Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Еднорози“ и „декарози“ в бизнес пейзажа на Израел

Снимка: Pixabay

Близо 10 години Израел минаваше за люлка на иновативните компании.

Изведнъж се оказа, че все по-малко от еврейските стартъпи се опитват да впечатлят големите световни фирми, за да ги купят, а на самите тях им „поникват криле“ и... се превръщат в „еднорози“.

Много фирми по време пандемията фалираха или са обречени на съществуване на ръба.

Иновационният сектор обаче е създаден да оцелява в силно конкурентна среда и да използва всяка криза на пазарите, за да се развива.

По време на карантината в Израел много от стартъпите започваха самостоятелно развитие, съобразявайки се с нуждите на икономиката и съвсем не бързаха да продават идеите си на големи корпорации, особено на безценица - за няколкостотин милиона долара.

Икономическият анализатор Орен Тал ни връща назад във времето:

Когато Айлин Лий през 2013 г въведе термина „еднорог“, в света имаше само тридесет и девет компании, които се считаха за такива: частни  стартиращи фирми, оценени за над 1 милиард долара. През 2021 г. израелските стартъпи, отговарящи на това условие, бяха 30, а за една година се удвоиха. В света се въведе се и терминът „декарог“ - за иновационни компании, достигнали 10 милиарда и повече. И от тях в Израел има няколко.“

Заради ограниченията, свързани с коронавируса, се е проявила нуждата от обслужване на хора в принудителна изолация или работещи дистанционно.

„Затварянето принуди компаниите да преминат към работа от вкъщи, което незабавно увеличи търсенето на облачни услуги и свързан софтуер, който позволява работа от дома и евтино и просто съхранение на данни. Преминаването към облачна и дистанционна работа увеличи атаките срещу корпоративни сървъри. Не само „обикновените“, цифрови хакери бяха привлечени от подобно струпване на данни. Дори традиционните крадци преминаха през дигитална трансформация и се специализираха в искания за откуп за похитена информация.

Разпространението на атаките доведе до рязко нарастване на търсенето на сайвър стартъпите. Затварянето на хората вкъщи доведе до повишаване на нуждата от онлайн търговия, дигитално посредничество за покупко-продажби на домове, коли, предлагане на дизайнерски услуги и др. И тук отново беше нужно решение. Намериха го иновационните фирми. Хората се нуждаеха и от медии, и от развлечения без необходимост от скъпо студийно оборудване. Това също им бе доставяно.“

„Потребителите изпитват умора от приложенията - просто погледнете броя на приложенията на телефона си, за да разберете защо. Новото е преминаване към приложения, които действат като магазини на едно гише. И не на последно място са онези „еднорози“, които се насочиха към медицинска техника, към дистанционно прилагане на медицински услуги, към максимално компютъризиране на труда на медиците, които не достигат. Може би най-важната им област са финансите.“

„Недостигът на специалисти е един от големите ни проблеми. „Еднорозите“ се развиват бурно и са им нужни още и още подготвени инженери, програмисти, икономисти и професионалисти от други направления. При това не само супер талантливи, които да поемат високите постове, а и редови. Държавата тепърва започна да подготвя нужните ни работници, но те биха дошли при нас след 7-8 години, а на нас те ни трябват още днес. Готови сме да се включим със средства и специалисти в тази подготовка“, пояснява ръководителят на една от разрастващите се фирми Арик Брод.

„Освен деца, се надяваме да привлечем млади хора измежду арабите и религиозните евреи, сред жените и малцинствата. Но това е в близкото бъдеще, а на нас ни трябват специалисти още днес. Държавата не ни съдейства в издаването на работни визи за подготвени хора от други държави. За селското стопанство, строителството и социалните грижи за възрастни хора има разработени механизми за привличане на недостигащата работна ръка с работници от чужбина, а за нас не може“, подчертава Брод.

Така стигат до решение – клонове в други държави.

