Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ни чака през 2022?

Снимка: Pixabay


Новата година от столетия се възприема като преломен момент и хората я посрещат с много надежда за ново начало в умовете, сърцата и битието си. С огромна сила това важи в последните две години, когато човечеството се бори с пандемията от ковид-19. 

Ще дойде ли краят на ограниченията през 2022 е въпросът, който всички си задават. Експертите прогнозират, че първите страни, които ще излязат от пандемията ще са тези с комбинация от високо ниво на ваксинация и естествен имунитет на населението. Епидемиологът на Световната здравна организация доктор Мария Керхов изрази голяма надежда, че именно тази година ще е краят.

"2022 е годината, в която можем да сложим край на пандемията от ковид-19. Имаме инструментите, с които да предотвратим острата фаза на заболяването, да намалим смъртността и хоспитализациите, както и да ограничим разпространението."

При списване на новината агенция Ройтерс беше допуснала печатна грешка и обявената година стана 2202. Силно се надяваме, че в този случай грешката няма да е вярна. 

На политическата сцена се задават няколко съдбовни избора, чийто изход, както май често се случва напоследък, ще бъде решен от позицията на кандидатите относно мерките срещу пандемията. 
Френският президент Еманюел Макрон
Французите ще гласуват за нов президент през април. Настоящият държавен глава Еманюел Макрон все още не е обявил официално, че ще се кандидатира за втори мандат на поста, но се обяви "за" задължителната ваксинация - нещо, което едва ли ще му донесе много дивиденти. 

"Тази възможност съществува, даже почти сме достигнали момента! И преди съм го казвал, ще го направим, когато достигнем 90% ваксинирани хора, на възраст, на която подлежат на ваксинация."

И докато официалното потвърждение на Макрон за включване в надпреварата все още се очаква, неговите опоненти започнаха предизборните си кампании. Той ще трябва да се изправи срещу лидера на крайно-десните Марин Льо Пен, която победи през 2017-а. Тя самата също ще има ожесточена конкуренция в лицето на дясноконсервативният полемист Ерик Земур, който често е сравняван с Доналд Тръмп заради теорията си, че само една малка, елитна част от френското общество може да опази страната от мюсюлманските емигранти. 

"Искам Франция да си върне позицията в света. Ние сме Франция, не сме васали на Съединените щати, нито на НАТО или Европейския съюз!"

Кандидатурата на Валери Пекрес от френската десница също ще усложни кампанията за втори мандат на Макрон, на когото тя се явява алтернатива с умерено дясната си позиция. 
Виктор Орбан
В Унгария премиерът Виктор Орбан ще трябва да защитава поста си, както и анти-имигрантските си и хомофобски позиции.

"Настояваме, че в Унгария бракът е между мъж и жена, бащата е мъж, майката е жена. И долу ръцете от децата ни!"

 Орбан е обект на много критики заради крайните си виждания за суверенитета на Унгария, макар да иска тя да е част от ЕС, както и потъпкването на човешките права, най-вече на мигрантите и представителите на гей малцинствата. Цели шест опозиционни партии превъзмогнаха различията си и се обединиха около общ кандидат, Петер Марки-Зай, с единствената цел да свалят Орбан от власт. 

И десният, популистки президент на Бразилия Жаир Болсонаро ще се кандидатира за втори мандат. Той нашумя в цял свят с подценяването си на пандемията, като твърдеше, че ковид-19 е просто малко грипче. До такава степен, че конгресният панел на страната му повдигна обвинения в престъпления срещу човечеството. Болсорано също така атакува, без да представи доказателства, избирателната система на Бразилия и се заканва да оспори всеки резултат, който не го прави победител. 
     
 През 2022 предстоят няколко величествени спортни събития. Китай ще е домакин на зимната Олимпиада през февруари, а организаторите полагат неимоверни усилия да осигурят безопасността и комфорта на спортистите. Подиумът за награждаване ще представлява покрита със сняг планина, а преди и след церемонните по награждаване ще има различни празненства и изпълнения, които да покажат културния чар на домакините. 

