Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев: Не бива след края на мораториума той да създаде други проблеми

| обновено на 20.12.21 в 12:58
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев потвърди, че ще свика Консултативен съвет за национална сигурност за отношенията с Република Северна Македония в първата половина на месец януари. 
Държавният глава коментира и мораториума върху цените на тока, наложен от Парламента.

Решението за мораториума е одобрено от парламента, подчерта президентът: 

"То е важно да бъде в рамките на закона, но много е важно този мораториум, който ще има един временен ефект и наистина, потребителите не трябва да поемат цената на проблемите, генерирани с години в енергийната система. Но, не трябва да се допуска, след края на мораториума, той да създаде големи други проблеми, които в момента дори не могат да се предвидят".

Нуждаем се от задълбочен анализ, смята държавният глава:

"Какво става с нашата енергийна система? Какви са проблемите, за да стигнем до това състояние, в което се намираме в момента, какви са проблемите и в по-широк европейски контекст".

Румен Радев обяви, че ще свика Консултативния съвет за национална сигурност по темата за Северна Македония в първата половина на януари и, че е важно да има становище на този най-висш политически орган.

"В което и политическите парти да имат ясна консолидация, какво трябва да се направи, така че да ускорим процеса за интеграция на Република Северна Македония в Европейския съюз, но при зачитане и спазване на българският национален интерес".

Румен Радев и Илияна Йотова получиха на тържествена церемония от председателя на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова удостоверията за избирането им за президент и вицепрезидент.
Визитата на гръцкия премиер у нас веднага след сформирането на редовно правителство в България е ясен знак за приятелските и открити отношения между двете държави, посочи президентът Румен Радев. 

"Нашите две страни споделят важна отговорност за сигурността и стабилността в региона и за европейската перспектива на нашите съседи. Вярвам, че вашите разговори днес с новото българско правителство ще дадат силен импулс за развитието на нашите отношения и за реализацията на важни двустранни проекти, които са от значението за целия регион.

Политическата стабилност в България е важна за Гърция, подчерта и премиерът Кириякос Мицотакис.

"Отношенията между България и Гърция са от значение за сигурността на целите Балкани".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..

публикувано на 26.07.25 в 20:38

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня.   Седем екипа на..

публикувано на 26.07.25 в 20:27

Пожар в гориста местност до пътя между сливенските села Мокрен и Градец

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.

публикувано на 26.07.25 в 20:23

Горският пожар над село Илинденци стана върхов, ситуацията е изключително сложна (обновена)

Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса.  Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..

обновено на 26.07.25 в 20:11
Тони Тодоров

МВР създава кризисен щаб, искаме 4 самолета от ЕС за пожарите в Струмяни и Трънско

България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът   на вътрешните..

публикувано на 26.07.25 в 19:43

Голям пожар е избухнал в района на три села в Трънско

Голям пожар е избухнал в Трънско в района на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. По неофициално потвърдена информация огънят е тръгнал от земеделска техника. Заради горещините и вятъра пожарът се е разраснал. Малко след 17.00 часа е подаден сигнал за нуждаещи се от евакуация хора в Рани луг. Хора са изведени и от къщи в Слишовци. На място..

публикувано на 26.07.25 в 19:22

До 43,5 градуса достигна температурата в Монтана

43,5 градуса е най-високата температура, измерена днес в Монтана. Стойността е отчетена малко пред 17 часа, съобщи дежурният в Хидро-метеорологична обсерватория над града. След този час над Монтана се заоблачи и температурата започна да се понижава.  Към 15 часа Монтана държеше рекорда за днес за най-горещо населено място в страната с 42 градуса...

публикувано на 26.07.25 в 18:48