Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

81 години от рождението на Емил Димитров

Снимка: БГНЕС

Днес се навършват 81 години от рождението на Емил Димитров. Един от най-популярните български изпълнители и композитори е роден в Плевен. Неговите песни са обичани от поколения българи, а създадената през 1970 година „Моя страна, моя България" стана песен на столетието“.

Днес плевенчани отново ще поднесат цветя пред паметника на Емил Димитров, чието име е записано в Златната книга на града с присъденото звание „почетен гражданин“.

Три пъти, всеки ден в родния Плевен от градския часовник звучат мелодии от емблематични песни на Емил Димитров.

При отброяването на 9 часа "Ако си дал", в 12.00 ч. – мелодия от "Моя страна, моя България", а в 18.00 ч. - от "Песен за Плевен". Идеята е на Ротари клуб-Плевен "Центрум", осъществена с финансовата подкрепа на клуба и общината.

Концертната зала в най-голямото и старо читалище „ Съгласие 1869“ носи неговото име.

„Ценна и интересна е колекцията за певеца в една от залите на Регионалния исторически музей, привлича посетители от цял свят“, каза пред БНР Десислава Близнашка, музеен специалист.

"Уникалната експозиция е предоставена през ноември 2010 г. от сина на популярния творец", уточни Близнашка.

"Експонирани са снимки, вещи и документи, свързани с личния и творческия път на певеца. Фотоси показват близките отношения на българския музикант с прочути изпълнители от световна величина като Шарл Азнавур, Адриано Челентано, Патриция Карли и други. Има снимки, които са свидетелство за приятелството му с Лили Иванова, Богдана Карадочева, Янка Рупкина. Посетителите се спират пред съхранените за днешните и идни поколения високи отличия на изпълнителя, подчерта Близнашка.

В постоянната експозиция е и наградата му "Златен Орфей", присъдена за цялостно творчество. Запазен е неговият орден "Стара планина", първа степен..

С мащабна дарителска акция бяха събрани средства за паметника на Емил Димитров..Двуметровата бронзова фигура се издига до Големия фонтан на Водната каскада. Автор на монумента е Константин Симеонов – Костика, който приживе каза :“ Да съхраним музиката му, песните му. Това сме ние".

Емил Димитров е единственият български изпълнител удостоен през 1990 г. със "Златен лавров венец" на Френската академия на изкуствата.

"Емил Димитров е член на Съюза на френските композитори, в репертоара си има над 400 композиции, 280 от които са авторски, над 30 издадени албума и 50 милиона продадени плочи по целия свят. През годините той е определян от международната преса като "Франк Синатра от Изток", припомни още Десислава Близнашка.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00