„Например в Дубай за половин час ни разрешиха да създадем филиал и да поканим 200 специалисти. Повечето са от Източна Европа. Те биха били по-скоро съгласни да работят в Израел, който е по-близо до домовете им, а и климатът е по-добър, но не срещаме разбиране от властите. Така част от данъците ни ще обогатяват други страни. Освен това става въпрос за високо платени специалисти, които харчат достатъчно, за да подпомогнат развитието на обслужващата сфера.“

„Едно от направленията на развитието ни е подпомагане на бизнесите, които загиват или са в тежка криза в резултат на пандемията. Част от „декарозите“ изкупват такива бизнеси и те стават част от тяхната система. Други, като нас, просто ги подпомагаме. Не е филантропия. Вярваме че ще се върнем към нормалността, когато отново ще са печеливши авио- и останалите видове транспорт, туризма, културата, науката, спортът и др. Тогава те ще се нуждаят от нашите услуги. Важното е да им подадем ръка сега, за да оживеят.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

"Смели промени" в правилата за електромобилите във Великобритания

Британският премиер Киър Стармър обеща "смели промени", като обяви, че ще смекчи правилата за електрическите превозни средства, след като производителите на автомобили бяха засегнати от митата на Доналд Тръмп. Jaguar Land Rover заяви, че фирмата ще прекъсне доставките за САЩ в опит да се справи с новите търговски условия. В поредна намеса..

публикувано на 07.04.25 в 11:30

Адвокати в Лондон подготвят жалба за военни престъпления срещу 10 британци

Жалба за военни престъпления срещу 10 британци, които са служили в израелската армия в Газа, ще бъде подадена до лондонската полицията от един от водещите британски адвокати по правата на човека, съобщи "Гардиън“.  Майкъл Мансфийлд ще предаде досие от 240 страници на отдела за военни престъпления на Скотланд Ярд, в което се твърди, че са извършени..

публикувано на 07.04.25 в 11:20

Еврото доближава 1,1 долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото продължи да се повишава спрямо щатската валута, доближавайки нивото от 1,1 долара, съобщават германски сайтове за финансова информация, цитирани от БТА. Единната валута се разменяше тази сутрин във Франкфурт за 1,099 долара или с 0,3 на сто над ниво си при затварянето на петъчната търговия. Индексът на щатския долар,..

публикувано на 07.04.25 в 11:19
Абдулрахман ал Халиди

Адв. Качаунова: Докато не се реши въпросът за статута на Ал-Халиди, не може да се експулсира

Преди седмица саудитският правозащитник, журналист и кандидат за убежище Абдулрахман Ал-Халиди , който е задържан в България повече от три години и половина, докато обжалва откази от страна на Държавната агенция за бежанците, е привикан и му е прочетена заповедта на ДАНС за неговото преместване в секция на Дирекция "Миграция" в Дома за..

публикувано на 07.04.25 в 11:15

До 20 см е снежната покривка в Пазарджишко

До 20 см е снежната покривка в област Пазарджик. Всички пътища са проходими при зимни условия. Въведени са частични ограничения за тежкотоварни автомобил. В равнинната част на областта обстановката е нормална, няма сигнали за бедстващи хора, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На територията на цялата Пазарджишка..

публикувано на 07.04.25 в 11:10

Гръцкото правителство подготвя мерки срещу американските мита

Основните стоки, които Гърция изнася в САЩ, са маслини, зехтин, вино и компот от праскови. Само в област Иматия 25 хиляди фермери се издържат от производството на праскови и кайсии за компот за американския пазар. Те се опасяват, че продуктите ще останат нереализирани и се обърнаха за помощ към правителството. Държави и компании обмислят..

публикувано на 07.04.25 в 11:04

Грешките в управлението и стопанисването на гората, за да се стигне до криза

От днес до неделя отбелязваме седмицата на българската гора. Тази традиция стана на 100 години. Много инициативи ще се проведат в цялата страна, а една от най- различимите е залесяването на територии, унищожени от пожари. Готова ли е българската гора за катаклизмите и промените в климата? Къде са грешките в нейното управление и стопанисване..

публикувано на 07.04.25 в 11:04