Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световни сили: Ядрена война не трябва никога да бъде започвана

| обновено на 03.01.22 в 19:02
Изявлението е на лидерите на Китай, Русия, САЩ, Франция и Великобритания - петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН
Снимка: Алами/Ройтерс

В ядрената война не може да има победители и тя никога не трябва да започва. Това се посочва в съвместно изявление на лидерите на Китай, Русия, Съединените щати, Франция и Великобритания. Изявлението бе публикувано и в сайта на Кремъл.

В изявлението се подчертава, че ядреното оръжие трябва да служа само за отбранителни цели, възпиране на агресия и предотвратяване на война, както и че по-нататъшното му разпространение трябва да бъде предотвратено.

Петте страни, които са постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, потвърждават, че тяхното ядрено оръжие не е насочено една срещу друга или срещу която и да било друга държава.

„Възнамеряваме и занапред да търсим двустранни и многостранни дипломатически подходи, за да избягваме военната конфронтация, да укрепване стабилността и предсказуемостта, да повишаваме равнището на взаимно разбиране и доверие и да предотвратяваме надпреварата във въоръжаването, която не е от полза за никого и ще стане заплаха за всички“, пише в документа.

Съвместното изявление на „ядрената петорка“ е подготвено по инициатива на Русия, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.

Поводът е Десетата конференция, посветна на Договора за неразпространение на ядреното оръжие, която трябваше да се състои на 4 януари в Ню Йорк, но беше отложена заради влошената епидемична обстановка в Съединените щати.

Реакции и коментари

Ангажиментът на петте най-големи ядрени сили в света да предотвратят надпревара в ядреното въоръжаване увеличава взаимното доверие между тях и намалява риска от опустошителна ядрена война. Така официален Пекин коментира оповестеното по-рано днес общо изявление на САЩ, Русия, Китай, Франция и Великобритания.

Вместо да се надпреварват да се въоръжават, Великите сили ще си сътрудничат и ще координират действията си, заявил заместник-министърът на външните работи на Китай Ма Чжаосюй, цитиран от агенция Синхуа. Петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН трябва да използват възможността за ново начало и да играят активна роля за изграждане на траен мир и безопасност в света, е казал още той.

Руското Министерство на външните работи изрази надежда съвместното изявление, направено по инициатива на Москва, да спомогне за деескалация на напрежението на глобалната политическа сцена. А говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред агенция РИА „Новости“, че трябва да се проведе среща на руския, китайския, американския, френския и британския лидер.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полша задейства чл. 4 от Договора за НАТО

Полша събра своите съюзници от НАТО за спешни разговори, съобщи премиерът Доналд Туск, след като руски дронове навлязоха в полското въздушно пространство при нощна атака срещу Украйна. Туск заяви, че е приложил член 4 от Договора за НАТО.  Туск: Полша е готова да реагира на всякакви атаки или провокации Това е едва осмият път, в който е задействан..

публикувано на 10.09.25 в 16:39

Окръжната прокуратура в Бургас предяви новото, по-тежко обвинение на Никола Бургазлиев

Окръжната прокуратура в Бургас предяви новото, по-тежко обвинение на 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с електрическо АТВ петима души, като вследствие на удара по-късно в болница почина 35-годишна жена. Почина Христина Здравкова, майката на 4-годишния Мартин (ОБНОВЕНА) Прокуратурата ще преквалифицира обвинението на Никола..

публикувано на 10.09.25 в 16:21
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Според регионалния министър решението за Плевен е язовир, построен за 3-4 г.

Магистралният водопровод "Черни осъм", който захранва областите Плевен, Ловеч и Троян, е в добро техническо състояние и е спекулация, че загубите от него са 80%, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството.  По време на заседание на ресорната парламентарна комисия Иван Иванов беше категоричен пред депутатите, че скоро водопроводът..

публикувано на 10.09.25 в 16:05
Мартин Мачев, областен управител на област Плевен.

Новият областен управител на Плевен: Искам всички да работим в екип

Новият областен управител на Плевен Мартин Мачев, който беше назначен преди часове на мястото на освободения Николай Абрашев, още днес ще проведе работна среща с кмета на Плевен Валентин Христов, на която двамата ще обсъдят проблемите с водната криза и ще търсят съвместни решения. Областният управител на Плевен е освободен от поста Утре Мачев ще..

публикувано на 10.09.25 в 15:58

Част от ракета е открита на плаж край Синеморец

Част от ракета е открита на плаж "Велека" край Синеморец, съобщиха от Министерството на отбраната. Боеприпасът е забелязан вчера следобед от спасител на около 50 метра от брега. Тази сутрин на място са пристигнали служители на полицията и Военноморските сили. Уточнено е, че става дума за празен стартови двигател от ракета (кух) с размери -..

публикувано на 10.09.25 в 15:30
Протестът в Монпелие, Франция, 10 септември 2025 г.

Протестът "Да блокираме всичко" във Франция се разгаря. Премиерът: Ще се справим

Новият френски премиер Себастиен Льокорню встъпи в длъжност в разгара на общонационална протестна акция, блокади и стачки. Той е натоварен да постигне компромис за бюджета на Франция, след свалянето на центриста Франсоа Байру.  Себастиен Льокорню поема поста премиер на Франция на фона на мащабен протест Франция: Протести съпътстват предаването..

публикувано на 10.09.25 в 15:24
Президентът на КНСБ Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Млякото и сиренето ни са по-скъпи, отколкото в Германия и Франция

Президентът на КНСБ Пламен Димитров изрази съмнението си, че има картелно споразумение в ценообразуването на млечните продукти в страната. Всички данни на синдиката са изпратени към институциите и очакват тяхната реакция. "Да се осветли картелът според нас при ценообразуването на някои стоки и услуги от първа необходимост - на млечните..

публикувано на 10.09.25 в 15:18