Европейската комисия започна процедура за нарушение срещу Полша заради две решения на Конституционния съд на страната.
Според едно от тях, части от европейското право не са съвместими с полската Конституция.
Приетото решение през октомври предизвика гневна вълна в различните институции на ЕС, а Европарламентът прие резолюция, в която се казва, че полският Конституционен съд няма правна валидност и независимост и не е квалифициран да тълкува Конституцията на страната.
Това стана след пряко участие в дебатите на председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен и на полския премиер Матеуш Моравецки.
Еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони, който оповести днешното решение на ЕК, заяви:
„Смятаме, че, това решение нарушава общите принципи на автономия, върховенството, ефективността и еднаквото прилагане на европейското право, както и обвързващия ефект на решенията на Съда на ЕС. Също така сме на мнение, че Конституционният съд вече не отговаря на изискванията за независим и безпристрастен съд, както изискват договорите на ЕС“.
От Варшава полският премиер Матеуш Моравецки обвини Европейската комисия, че превишава правомощията си:
"Все повече страни членки на Европейския съюз си дават сметка, че трябва да има граница за компетенциите на тази институция", заяви Моравецки.
Полският министър-председател Матеуш Моравецки разкритикува решението на ЕК да обяви правни действия срещу Полша за „пренебрегване на правото на Европейския съюз и подкопаване на независимостта на националната съдебна система“.
В изказване, излъчено по националната телевизия и цитирано от БГНЕС, Моравецки заяви, че правните действия показват, че "тенденцията за бюрократичен централизъм за съжаление напредва в Брюксел, но тя трябва да бъде спряна".
Заместник-министърът на правосъдието на Полша Себастиан Калета също отвърна на удара, като нарече изявлението на ЕК „атака срещу полската Конституция и нашия суверенитет“.
Полша разполага с два месеца да отговори на официалното писмо на ЕК, в което се излагат основанията за процедурата за нарушение.
В случай, че не получи задоволителен отговор, въпросът може да бъде отнесен до Съда на Европейските общности.
Въпреки че няма възможност Полша да бъде изгонена от ЕС заради неспазване на законите на блока, тя може да плаща ежедневни глоби за това нарушение, отбелязват информационните агенции.
Комисията изпрати допълнително мотивирано становище до България, в което поиска страната ни да транспонира правилно в националното си законодателство директивата за правото на достъп до информация в наказателното производство. Тя трябва да гарантира, че на заподозрените или обвиняеми лица в рамките на наказателно производство или за които е..
Бизнесът се обяви против идеите за национализирането на личните партиди в частните пенсионни фондове, предлагано от "Възраждане“. Това е част от множеството предложения на политическата партия, направени между първо и второ четене на бюджета. По данни на Комисията за финансов надзор към края на третото тримесечие на миналата година в частните..
Пътна полиция започва операция в цялата страна за контрол на обезопасяването на пътници и деца в автомобили и на мотори. Това съобщи комисар Мария Ботева. "Специализирана полицейска операция по календара на ROADPOL, която е насочена към контрол за използването от водачите и от пътниците на системи за обезопасяване, в това число и системи за..
Смъртта на футболния треньор Ферарио Спасов е била неизбежна при удара с автомобила на Начо Пантелеев на 11 ноември 2023 година. Това заяви във Великотърновския окръжен съд при изслушването на петорната автотехническа експертиза вещото лице професор Станимир Карапетков. Обвиняемият се е движил със 165 километра в час или почти двойно..
Евродепутатът от Европейската народна партия Андрей Новаков призова за по-малко забрани и за свободен пазар по време на дебат за плана за действие за автомобилната индустрия в Европейския парламент в Страсбург. "Имам задача за вас. В Европа има 285 млн. автомобила", каза той и попита: "Да допуснем, че утре всички до един станат електрически..
Генералният въпрос е, ако бяха проверени 12 000, колко процента ще са нарушенията? Като обобщим картината, голямата картина, виждаме, че имаме около 40%+ нарушения в проверените 2000 секции, коментира ген. Стефан Янев, бивш служебен премиер от май 2021 до 13 декември 2021 г. и председател на "Български възход", в интервю пред БНР. "Моят..
Конституционният съд даде пояснения за работата си. Това се случи, след като Народното събрание призова за публичност на всички документи, свързани с оспорването на изборните резултати в декларация. Призивът беше към КС, ЦИК и "Информационно обслужване". Депутатите подкрепиха декларацията за загриженост за конституционното дело за вота..
Конституционният съд е в готовност почти незабавно да постанови съдебно решение, след като получи данните от ЦИК . Тази готовност се затруднява от..
Заради инсталирането на нов сървър и техническа невъзможност да започнат работа веднага, от "Информационно обслужване" поискаха от ЦИК въвеждането на..
Има ли опасност земеделските площи да останат без възможности за поливане, след като излязоха тревожните статистики за незапълнени обеми на големите..