Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад вратите на единствената у нас работилница за стъклени играчки за елха

Малкият цех в Добрич пази традицията за производство на коледна украса

Снимка: Мая Щърбанова

Единственият останал у нас цех за стъклени коледни играчки продължава да поддържа традициите за производството им.

Познатите ни топки в най-различни цветове, патенца, мечета, снежни човеци и други излизат изпод майсторските ръце на няколко жени в работилничка в квартал Рилци в Добрич.

Всеки от нас си спомня с умиление годините, в които единствената украса, с която всеки дом разполагаше, бяха стъклените играчки за елха. Всяка домакиня старателно прибираше крехките играчки в кутии с памук, а когато дойдеше времето за украсата на новото семейно коледно дръвче, се вадеха внимателно от уютното им меко гнездо, което ги е приютявало една година.

Днес пазарът за коледна украса е залят от какви ли не красоти, но само стъклените играчки притежават магията на детството и  спомените.

Няколко жени се събират два-три месеца преди края на годината в цеха в Добрич, за да се захванат с производството на стъклени играчки.

Собственик на предприятието е Георги Керанов, който вече 35 години се занимава с това. 

„Тук съм около 25-26 години вече. Преди десет духачи имаше само и около 5-6 декоратори, опаковачи. Цехът беше голям, защото се работеше само за България. Нямаше внос от Китай, както сега. От няколко години се чувства малко напредък в нашата работа и това ни радва. Имаме възможност разширение да направим, да вземем по-млади хора и нещата да вървят“, разказва Керанов пред БНР.

„Стъклото има гланц, има си естетика, която привлича окото. Хората са свикнали от детството с такива играчки и държат на старата традиция.“

В момента в работилницата работят 5 души, които изработват около 20 вида коледни играчки.

Пътят на всяка стъклена играчка започва в ръцете на опитните жени, които с помощта на огън и продухване ваят най-различни форми. Иванка Стефанова има дългогодишен опит в тази професия, но в цеха за играчки е от съвсем скоро.

„Много се радвам и искам много това нещо да се запази занапред, да има такова производство, да се радват дечицата и не само дечицата. Това е красиво производство, красив артикул“, споделя тя.

Опасност има винаги, но ние вече сме свикнали да се пазим, да знаем как да работим, казва Димка Петрова, която също изработва играчки за елха.

С декорирането на стъклени играчки Христина Стоянова се занимава от 1971 година. За да започнеш да правиш нещо, трябва да ти харесва, но за да продължиш да се занимаваш с него повече от 50 години, трябва и да го обикнеш, убедена е тя. 

„Всички ги харесвам. Която почна, работя я с удоволствие. Трябва да знаеш как да го направиш – и модела, и всичко.“

Ася Минчева е художник и отскоро работи в цеха за стъклени играчки като декоратор. Идва с огромно желание. 

„Много ми допадна тази работа. Тук ми е празнично всеки ден. Резултатът накрая блести.“

За Коледа ръководителят на цеха Георги Керанов си пожелава догодина наследниците му да поемат завещаното тук, за да продължат стъклените играчки да радват всеки дом по време на най-топлите и уютни празници.

Снимки: Мая Щърбанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бесарабия отпразнуваха 24 май

В Бесарабия, Одеска област на Украйна, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса Светослав Иванов...

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата на Лаборатория „Рамус“ и Фондация „Искам бебе“ стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на „Рамус“ в страната важни репродуктивни..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50