"Коледни отрязани дръвчета стават за храна за животните. Живите могат да бъдат засадени, но първо трябва да се уверим, че има достатъчно пространство за кореновата система, че можем да ги отгледаме след това и да ги залесим когато трябва на мястото, което обичат".
Това сподели в предаването "12+4" Виолета Котова от фондация "Наука за природата".
До края на декември от фондацията набират средства за обследване на състоянието на дърветата в големите градове - да се оцени здравословното им състояние и дали представляват риск за хората или за градската среда. Досега е събрана 1/3 от необходимата сума.
Дръвчето може да се стои вкъщи на топло не повече от три седмици, след това постепенно да се изнася навън, преди да бъде залесено, препоръча Виолета:
"Трябва да се поддържа влажно, защото повечето иглолистни дръвчета обичат влажността... Трябва да се подсигури, когато се залесява дървото, коренът му да е здрав. И когато се залесява, нека да е заедно с почвата".
Интервюто с Виолета Котова можете да чуете в звуковия файл.
Украйна и Русия взаимно се обвиниха за причинени жертви и щети при поредните атаки с дронове. Руска атака е прекъснала електрозахранването на няколко гари и е довела до големи закъснения на пътнически влакове в Полтавска област. Друго нападение в региона е причинило пожар на бензиностанция, има ранени. Спасител е загинал в Черниговска област...
Асоциацията на прокурорите излезе с остра позиция в защита на апелативните съдии, които вчера си направиха самоотвод от делата по жалбата на варненския кмет Благомир Коцев срещу продължаващия му повече от 2 месеца постоянен арест. Съдиите се мотивираха с политически и обществен натиск. След самоотводите - дали Коцев ще излезе на свобода, ще решава..
Народното събрание почете с минута мълчание смъртта на младши инспектор Ивайло Чавдаров Попов - служител от Охранителна полиция при СДВР. Мъжът почина тази сутрин в болница, където беше откаран, след като му прилошало, докато е бил на дежурство като охрана пред парламента. Трагичният инцидент стана повод за политически спорове в пленарна зала и..
Остър словесен сблъсък беляза и началото на работния ден за Народното събрание. Заради блокада на служебния паркинг се наложи лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски да извърви пеша разстоянието до входа на сградата. Там той и охраната му бяха пресрещнати от председателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев и представители на формацията,..
Между 20 и 50% от хората с автоимунно заболяване имат придружаващи симптоми на тревожност или депресивност. Това заяви пред БНР Ваня Никова, основател на академия "Хармонисимо", която от 18 до 24 октомври организира онлайн форум за тревожно-депресивните състояния . Целта е да се улесни достъпа до многостранна и холистична информация за..
Полицай от кордона на Народното събрание почина, след като му прилоша рано тази сутрин. От МВР съобщиха за "Хоризонт", че 50-годишният мъж е бил откаран в спешната болница "Пирогов", където е починал. По данни на Министерството на здравеопазването, линейката е пристигнала на мястото в рамките на 5 минути след получаване на сигнала. От..
Във Великобритания в заключителния ден от безпрецедентното второ държавно посещение на Доналд Тръмп, американският президент ще се срещне с премиера Киър Стармър в резиденцията Чекърс и двамата по-късно ще дадат пресконференция. Подобряването на двустранните отношения ще бъде скрепено с рекорден пакет от американски инвестиции в Обединеното..
"Честит празник на всички, които обичат София. Аз съм от хората, които много обичат София. Трябва да обичаме града си" . Така певицата Богдана..
Управлението на водите в България страда от дефицит на експертиза. Това заяви пред БНР кметът на град Троян и зам.-председател на Националното..
" Не очаквам правителството да падне, такива наченки няма – за всички това е ясно. Но всеки един вот е възможност да се покажат дефицитите на едно..