Ако този проект се осъществи, Сливен ще бъде първата община в страната със собствена електроцентрала.
Кметът Стефан Радев поясни, че вече е избрано празно общинско място от 550 декара зад завод „Динамо“, където общината да инвестира във фотоволтаичен парк, а останалата да бъде отдадена на фирма с отстъпено право на строеж.
„Предвиждаме два терена на общината, които да разработваме по този начин – около 80 декара. Останалата част от терените – от 450 декара, искаме да привлечем инвеститор, да учредим право на строеж за изграждане на централа за такъв инвеститор срещу заплащане на правото на строеж на общината, което право на строеж да бъде за 30 години и впоследствиеда се върнат тези в общината.“
Според Радев, ако този проект се реализира, може би половината или около половината от необходимите средства за инвестиции ще бъдат осигурени.
„Говоря за нашата, вече, общинска централа, а за другата половина може да ползваме включително и заем.“
Идеята е да се прекъсне зависимостта от пазара на електроенергия.
За да опише колко е тежкаситуацията с електроенергията кметът на Сливен съобщи, че са обмисляли дори варианта да спрат уличното осветление след полунощ.
„Ако спираме осветлението през нощта, между 12 през нощта и 5 сутринта, 500 хиляди лева на година ще е икономията за общината.“
Ако проектът бъде реализиран разчетите са показали, че цената на електроенергията от собствената електроцентрала ще бъде като тази отпреди увеличението на тока.
„Разчетите показват, че можем да слезем на годишни плащания под нивата, които плащахме допреди увеличението на цените на тока.“
Стефан Радев вижда в проекта устойчиво решение за общината.
По-рано през седмицата кметът се срещна със общинските съветници, за да ги запознае с идеята си. Общинският съветник Момчил Пантелеев коментира, че голяма част от тях са приели идеята за фотоволтаичен парк.
„Може би кметът първо искаше да разбере дали ще има подкрепа от общинските съветници. Тепърва предстои да се прави точен анализ.“
В края на седмицата общинските съветници са получили предложение по темата, което да бъде разгледано на днешната сесия на Общинския съвет. В него кметът Радев предлага да бъде допълнена годишната програма на общината за управление и разпореждане на имотите, с учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху имоти частна общинска собственост, да се проведе публичен търг с тайно наддаване за учредяване на отстъпено право на строеж за срок от 30 години върху тези имоти за изграждане на фотоволтаична централа. Началната тръжна цена за всички имоти е 4 465 000 лв.
Има едно спешаване в Общинския съвет и липсва добра ориентация не само на общинските съветници, но и на гражданите, смята Васил Добрев от групата на БСП.
„Точно тази бързина, че след 3 дена едва ли не, започваме процедурата, без да имаме яснота, има едни въпроси, на които няма точен отговор. Една евентуалност. Нещата са много добри като идея. Но нека да бъде като тип партньорства, малко или много повече обследвано и дадена прозрачност.“
Добрев съобщи, че в предложението са посочени двама инвеститори, които са проявили интерес към идеята за фотоволтаичен парк. Единият дори е посочил, че ще инвестира 75 милиона лева.
„На този етап е една компания от София, ЕООД, една що-годе млада дама и една варненска компания, която по-общи интереси има относно парцели.“
Днес ще трябва да бъде даден отговор на множество въпроси по тази тема, ако в Общинския съвет се стигне до дебати.
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...