Симеон Цончев е режисьор на филма, а д-р Дамян Борисов е част от колектива, създател на филма.
Дамян Борисов е доктор съм по история, преподавател в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”. Интересите му са свързани с историята на българите, историята на Балканите през османския период. Част е от екипа, който разработва проекта, с цел интегрирането на огромна база данни от първични документални източници, които могат да бъда използвани в много широк спектър.
"Част от нашия интерес е свързан и с изучаването и картирането на паметници, останали от османския период, свързани преди всичко с религиозната инфраструктура на мюсюлмани и на християни", каза пред "Хоризонт до обед" Борисов.
"За мен тази тема беше неизследвана и непозната и затова с моите колеги решихме да направим този документален филм. Аз съм и режисьор и снимам едновременно с това, а също и монтирам. Това беше най-трудното, защото става дума за регистри. Затова решихме да покажем обекти на култови сгради от мюсюлманската и християнскака вяра и археологически паметници като бани, мостове...", разказа в "Хоризонт до обед" режисьорът Симеон Цачев.
На премиерата от 16:40 ще има и онлайн среща с д-р Григор Бойков (Австрийска академия на науките, Институт за хабсбургски и балкански изследвания) и ръководител на научния екип за създаване на дигитален историко-географски справочник за Османската империя в българските земи, с д-р Дамян Борисов, с проф. Анна-Мария Тотоманова и д-р Димитър Илиев (СУ, Национална научна програма “Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие”) и с режисьора на филма Симеон Цончев, с възможност за задаване на въпроси – около 45 минути.
Още по темата в звуковия файл.
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..