Навършиха се 120 години от рождението на забележителния български музикант Димитър Ненов - блестящ пианист виртуоз, композитор със собствен стил, изтъкнат клавирен педагог, а в същото време известен архитект - една изключително ерудирана личност с дълбоки познания в областта на математиката, астрономията, медицината, естествените науки, литературата, историята, археологията и особено в областта на философията.
Той е изтъкнат български интелектуалец, личност с високи морални принципи. За съжаление, през 40-те години той е подложен на отвратителна кампания срещу него с клевети, интриги, лъжи - неизвестно защо. Той не е политически ангажиран, явно личната завист и злоба са взели връх. Необяснимо е защо са били унищожени всички негови записи в Националното радио и днес можем да чуем само запазения /или укрит/ запис на Ла-мажорния концерт за пиано и оркестър от Ференц Лист в негова интерпретация.
Димитър Ненов е роден на 19 декември 1901 г. в Разград. 6-годишен започва да свири на пиано под ръководството на майка си. Развива се като пианист много бързо и още като гимназист изнася самостоятелни концерти. В София учи при много взискателния клавирен педагог Андрей Стоянов.
Родителите му го изпращат в Дрезден да следва архитектура и той, едновременно с това, учи в консерваторията при проф. Карл Фелинг. За да се издържа, свири на вечерните прожекции на неми филми и в локали. Композира много - Соната за пиано, Соната за пиано и цигулка, Първата си симфония, “Четири скици за оркестър“. Това пренапрежение му коства много - той получава хронично главоболие, което го мъчи до края на живота му.
При завръщането си в България Ненов започва работа като архитект, като някои от неговите проекти са запазени и днес - гарите в Зверино, Горни Дъбник, Кресна, сточната гара с магазия на пристанището в Русе, Противотуберколозният диспансер при Окръжната болница в Хасково, балдахинът над главния вход на храм-паметника „Александър Невски“ и други.
И все пак, любовта му към музиката надделява и той завършва Консерваторията в Болоня - учи при знаменития Егон Петри. През периода 1930/1940 г. развива огромна концертна дейност - и със самостоятелни концерти, и с участието си в различни камерни ансамбли. Той е един от първите музикални ръководители на новосъздаденото Радио София. Участва активно в Дружеството на българските композитори „Съвремена музика“, като пропагандира творбите на нашите композитори не само в София, но и в цялата страна. От този период са и най-известните му композиции: вокално-инструменталните сюити “Тракия“ и „Коледари“. Отделя време и за преподавателската си дейност като клавирен педагог в Музикалната академия, става професор. Негови ученици са Лазар Николов, Любомир Романски, Стефан Ременков, Трифон Силяновски, Тодор Кювлиев, Галунка Белчева и др.
Димитър Ненов умира на 30 август 1953 г., едва 51-годишен.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю от 1972 г. с големия наш композитор Любомир Пипков, в което той говори за Димитър Ненов. Чуйте в звуковия файл, където е добавен и фрагмент от Балада №2 за пиано и оркестър от Ненов, записан от Иво Върбанов и Кралския шотландски симфоничен оркестър под диригентството на Емил Табаков и издаден във Великобритания за световно разпространение през 2017 г.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..