Изведнъж се оказа, че все по-малко от еврейските стартъпи се опитват да впечатлят големите световни фирми, за да ги купят, а на самите тях им „поникват криле“ и... се превръщат в „еднорози“.
Много фирми по време пандемията фалираха или са обречени на съществуване на ръба.
Иновационният сектор обаче е създаден да оцелява в силно конкурентна среда и да използва всяка криза на пазарите, за да се развива.
По време на карантината в Израел много от стартъпите започваха самостоятелно развитие, съобразявайки се с нуждите на икономиката и съвсем не бързаха да продават идеите си на големи корпорации, особено на безценица - за няколкостотин милиона долара.
Икономическият анализатор Орен Тал ни връща назад във времето:
„Когато Айлин Лий през 2013 г въведе термина „еднорог“, в света имаше само тридесет и девет компании, които се считаха за такива: частни стартиращи фирми, оценени за над 1 милиард долара. През 2021 г. израелските стартъпи, отговарящи на това условие, бяха 30, а за една година се удвоиха. В света се въведе се и терминът „декарог“ - за иновационни компании, достигнали 10 милиарда и повече. И от тях в Израел има няколко.“
Заради ограниченията, свързани с коронавируса, се е проявила нуждата от обслужване на хора в принудителна изолация или работещи дистанционно.
„Затварянето принуди компаниите да преминат към работа от вкъщи, което незабавно увеличи търсенето на облачни услуги и свързан софтуер, който позволява работа от дома и евтино и просто съхранение на данни. Преминаването към облачна и дистанционна работа увеличи атаките срещу корпоративни сървъри. Не само „обикновените“, цифрови хакери бяха привлечени от подобно струпване на данни. Дори традиционните крадци преминаха през дигитална трансформация и се специализираха в искания за откуп за похитена информация.
Разпространението на атаките доведе до рязко нарастване на търсенето на сайвър стартъпите. Затварянето на хората вкъщи доведе до повишаване на нуждата от онлайн търговия, дигитално посредничество за покупко-продажби на домове, коли, предлагане на дизайнерски услуги и др. И тук отново беше нужно решение. Намериха го иновационните фирми. Хората се нуждаеха и от медии, и от развлечения без необходимост от скъпо студийно оборудване. Това също им бе доставяно.“
„Потребителите изпитват умора от приложенията - просто погледнете броя на приложенията на телефона си, за да разберете защо. Новото е преминаване към приложения, които действат като магазини на едно гише. И не на последно място са онези „еднорози“, които се насочиха към медицинска техника, към дистанционно прилагане на медицински услуги, към максимално компютъризиране на труда на медиците, които не достигат. Може би най-важната им област са финансите.“
„Недостигът на специалисти е един от големите ни проблеми. „Еднорозите“ се развиват бурно и са им нужни още и още подготвени инженери, програмисти, икономисти и професионалисти от други направления. При това не само супер талантливи, които да поемат високите постове, а и редови. Държавата тепърва започна да подготвя нужните ни работници, но те биха дошли при нас след 7-8 години, а на нас те ни трябват още днес. Готови сме да се включим със средства и специалисти в тази подготовка“, пояснява ръководителят на една от разрастващите се фирми Арик Брод.
„Освен деца, се надяваме да привлечем млади хора измежду арабите и религиозните евреи, сред жените и малцинствата. Но това е в близкото бъдеще, а на нас ни трябват специалисти още днес. Държавата не ни съдейства в издаването на работни визи за подготвени хора от други държави. За селското стопанство, строителството и социалните грижи за възрастни хора има разработени механизми за привличане на недостигащата работна ръка с работници от чужбина, а за нас не може“, подчертава Брод.
Така стигат до решение – клонове в други държави.
„Например в Дубай за половин час ни разрешиха да създадем филиал и да поканим 200 специалисти. Повечето са от Източна Европа. Те биха били по-скоро съгласни да работят в Израел, който е по-близо до домовете им, а и климатът е по-добър, но не срещаме разбиране от властите. Така част от данъците ни ще обогатяват други страни. Освен това става въпрос за високо платени специалисти, които харчат достатъчно, за да подпомогнат развитието на обслужващата сфера.“
„Едно от направленията на развитието ни е подпомагане на бизнесите, които загиват или са в тежка криза в резултат на пандемията. Част от „декарозите“ изкупват такива бизнеси и те стават част от тяхната система. Други, като нас, просто ги подпомагаме. Не е филантропия. Вярваме че ще се върнем към нормалността, когато отново ще са печеливши авио- и останалите видове транспорт, туризма, културата, науката, спортът и др. Тогава те ще се нуждаят от нашите услуги. Важното е да им подадем ръка сега, за да оживеят.“
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отвърна на Делян Пеевски и обяви, че управленската програма на правителството е готова и ще бъде представена следващата седмица. "Търпението е най-важното качество на мъжа. Това, което имам право да го кажа, ние трябва да имаме програма на мнозинството, което да стъпва на програма на правителството до края на тази..
Пентагонът иска британските военни да се фокусират повече върху Европа и по-малко върху Азия, което е голяма промяна в политиката от администрацията на Байдън, която настояваше европейските съюзници да засилят активността си в Индо-тихоокеанския регион, за да изпратят силен сигнал към Китай, пише "Файненшъл таймс". Елбридж Колби,..
"Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител Ф-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства". Това заяви за БНР говорителят на Европейската комисия Тома Рение. "Ние приветстваме поясненията..
От 2018 г. 8 май е обявен за Световен ден на магарето. Идеята е на д-р Абдул Разик Какар, от Североизточен Белуджистан – Пакистан. Основният обект на неговите научни изследвания е камилата. В интервю за Радио България през 2021 г. д-р Разик написа: "Докато проучвах камилите разбрах, че магарето има важна роля като работно животно, издръжливо при..
Сръбският президент Александър Вучич, който е в Русия по случай Парада на победата, заяви след пристигането си, че Белград няма да пострада от посещението му в Москва и разговорите с руския лидер Владимир Путин и е готов да приеме всякакви "наказания" от Европейския съюз, предаде сръбската телевизия РТС, цитирана от БТА. Президентът на..
Соня Георгиева е главен асистент в Института за икономически изследвания към БАН. Тя е ръководител на научен проект "Фискални и монетарни инструменти за регулиране на неопределеност в икономиката", финансиран от Фонд "Научни изследвания" по конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти. Проектът беше..
Близо 160 000 души участваха снощи в поредния протест в подкрепа на арестувания кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, предаде БТА. Проявата беше четвъртият пореден митинг от протестите, които основната опозиционна Народно републиканска партия (НРП) организира всяка сряда в определен квартал срещу арестуването на кмета на мегаполиса Екрем Имамоглу..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..