Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Иванов: Изправени сме пред замръзнала икономика

"Влизаме в ера на силно инфлационна обстановка"

Снимка: БГНЕС

"Има голяма вероятност от стагфлация. Вероятно за края на 2021 година ще отчетем растеж от около 4,5%, като 90% от този растеж се дължи на взети кредити и инфлация. Нисък е процентът на реалния брутен вътрешен продукт. Изправени сме пред една замръзнала икономика. Нашата икономика изостава много. Ако не се съобразим с комбинацията от слаб растеж, от висока инфлация, от големи дефицити, от нарастващи пропорции на дълга, от липсата на ефективни структурни реформи, създаденото във втората половина на миналата година немалко макроикономическо неравновесие ще продължи да расте". 

Това коментира пред БНР проф. Димитър Иванов, макроикономист. Той посочи, че през зимата очаква комбинация от продължаващи публични здравни проблеми, загуба на доходи, проблеми с производството и с доставките, "а това ще ни тласне още по-далече от възможността за възстановяване на растежа": 

"Домакинските спестявания ще намаляват, инфлацията ще изяжда ръста на заплати и пенсии, потреблението на домакинствата ще продължи да спада на годишна основа почти с около 10%, секторът на услугите остава сериозен проблем и ще се усложни. Бавното ни възстановяване ще означава голям хистерезис ефект за икономиката ни. Агресивният политически тласък за декарбонизация на икономиката ще доведе до липса на инвестиции за природните горива, преди да имаме достатъчно снабдяване с нови енергийни източници. Тази динамика ще генерира още по-високи енергийни цени. Фискалният ни капацитет ще трябва да играе доста по-значима роля в стабилизирането на нашата макроикономика. На вратата ни чука необходимостта от дълбоки икономически корекции. Бизнесът ще има сложна година, защото ще трябва да пилотира през различни усложнения. На хоризонта влизат и много геополитически събития". 

В предаването "12+3" проф. Иванов допълни, че има опасност да се изпадне в криза на импотентност на политиката и на решенията

"Вярвам в компетентността и в добре обоснованата политика, съобразена с реалностите. Не съм убеден, че правителството върви по правилния път. През 2022 година инфлацията ще бъде далеч по-важен проблем от темпа на икономическия растеж. Липсва разбиране, че този процес на инфлация е в следствие на деглобализацията. Глобализацията беше дезинфлационна. Но деглобализацията ще продължи дълго, може би 5-7-10 години. Този процес ще промени структурата на световната икономика. Затова не бих подкрепил с две ръце търсенето на решения и антиинфлационни мерки по административен начин". 

Макроикономистът прогнозира и покачване на лихвите по кредитите и заемите, като "по-високите лихви ще редуцират критичната ликвидност и множество дълговоразкрачени заемополучатели ще изпаднат във фалити". 

"Влизаме в една ера на силно инфлационна обстановка... Основният ингредиент на евентуалния успех на правителството е концентрацията върху ключови реформи и елементи, които могат да запазят покупателната възможност на хората, да стабилизират макроикономиката и растежа ни". 

Интервюто с проф. Димитър Иванов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие на първо четене законопроект за подкрепа на потребителите, останали без ток

С 200 гласа "за" парламентът прие единодушно на първо четене законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток повече от денонощие в периода 21-31 декември миналата година.  Предишното правителство одобри отпускането на 2 млн. и 200 хиляди лв. за компенсация на 26 000 битови крайни..

публикувано на 13.02.25 в 15:03
Ивет Добромирова

Ивет Добромирова: В регулаторите ще видим послушни хора

Очаквам новото правителство да се окопае добре във властта и да продължи да управлява колкото може по-дълго. Такава прогноза направи пред БНР Ивет Добромирова, ПР експерт. В регулаторите ще видим послушни хора , прогнозира още тя.  "Политическият процес в България е овладян до такава степен, че не може да се намерят хора, които да..

публикувано на 13.02.25 в 15:00

Майка и двете ѝ деца пострадаха тежко при катастрофа в Русе

Майка и двете ѝ деца пострадаха при катастрофа в Русе. Минути преди 14 ч. на кръстовище в кв. "Родина" два автомобила са се сблъскали, единият е изхвърчал настрани и е ударил преминаващите майка с двете ѝ деца, едното от които - в бебешка количка.  Пострадалите са в болницата, като жената е с множество травми и опасност за живота.

публикувано на 13.02.25 в 14:53
Боян Балев

Боян Балев: Решенията да се вземат от колективните органи на БСП, за да няма външно влияние

Първо трябва да променим това - решенията да се вземат от колективните органи на БСП, а не еднолично от следващия председател Това заяви пред БНР Боян Балев, член на Националния съвет на БСП, един от кандидатите за председател на партията. Когато решенията се вземат от колективните органи, а не еднолично, както беше при Корнелия Нинова, няма как..

публикувано на 13.02.25 в 14:38

ЕК: Русия не може да бъде възнаградена за агресията си

"Русия не може да бъде възнаградена за своята агресия" - така говорителката на Еврокомисията Анита Хипер отговори на въпрос за твърденията, че не е реалистично връщането на границите на Украйна от преди 2014 година. Тя допълни, че лоша мирна сделка ще доведе до още война. Завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо отново повтори, че..

публикувано на 13.02.25 в 14:25

В Сливенско изготвят "капан" за задържане на безстопанствени животни

Съвместно предложение за изготвяне на общински "капан" за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областният управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната епизоотична комисия (ОЕК). Поводът за това е писмо на изпълнителния директор на Българска агенция..

публикувано на 13.02.25 в 14:24
Борислав Гуцанов

Гуцанов отговори на критиките, че е присъствал на форум, организиран от руското посолство

След като беше подложен на критики, днес социалният министър Борислав Гуцанов коментира, че е присъствал на форум, организиран от руското посолство в качеството си на член на ръководството на БСП, а не като министър:   "Това, че госпожа Митрофанова също е била на тази конференция, това не е било на територия нито на руското посолство, нито на някаква..

публикувано на 13.02.25 в 14:16