Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Северното Черноморие се нуждае от ударни инвестиции в брегоукрепване

Оскъдните брегоукрепителни съоръжения са в компрометирано състояние

Снимка: БГНЕС

29 брегоукрепителни съоръжения по Северното Черноморие са в опасно от експлоатационна гледна точка състояние. Това бе установено след обстойна проверка на Дирекция „Морска администрация“ – Варна по-рано тази година.

Заради установените технически проблеми бе издадена и заповед да се преустанови швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на хора на и от тях.

Няколко месеца по-късно забранителният режим за част от съоръженията е отменен, без да става ясно дали са предприети действия по отстраняване на проблемите.

От Сдружението с нестопанска цел „За туризма на Калиакра“ от години алармират за буните на залива Болата, който се намира в община Каварна.

Болата попада в територията на резерват „Калиакра“ и по тази причина там са забранени всякакъв тип строителни и рехабилитационни дейности.

Многократно е обръщано внимание за това, че пътят и брегоукрепителните съоръжения би следвало да бъдат извадени от обхвата на резервата, за да могат съответно да бъдат ремонтираниПрез 2020 година са извършени проверки от Държавното дружество „Геозащита“ и Басейнова дирекция –Черноморски район, които потвърждават необходимостта от спешен ремонт на съоръженията.  

Снимка: БГНЕС

Преди около месец от сдружението „За туризма на Калиакра“ са изпратили писма до редица институции, в които акцентират върху спешната нужда от ремонт на буните в залива.

Те са се обърнали към областния управител на Добрич Васил Карапанчев, към кмета на община Каварна Елена Балтаджиева, председателя на Общинския съвет на Каварна – Йордан Стоянов, МОСВ и МРРБ.

Според председателя на сдружението Стелиан Томов от тези институции дали в следващите месеци или години ще станем свидетели на унищожаването на залива. Томов твърди, че според експерти „не би представлявало проблем и както са в резерват да се ремонтират“.

Ако до няколко месеца не се пристъпи към конкретни действия, от сдружението „За туризма на Калиакра“ са категорични, че ще сезират прокуратурата за безстопанственост.

На писмото им от ноември тази година до този момент отговор са получили  единствено от областния управител на Добрич Васил Карапанчев. Той информира, че хидротехническите съоръжения на залива Болата с решение на Министерски съвет от 2013 година са отнети от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и „Пристанищна инфраструктура“ и са прехвърлени за управление към МОСВ.  

Кметът на Каварна Елена Балтаджиева заяви пред БНР, че ремонтните дейности са от изключително значение и те трябва да бъдат извършени, но за целта трябва на законодателно ниво да бъдат разрешени дейности по ремонт и реконструкция на съществуващите брегоукрепителни съоръжения и пътя, който води до залива. 

Снимка: БГНЕС

Оказва се, че Областната администрация в Добрич е извършила проверка единствено има ли или не обозначителни табели, които забраняват швартоването на плавателни съдове, както и качването и слизането на и от тях на хора на буните в залива Болата, както и на тези край Бялата лагуна, община Балчик.

Става ясно още, че „Морска администрация“ - Варна е уведомила чрез протоколи ресорните министерства за състоянието на хидротехническите съоръжения.

В проверката, извършена от Дирекция „Морска администрация-Варна“ прави впечатление липсата на обекти в община Шабла, която в същото време разполага с най-много плажна територия.

Причината за това е, че там изобщо няма брегоукрепителни съоръжения, въпреки огромната нужда от тях.

Ремонтът на естакадата край Шабла започна преди седем години и все още не е завършен, въпреки че дейностите трябваше да приключат в рамките на две години.

Снимка: БГНЕС

В така красивото и диво Северно Черноморие оскъдните брегоукрепителни съоръжения са в изключително компрометирано състояние и не отговарят на изискванията.

Районът спешно се нуждае от ударни инвестиции в пристанищна инфраструктура и брегоукрепване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30