"В последния месец се стремим към съвършенство и подобряваме всички съоръжения, за да осигурим максимално комфортна среда на атлетите."

През ноември персийското емирство Катар ще е домакин на Световното първенство по футбол. Страната се готви за събитието цели десет години и не пести средства като бяха изградени няколко нови стадиона, и то климатизирани. 


"Да сме домакини на Световното първенство по футбол е сбъдната мечта. Не само за Катар, но и за целия регион, за цялата арабска общност."

А през юли Франция ще проведе първото изцяло женско издание на велосипедното състезание Тур дьо Франс след трийсет годишна пауза. За последно "Тур дьо Франс" за жени се провежда през 1989 г., но поради липсата на финансиране и достатъчно медийно внимание, спира да се провежда. Този път организаторите обещават ежедневни предавания на живо по телевизията и изразяват надежда, че женската версия на надпреварата ще се проведе поне още сто години.

Докато 2021-а само загатна необятните възможности на технологичната еволюция, по всичко личи, че 2022 няма да признава граници в развитието на технологиите. Марк Зукърбърг започва изграждането на следваща версия на световната мрежа, а именно метавселената. 


"Следващата платформа и медия ще е още по-задълбочена и ще ви позволява да се потопите в преживяването, не само да го наблюдавате. Представете си как работите на виртуалното си бюро с множество екрани и в същото време виждате истинското бюро толкова реално, че може да вземете химикал и да напишете нещо без да сваляте очилата за виртуална реалност."

НАСА изпраща космически кораб на два милиарда и половина километра да изследва астероида Психея, който орбитира между Марс и Юпитер. Астрономите смятат, че астероидът съдържа желязо на стойност десет хиляди квадрилиона долара. 

Компанията на милиардера Илън Мъск започва съвместна работа с американските военно въздушни сили. Ракета Спейс Екс ще може да доставя оръжия до всяка точка на планетата за по-малко от час. 

А Китай ще завърши космическата си станция Тангун, като през 2024 тя ще остане единствената постоянна в орбита, защото тогава Международната космическа станция, на която между другото китайски астронавти не се допускат, ще бъде изведена от експлоатация. 
       

И макар често да ни се иска да се спасим на друга планета от проблемите на нашата, тук долу на Земята пандемията ни принуди да работим от вкъщи, да стоим затворени по домовете си и да ходим на почивка на балкона. Локдауните накараха хората да преосмислят връзката с дома си и все повече са желаещите да реализират къщата на мечтите си, а това води до възстановяване на имотния пазар и скок в цените, отбелязват експертите.

"Това е световна тенденция. По време на ковид хората имаха време да помислят как искат да изглежда бъдещия им дом и сега е време да реализират проекта си."
 
Ако сте доволни от настоящия си дом, но все пак искате да се откъснете от тежкото пандемично битие, Евронюз препоръчва като топ СПА дестинация на 2022 именно България. Малката балканска страна може да не е първото място, за което се сещате, когато търсите възможности за балнеолечение и релаксация, но СПА историята й е хилядолетна, а над 700те минерални извори предоставят богат избор, отбелязва сайтът. 


Друга възможност за развлечение през 2022 ще предоставят шведските поп икони АББА. Турнето за албума им Вояж, започва през месец май в Англия и ще премине през 13 държави. На концертите четиримата членове на групата ще са представени от свои аватари, ще им акомпанират десетима мукизанти, около сцената ще има осем танцувални кабини, както и малък дансинг, издигнат над публиката, където 12 души ще могат да се развихрят. 

По китайския календар 2022 е годината на тигъра. Астролозите я описват като година на крайностите, защото тигърът е известен с мощта, дързостта и мащабния си размах. Очаквайте големи и резки промени в живота си, казва Дона Стелхорн.

