната зала се завърна художничката Нина Ковачева, където е била изписвана и с двете си деца, раждани в общинската болница „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица:
„Хубаво е усещането. Беше много старо, овехтяло и все пак най-важните снимки в живота ти са на тази стена, която ние ще изрисуваме и ще стане много хубаво“.
Речено – сторено. Трите провокативни художнички се развихрили, привлекли съмишленици, получили одобрението на директора на болницата д-р Иван Иванов и от една седмица правят триизмерен стенопис с цветя, щъркели, плюшено мече, за да стане весела и неузнаваема ритуалната зала, в която се изписват новородените, разказват сестрите Евгения и Невена Лефтерови:
„Това, което подаряваме на болницата е едно изцяло променено и освежено пространство. Тази ритуална зала ще придобие абсолютно нов облик“, заяви Евгения Лефтерова.
„Хората ще се заснемат точно пред вратите, които са отворени за новата душа, за новия път на тази душа и ще има тази интересна, интерактивна част, в която щъркелите ще излизат зад гърбовете им“, поясни Невена Лефтерова.
„Доста бързо се случиха нещата. Много от майките, които са раждали тук, в това отделение, също помогнаха със средства. Наши колеги художници също бяха много за тази инициатива. Те същи ни помогнаха кой с бои, кой – с пари“, допълни Евгения Лефтерова.
„Сумата, която събрахме, е около 1300 лева. Пребоядисахме цялото помещение, нарисувахме стенописа. Ще сменим обзавеждането, ще се закупят столове и диван, за да бъде по-уютно, и ще се смени подовата настилка“, посочи Невена Лефтерова.
Докато трите художнички преобразяват ритуалната зала за новородените, медиците надзъртат през вратата, благодарни и любопитни. Имахме нужда от това настроение, защото въпреки пандемията, бебета се раждат и животът продължава, казва главната сестра на горнооряховската болница Румянка Мусева:
„Това е един страхотен, много мил жест от тези млади дами, които украсяват ритуалната зала, където се изписват бебенцата. Това е първият, най-щастлив момент на младите семейства. С тези красоти, които правят, и снимките, които след това остават, са нещо много хубаво, спомен за цял живот“.
Доброто е заразно и е важно да дадеш, казват художничките Нина Ковачева и сестрите Невена и Евгения Лефтерови:
„Защото имаме нужда да дадем нещо красиво на света, отвътре имаме нужда да го даваме“, обяснява Евгения Лефтерова.
„Така ни се дало, да. Мислим това да стане всяка година, искаме да даваме нещо и то да е свързано с децата специално“, допълва Нина Ковачева.
„Мисля, че всичко е в даването. Хората са свикнали много да вземат през последните години, а е важно даването“, категорична е Невена Лефтерова.
Идната седмица се очаква първите изписани бебета от родилното отделение на горнооряховската болница да бъдат посрещнати от татковците си в новата ритуална зала, преобразена благотворително от трите художнички.
Снимки: Здравка Маслянкова
В Бесарабия, Одеска област на Украйна, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса Светослав Иванов...
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..