Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млада стоматоложка от Горна Оряховица рисува икони и ги дарява

Млада зъболекарка от Горна Оряховица рисува и дарява икони на приятели, църкви и манастири. Една от творбите на д-р Мария Симеонова се намира в православен храм в Естония.

Д-р Симеонова от Горна Оряховица е лекар по дентална медицина и майка на две малки деца. Рисува светите образи от ученичка. Казва, че иконописта е нейно хоби, което ѝ носи душевен покой: 

„В продължение на времето ту се връщам към него, ту остава малко на заден план. Аз съм вярваща, както и цялото ми семейство, и може би това също ме подтикна. Обичам да рисувам и така се стекоха обстоятелствата, че започнах, макар и на шега в началото, да рисувам икони, но ми хареса и се получаваха сполучливи. Така всяка следваща още повече ме „запалва“ към това хоби“. 

Талантливото момиче било поощрено от своя учител Кънчо Данев в горнооряховската гимназия „Вичо Грънчаров“, с чиито насоки в кръжока по рисуване започнала да изучава светите образи и да рисува икони.  

28-годишнатазъболекарка д-р Мария Симеонова споделя, че вече е нарисувала близо 40 икони: 

„Като повечето от тях са раздадени на мои близки, приятели, роднини. Три от тях са и в храмове. Най-често на света Дева Мария рисувам икони, може би, защото е моята покровителка. Икона, която съм искала да нарисувам, няма точно конкретна, която не съм направила. Обикновено, като получа вдъхновение, се насочвам към тази икона, чета за нея и си я правя, макар и по-бавничко, но рано или късно я завършвам“.  

Рисуването на икони не е като другите занимания, казва младата зъболекарка от Горна Оряховица. Иконописта за нея не е като рисуването на пейзажи, които също обича: 

„Да, определено човек достига до спокойствие, поне аз, когато ги рисувам. Не бих казала, че при трудност прибягвам към него, по-скоро когато имам повече свободно време, но определено трябва да съм вътрешно спокойна, за да го направя, и удовлетворена. Трябва да са ти чисти мислите, когато го правиш“.  

В три православни храма Мария Симеонова е дарила свои икони. Първата заминала за Естония, още когато била ученичка след спечелен конкурс: 

„Беше по случай празника на светите Кирил и Методий. Самата икона е тяхна. Детска икона. В Басарбовския манастир на добри начала, без да съм комуникирала с никого, оставих една икона, която си има лично мое послание. Преди нея оставих икона в църквата „Св. Георги“ в Горна Оряховица. Тя е „Достойно ест“. 

Д-р Мария Симеонова е завършила дентална медицина във Варна и работи заедно със съпруга си. Посветила се е на детското стоматологично здраве. Възприема и професията, и хобито си да рисува икони като изкуство: 

„Определено и двете ми носят много голямо удовлетворение. Странно е, защото повечето хора може би ни възприемат като по-консервативни, ученолюбиви, но и ние сме хора, имаме си хобита, страсти. Това, което ги обединява, е изкуството, тъй като и при нас се работи с ръце, особено когато е някаква по-естетична работа. Определено трябва да имаш умение да виждаш нещата през очите на някой, който разбира от изкуство. Дава ми вяра, че нещата ще се случат в добра насока, надежда също“. 

Времената са трудни, но това е и възможността на младите да се докажат със своя кураж, оптимизъм и добър пример, казва д-р Мария Симеонова.

Голяма част от хората загубиха вярата и надеждата. Може да ни я върнат хубавите неща, които се случват, добрият пример, че все пак има млади хора, които мислят за нещо по-мащабно, не само за себе си.“

„Все пак иконата като се нарисува остава и след нас. Тя дарява и добри чувства на тези, на които ги давам. Аз съм майка на две малки момченца – на четири годинки и на девет месеца. Пожелавам за мен, цялото ми семейство и за всички хора е здраве и спокойствие. Нека всички да бъдем по-спокойни и по-обнадеждени през новата година, както и всички следващи“. 

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30