"Енергията на тигъра е много импулсивна и дори експлозивна. Затова ще се стремим към по-големи и велики неща и всичко ще се прави мащабно. Опипването на почвата, което течеше през миналата година, когато хората само обмисляха дали да се преместят или да си сменят работата, не е присъщо на тигъра. Той скача и чак тогава се оглежда."

Годината на тигъра е и кулминацията на инициативата на 13 страни от азиатския регион да удвоят популацията на тигрите - най-мащабното подобно начинание за опазването на животински вид. Проектът започва през 2010, когато в света са останали едва около 3 200 тигъра. От тогава Индия, която е дом на 60 процента от тигърската популация одобрява 14 нови резервата, а Русия утроява популацията на тигрите на своя територия. 

Каквото и да ни донесе новата година, нека го посрещнем с отворени сърца и умове и извлечем най-доброто! 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп и търговският министър Хауърд Лутник говорят пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом, 13 февруари 2025 г.

Тръмп: САЩ ще наложат реципрочни мита както на съюзниците, така и на съперниците си

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви днес, че ще въведе реципрочни мита както за съюзниците, така и за съперниците на САЩ, предаде АФП. "Ако те са наложили мита или данък на нас, ние налагаме абсолютно същото ниво на мита или данък на тях, толкова е просто", заяви Тръмп. Тръмп: Днес е големият ден, предстоят реципрочни мита Президентът..

публикувано на 13.02.25 в 22:13
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че би искал отново да приобщи Русия към Г-7. По думите му изгонването на Москва от Групата е било грешка, съобщиха информационните агенции. Тръмп визира положението от преди 2014 година, когато руската страна беше редовно представена на срещите на седемте най-богати държави във формат, по-известен..

публикувано на 13.02.25 в 22:06

Кирил Гумнеров е новият председател на Общинския съвет в Ловеч

Кирил Гумнеров от коалицията "Граждани за общината" е новият председател  на Общинския съвет в Ловеч. Той беше избран на извънредно заседание на мястото на подалия оставка в средата на януари Стефан Тихолов от коалицията "Има такъв народ - Български възход", която спечели последните местни избори в Ловеч. Кирил Гумнеров беше единствения издигнат..

публикувано на 13.02.25 в 21:50
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар в склад в София, няма пострадали

Голям пожар гори в склад между кварталите "Илиянци" и "Требич" в София. Няма пострадали.   От Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" уточниха, че сигналът за огъня е подаден малко след 20:00 часа тази вечер. По първоначална информация пожарът  е възникнал  в склад за палети.  Към момента няма данни за пострадали,..

публикувано на 13.02.25 в 21:26

Български и испански военнослужещи показаха бойни способности на полигона "Црънча“

Български и испански военнослужещи от специалните сили демонстрираха бойни способности на полигона "Црънча“. Демонстрацията е част от учението "Устойчива стрела", което се провежда паралелно в Румъния, Гърция и България. Испания мобилизира почти 3000 войници за участие в учението на НАТО "Устойчива стрела" У нас учението "Устойчива..

публикувано на 13.02.25 в 20:17
Председателят на групата на

Ощетява ли Столичната община договорът с превозвача за северните райони на София

Столичният общински съвет одобри удължаването с още 4 години на договора с частната компания "МТК Груп", която превозва пътници в северните райони на София.  Според Борис Бонев от "ПП-ДБ-Спаси София" договорът ощетява бюджета на Общината с поне два милиона лева на година:  "Поредна далавера  в Столичния общински съвет - ГЕРБ, БСП, Карлос..

публикувано на 13.02.25 в 19:59
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет (вляво) и генералният секретар на НАТО Марк Рюте - Брюксел, 13 февруари 2025

Рюте и Хегсет са категорични, че американски войски няма да се оттеглят от Европа

Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..

публикувано на 13.02.25 в 19:42