Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как децата се връщат в училище

Тестове има само за тази седмица, уточняват директори

| обновено на 06.12.21 в 17:56
Снимка: Радио ВИДИН

Близо 56 000 ученици от 5 до 12 клас се върнаха в класните стаи, след като за тях бяха осигурени щадящи тестове за коронавирус. Тестването, както и при децата от началния етап, се проведе в началото на първия учебен час, а в него се включиха учители, непедагогически персонал, родители доброволци. От своя страна здравният министър Стойчо Кацаров посочи, че има осигурени тестове за учениците до средата на януари. 

В София от днес присъствено учат 70 на сто от учениците. Заради липса на съгласие за тестване на поне 50% от учениците, 12 училища в столицата не успяха да възстановят присъствения учебен процес в 5, 6, 7 и 12 клас, а други 18 учебни заведения - в 8, 9, 10 и 11 клас.

Присъствено учат паралелките, в които има поне 50 на сто съгласие за тестване на учениците - от тяхна страна или от страна на техните родители. 

„От пети до седми клас днес се върнаха почти всички ученици. По един-двама от клас, може би около 15-20 деца от целия прогимназиален етап днес не се върнаха в училище.“ Това каза пред БНР директорът на 107 ОУ „Хан Крум“ в София Данко Калапиш.

„За днес имаме тестове. Имаме и малък резерв, ако решат да се върнат през седмицата други деца. Към момента за следващата седмица нямаме тестове, ще очакваме доставка“, допълни училищният директор в предаването „Преди всички“.

Около 10% са децата, чиито родители не желаят те изобщо да бъдат тествани.

За първи път от началото на кампанията днес има 1 позитивен тест, уточни Калапиш.

Данко Калапиш

Никъде не е имало затруднение и забавяне на процеса на тестване, създадена е организация, увери още Данко Калапиш.

Над 60 на сто са ваксинираните учители, поясни той.

Има много колеги с антитела и със зелен сертификат за антитела. Към момента тестваме около 10 педагози общо от 62-ма.“

„В рамките на 15-20 минути приключихме с тестването на нашите ученици. Нямаме ученици, които са позитивни“, разказа Даниела Павлова, директор на СУ „Пейо Яворов“ в Сливен.

Относно предвидимостта на ситуацията за следващата седмица Павлова посочи:

„Ако няма тестове, ще чакаме указанията на МОН и РУ. Със сигурност ще имаме указания. Предполагам, че ще има осигурени тестове. В най-лошия случай ще преминем към ротационен принцип.“

„Имаме много малко ученици в начален етап, които се обучават в електронна среда. Те вече преодоляха притесненията си от тестването“, уточни още училищният директор. 

В прогимназиалния и гимназиялния етап има две паралелки, които не са се върнали в класните стаи, но там по думите на Даниела Павлова нещата са на ръба и е необходим малък брой декларации, за да се премине към присъствено обучение. 

„Това е първата стъпка към връщането на училище. За съжаление не можем все още да се успокоим. Наистина е необходим поне средносрочен план за осигуряване на присъствена среда“, коментира майката на десетокласник Мануела Манолова. Преди дни тя написа Отворено писмо до президента, омбудсмана, МОН и МЗ, което спечели голяма популярност в социалните мрежи.

Не можем да бъдем сигурни за остатъка от тази учебна година и трябва да останем с повишено внимание“, посочи Манолова. По думите ѝ стои въпросът и за всички онези деца в паралелки, в които няма 50% желание за тестване, тъй като те все още са извън училище. Родителят даде пример с област Монтана, където повече от половината деца остават у дома заради тази част от заповедта на министъра на образованието.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01