На 19 декември, дни след приключването на четвъртия национален локдаун в Австрия, в музикалния афиш на Виена се открои събитие с българско участие. Младият, талантлив и виртуозен пианист Мартин Иванов направи своя успешен дебют в Златната зала на Музикферайн, изпълнявайки Концерт за пиано и оркестър в сол минор, опус 33 от Антонин Дворжак. Партнира му Оркестърът към Дружеството на приятелите на музиката във Виена с диригент Роберт Целзер, а в първа част на програмата прозвучаха увертюра към операта “Медея“ от Луиджи Керубини и оркестровата сюита “Пер Гинт“ от Едвард Григ.
Концертната програма, подбрана с вкус, изпълнена емоционално и с отношение към детайла, се превърна в естетическо преживяване за слушателите. Интересна е историята на създаването на оркестровата формация – това е най-старият оркестър във Виена, чийто състав е сформиран не от професионални инструменталисти, а от любители музиканти. Основан е през 1859 г. от известното Дружество на приятелите на музиката във Виена. През годините репертоарът на Orchesterverein der Gesellschaft der Musikfreunde in Wien обхваща творби от Бах, Бетовен, Брамс, Малер, Шостакович, Гершуин, както и съвременни композитори. Оркестърът е имал съвместни изяви с пианистите Алфред Брендел и Мицуко Учида, с трио Алтенберг - Виена и др., а от 1994 г. негов постоянен диригент е Роберт Целзер, който допринася за високото ниво на музициране на тази формация.
В интервю за слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" маестро Целзер представя оркестъра и концепцията за техния последен концерт:
“Нашите оркестранти са отдадени на изкуството любители - музиканти, които в ежедневието упражняват широка палитра от представителни професии: учители, лекари, юристи, фармацефти и мн. др. Репетираме всеки вторник вечерта, а когато ни предстоят важни изяви - и допълнително в събота. Възрастовите граници за членовете на оркестъра варират от 18 до 85-годишна възраст, като преобладават жените. Ядрото на оркестровата формация е около 40-45 човека, но периодично се присъединяват и колеги музиканти, както и студенти от други държави, които специализират в Австрия по програмата “Еразъм“. За концерта на 19 декември поканих като солист Мартин Иванов по препоръка на директора на австрийската звукозаписната компания “Gramola“, с която той има успешни съвместни проекти. Предложих да включим в програмата Концерта за пиано от Дворжак, защото е изключително рядко изпълнявано произведение. Необяснимо за мен като факт, защото творбата е прекрасна. Може би най-известният запис на този концерт е в интерпретацията на Святослав Рихтер и под диригентството на Карлос Клайбер. Репетиционният процес с Мартин Иванов и оркестъра премина добре, на концерта всички бяха концентрирани и доволни от резулатата. Смятам, че в кариерата на Мартин Иванов този дебют на сцената в Златната зала на Музикферайн е прекрасно преживяване.“
Българският пианист Мартин Иванов, който от 2009 г. живее в Австрия, има успешна международна солистична кариера. Сред впечатляващите концертни проекти на младия виртуоз във Виена за изминалите години се откроява неговият солов рецитал в известния музикален салон на Bank Austria през ноември 2019 г., на който в рамките само на една концертна вечер той изпълни за първи път в Австрия всички 19 унгарски рапсодии от Ференц Лист. Запис на целия цикъл бе издаден в последствие като албум от реномираната австрийска звукозаписна фирма “Gramola“. Началото на световната пандемия и временно отложените концертни изяви не са повод за демотивация на младия пианист, а стимул да реализира своя отдавнашна мечта и поредна иновативна идея в своята кариера – откриване на собствено звукозаписно студио.
След своя успешен дебют на концертния подиум в Златната зала на Музикаферайн на 19 декември 2021 г. талантливият пианист Мартин Иванов сподели за слушателите на предаването "Алегро виваче" размисли за емоцията да музицира на тази престижна сцена, за актуални творчески проекти и интересни нови възможности за изява в ситуацията на тежка продължителна пандемия.
Чуйте интервюто с Мартин Иванов в звуковия файл.
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..