Омикрон е у нас, очакват се доста повече проби, поясни проф. Христова, според която вълната се задава като лавина и се очаква общата заболяемост бързо да се повиши.
Според различни изследвания един носител на Омикрон заразява две трети до три четвърти от всички хора, с които е имал контакт, уточни Ива Христова.
Новият вариант е много силно променен, но не причинява толкова тежко заболяване, има скъсен инкубационен период и е характерна по-бърза изява на симптомите, поясни специалистът.
Бустер дозата многократно намалява риска и ще ни осигури поне три месеца спокойствие, за да преминем през тази вълна, коментира проф. Ива Христова в предаването „Хоризонт до обед“.
„Т-клетъчният имунитет е доста устойчив на различните варианти, но тъй като с времето спадат антителата, а една бустер доза ги качва в пъти нагоре – 30 според едни публикации, 40 до 50 пъти отгоре. В същото време е в пъти по-слабо въздействието им върху Омикрон. Това е логиката – с бустер да увеличим антителата, така че да имаме адекватната защита.“
Тъй като вирусът може да мутира към още по-слабо патогенен вариант, не може да се говори, че ще се слага ваксина на всеки три месеца, изтъкна проф. Христова.
Данните от Великобритания показват нарастване на случаите спрямо максималните от предишната им вълна пет пъти, но в същото време намаление на смъртността пет пъти спрямо предишната вълна, отбеляза още Ива Христова.
Христова не препоръчва да се измерват антителата, защото има разболели се и с високи стойности на антителата. По-важно от титрите на антителата е времето, което е минало от преболедуването или ваксинирането, посочи тя.
„Всички, които доказахме с Омикрон, са преди 9 месеца ваксинирани. Сигурно са имали още високи титри на антителата, но времето, което е минало, само по себе си налага бустер. 9 месеца е страшно много. (…) Защита имаме, но Омикрон е твърде агресивен с тази своя променена структура. За да го спрем него, ни трябва бустер, за да вдигне отново, на тавана да сложи нашата имунна система, тя е в пълна бойна готовност предвид наближаващия враг. Когато отмине тази вълна, няма нужда от такова стимулиране.“
От досегашните 12 положителни за Омикрон проби половината са били на деца и млади хора – от 10 до 20 години, другата половина – на хора между 45 и 65 години, уточни Ива Христова.
В сравнение с Делта вълната данните от света показват по-често засягане на децата и жените, докато първоначалният, британски вариант по-често е засягал мъжете, отбеляза тя.
„Все пак децата го прекарват леко, не го предават толкова лесно и към момента се прецени, че е добре да посещават училищата. Към момента е правилно това, че те все още са на училище.“
Ваксината остава единственото не, но най-силното ни оръжие. Организъм с подготвена имунна система няма да бъде заразен или ако това се случи, ще го прекара много леко, обобщи проф. Христова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..
" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ". Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..
Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България. Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва доц. д-р Мая Стоименова, която има..
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Столичната община стартира инициатива, която осигурява топла храна и напитки на хората в нужда през най-студените месеци. Кампанията, инициирана от..