Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев се среща с членовете на служебния кабинет преди предаването на властта

Румен Радев със служебния премиер Стефан Янев, 12 май 2021 г.
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев ще се срещне на „Дондуков“ 2 с членовете на третия си служебен кабинет преди премиерът Стефан Янев и екипът му да предадат властта на редовно правителство с министър-председател Кирил Петков. 

Преди три месеца служебният кабинет, назначен от Румен Радев, положи клетва на церемония в президентството. Тази година държавният глава назначи последователно две служебни правителства, след като два парламента не успяха да излъчат редовен кабинет. Временната власт управлява страната 7 месеца, през които Радев разчиташе на почти непроменен екип служебни министри, ръководени от Стефан Янев.

"Вие вече доказахте, че имате характера не само да се изправите срещу тежкото наследство, а и да работите за бъдещето на България", каза в средата на септември Радев, а преди дни отчете:

"Двете служебни правителства, които назначих по силата на българската Конституция, стабилизираха страната. Те показаха ясно, че може да има единодействие на хората с различни политически възгледи".

Това ще трябва да доказва и новото коалиционно споразумение от 4 партии. След 215 дни начело на държавата, Стефан Янев ще предаде управлението на Кирил Петков, който беше служебен икономически министър. Янев остава в екипа на Петков като министър на отбраната. Досегашният - Георги Панайотов, ще бъде новият посланик на страната ни в САЩ. 

Постовете си в редовния кабинет запазват министърът на вътрешните работи Бойко Рашков и на образованието Николай Денков. 

В неделя служебният кабинет се събра на извънредно заседание, последно преди новото правителство да встъпи в длъжност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Sofia Jazz Days

Входът за концертите на Sofia Jazz Days е свободен

На 12 август т. г. е поредният концерт на Sofia Jazz Days и ще бъде представена новата група  Postcar d , съобщи Маргарита Борисова от организаторите на събитието. Концертът е от 20.30 часа в Кино "Кабана", а входът е свободен. Postcar d е изцяло от млади музиканти, наскоро завършили образованието си Нидерланция. Музиката..

публикувано на 29.07.25 в 11:37

Президентът Радев удостои с орден "Мадарски конник" посланика на Франция

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" първа степен посланика на Франция Жоел Мейер за заслугите му за укрепване и развитие на двустранните отношения във връзка с изтичане на мандата му. В словото си държавният глава изрично подчерта активната роля на посланик Мейер за разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани:..

публикувано на 29.07.25 в 11:30

Христо Гаджев: Не се използва системата за гасене на пожари, придобита със самолетите "Спартан"

България не използва системата за гасене на пожари, която е придобила със закупуването на транспортните самолети "Спартан". Това става ясно от публикация на председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев в социалната мрежа. Публикацията на Христо Гаджев е част от коментара му за концепцията на президентския секретар Димитър Стоянов по..

публикувано на 29.07.25 в 11:17

Гърция създава нови военни формирования на островите в Егейско море

Гърция повишава военната мощ на островите в Егейско море, които се считат за уязвими при конфликт. Недвижимите имоти на военното министерство вече ще се отдават под наем. Министърът на отбраната Никос Дендиас изнесе скандални данни за разхищения на средства, свързани с недвижими имоти на армията. Той заяви, че се прекратяват порочни практики..

публикувано на 29.07.25 в 11:09
БДЖ

Самуил Димитров: Пътуването с БДЖ е тежко и би отказало почти всеки

Истинско изпитание беше това пътуване София – Букурещ – Варна, сподели журналистът Самуил Димитров в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" той разказа за общественото изпитание да се пътува с българските железници. Люшкането му във вагон по горещините, на около 36 градуса, е продължило във влака от София до Букурещ и после..

публикувано на 29.07.25 в 10:53

Военни участват в гасенето на големите горски пожари в Южна България

Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили със специализирана техника и днес се включват в гасенето на големи горски пожари в областите Благоевград, Хасково и Ямбол. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната.  В землището на село Илинденци в Благоевградско - в борбата с пламъците от въздуха ще се включи..

публикувано на 29.07.25 в 10:46
Снимката е илюстративна

Кравеферма и широколистна гора изгоряха при пожари в Свищовско

Кравеферма и широколистна гора изгоряха при пожари в Свищовско. Мълния е причинила пожара в кравефермата в свищовското село Козловец през нощта. Загинали са 30 крави, изпепелени са 5500 бали фураж и слама, както и 1000 квадратни метра покрив. Три противопожарни автомобила са гасили огъня. Спасени са 40 животни и 8 селскостопански машини и..

публикувано на 29.07.25 в 10:34