Светът не е розов като розовото хапче или розовите очила, а пациентите в психиатричните болници не са невидими. Пандемията изостри паническите атаки, депресивните разстройства и увеличи работата и на психиатрите. 110 пациенти с различни заболявания се лекуват в държавната психиатрична болница във великотърновското село Церова кория, разказва болничният управител д-р Даниела Иванакова:
„Болницата работи на пълен капацитет, не сме спирали да работим, откакто е започнала Covid пандемията, не сме спирали и да приемаме пациенти. Хората, които работят в болницата, за минута не забравиха, че са здравни работници и тяхната работа е да помагат на пациентите. Не допуснаха да има страх, истерия“.
Дълги години обществото забравяше за психично болните и в делник, и в празник. Лъчът светлина и искрицата доброта за пациентите в психиатрията в Церова кория дойде около Коледа. Всеки от тях получи подарък, персонална картичка и сладкиши.
Третокласниците направиха мащабна благотворителна кампания, посветена на доброто и на болницата в Церова кория по инициатива на Александра Стефанова и семейството ѝ:
„Желаем да помогнем на хората, които светът ги отхвърля, да им дарим малко коледно чудо. Има много хора, които са отделени от света и няма как да общуват със своите близки и трябва поне малко да ги зарадваме“.
Децата трябва да знаят, че са част от обществото и е по-хубаво да даряваш, отколкото да получаваш, казва майката на Александра Стефка Стефанова:
„Децата имат нужда да разберат, че в нашия свят има и по-различни хора и когато пораснат, един ден да не отминават тези хора, да ги забелязват, да искат да ги виждат и да са широко скроени“.
Класната ръководителка на децата Петя Димитрова подкрепила инициативата и заедно с третокласниците направили чорапчета с подаръци за всеки от 110-е пациенти на психиатричната болница, нарисували картички, направили играчки:
„Подтекстът е доста ясен – всеки човек, всяко живо същество заслужава радост, любов и това, което всички желаем да получим, независимо от неговите заболявания, независимо от неговото психично състояние, независимо от неговото здравословно състояние“.
Към инициативата на децата се включиха Инспекцията по труда, Административният съд във Велико Търново, 20 фирми, както и синдикатите.
Всяко от децата, осигурили подаръци за 110-е пациенти от психиатричната болница, получи благодарствена грамота от болничния директор д-р Даниела Иванакова:
„Много се радвам, че родителите и учителите са възпитали децата в такива ценности – да уважават и да мислят за различните. Това показва, че чудото се случва всеки ден с нас и чудото е нашите деца, които показват, че могат да бъдат състрадателни и че България ще я има, благодарение на работата на родителите, на учителите и на тези прекрасни деца“.
Снимки: Здравка Маслянкова
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..