Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Благоев: Конвенционалната ваксина на „Новавакс“ може да бъде алтернатива за скептиците

Недоверието в науката не е водещо, нагласите към ваксините у нас са част от по-дълбока подозрителност и враждебност, смята социологът

Снимка: БГНЕС

България трябва да поръча от новата, конвенционална ваксина „Новавакс“, която може да се превърне в алтернатива за нежелаещите да се ваксинират заради недоверие в сегашните ваксини. Това мнение изрази пред БНР Димитър Благоев, преподавател по социология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Ниското равнище на доверие в науката у нас е важна причина, но не е водещата в съпротивите спрямо ваксините срещу Covid, смята Благоев.

Снимка: БГНЕС

По-ниското доверие към науката у нас в сравнение с европейските страни е част от отдавнашно, многостранно, широко разпространено недоверие изобщо към другите, включително към институции, общности, групи, подчерта той.

Нагласите към ваксинирането у нас нито са се появили от нищото, нито са сами на себе си. Те са част от по-дълбочинни ядра на ценности.“

Според Благоев водещи са нивата на емпатия или егоизъм в обществото.

„Всеки сам си преценя“ е културен израз на напрежения, свързани с недоверие, подозрителност и враждебност, коментира Димитър Благоев.

„До 2/3 от нашите съграждани в една или друга степен се отнасят към света, не само към околните, с такова недоверие, подозрителност и враждебност.“

Ако съществуват такива високи равнища на недоверие и подозрителност към света, то и срещу ваксината, направена по по-традиционна технология или понасяна по-лесно от организма, може да се окаже, че има съпротива, допълни Благоев.

По думите му обаче нагласите за ваксинация не са статични и се променят спрямо контекста.

Социологът отбеляза, че трябва да се заложи на въвличане на колебаещите се, които са по-склонни на промяна на нагласите.

За разбирането на нагласите за ваксинация обичайните критерии и разграничения по образование, доходи, населено място и пр. едва ли ще са особено полезни, допълни Димитър Благоев.

„Има един парадокс, който се забелязва в данните на „Алфа рисърч“: хората с високо образование най-много се страхуват от евентуални дългосрочни последствия от РНК ваксините и същевременно те са тези, сред които ваксинацията с РНК ваксини има най-голямо реално покритие и най-малко принципно отхвърляне.“

Част от масовите негативни нагласи и съпротива срещу ваксинирането са вследствие на нерационално отхвърляне на РНК ваксините, което възпрепятства постигането на по-високи имунизационни нива, каза още Димитър Благоев.

Според него би трябвало новата конвенционална протеинова ваксина на „Новавакс“ да бъде заявена и закупена, защото би могла да се превърне в алтернатива за хората, които не желаят да бъдат ваксинирани с вече наличните ваксини.

„Особено след като са изразходени милиони и предстои да бъдат изразходени милиони за тестове със слюнка в училищата, за които доц. Ангел Кунчев преди време каза, че те очевидно са с много ниска чувствителност.“

„Ако трябва да обобщя – ако институциите не работят в обществен интерес, а във ведомствен, личен или в нечий корпоративен интерес, то тогава това единствено ще подхранва общото недоверие.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55