Изграждането на завод за каменна вата с топлоелектрическа централа за изгаряне модифицирано гориво от битови отпадъци предизвика напрежение в населените места около Павликени.
На обществено обсъждане фирмата инвеститор представи доклада за оценка на въздействието върху околната среда, а десетки граждани не бяха допуснати до залата в общината заради липса на „зелен сертификат“.
Инвестицията в завода за производство на каменна вата, в който като енергия ще се използва изгарянето на RDF гориво от битови отпадъци, е за 420 милиона евро на бизнесмена Румен Гайтански.
Заводът ще бъде разположен в кариерите на павликенското село Върбовка, където фирма „Петрургия“ има концесия за 35 години.
Няма опасност за хората и околната среда, заяви на общественото обсъждане в община Павликени Тодор Тодоров, представител на инвеститора:
„Става дума за чисто екологичен проект. Един затворен цикъл на производство на минерална вата при топене в електрически пещи със собствен енергоизточник, работи с горене на стандартизирано гориво от твърди битови отпадъци“.
Това гражданите не го чуха, защото десетки хора не бяха допуснати заради липса на зелен сертификат. Хората са притеснени от последствията при изгарянето на 1160 тона дневно отпадъци:
„Моите опасения са здравето на децата ми и на всички близки и роднини“;
„Колкото и да са добри филтрите, се оказва от практиката, че нещата стават по-зле и по-зле, околната среда се замърсява“;
„Изключително опасно е изгарянето на отпадъци, има много вредни емисии във въздуха, много заплахи за човешкото здраве и за околната среда, които по никакъв начин не са представени как ще бъдат контролирани“.
За кариерите имаше референдуми в две от засегнатите павликенски села, които не бяха зачетени.
Проектът е на комплексно разрешително, което все още не е издадено, предстои становище да даде и екоминистърът.
Инвеститорът планира строителството на заводите да започне през юли тази година и да приключи за две години и половина.
Германският външен министър Йохан Вадефул започва днес двудневно посещение в България и Румъния, като разговорите ще се фокусират върху подкрепата за Украйна и укрепването на европейските способности за сигурност и отбрана, предаде ДПА, като цитира външното министерство в Берлин. Разговорите ще обхванат и икономическото сътрудничество,..
С над 51 процента кандидатът на СДС Атанас Гочев спечели частичните избори за кмет на петричкото село Беласица. За него са гласували 284 избиратели от общо 560 упражнили правото си на избор. 52% достигна избирателната активност в петричкото село Беласица Другите двама кандидати бяха издигнати от Инициативен комитет и от "ДПС-Ново..
Българската академия на науките отбелязва 156 години от основаването си с тържествено събрание. Акцент ще бъде и друга значима дата - 155 години от учредяването на "Периодическо списание" - първото научно издание на съвременна България, което продължава да съществува. Ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН".
Редица части на САЩ бяха засегнати от бурни ветрове, проливни дъждове и наводнения. В Аляска има хора в неизвестност след ураганни ветрове и наводнения по крайбрежието. Валят проливни дъждове в Северна и Южна Каролина, извънредно положение е обявено за Ню Йорк и Ню Джърси, а на летищата от Вашингтон до Бостън има закъснения и отменени..
В Пазарджик при 94 процента обработени протоколи "ДПС-Ново начало" се затвърждава като първа политическа сила в новия общински съвет, получавайки подкрепата на малко под 17 процента от вота на избирателите. На втора позиция е ПП-ДБ с 12,34 на сто от гласовете. ПП "Свобода" е трета политическа сила с над 9 процента. Водач на..
Сайтът за представяне на цените на част от стоките в големите търговски вериги все още търси своето най-добро представяне, призна в интервю за "Преди всички" заместник-министърът на икономиката Дончо Барбалов. "Сайтът е натоварен с много очаквания. Един иска да види къде е най-евтиното кисело мляко в града, друг – да види дали киселото..
От днес започва раздаването на пакети с хигиенни материали и хранителни продукти на хора в нужда по програмата за материално подпомагане на "Европейския социален фонд Плюс". Продуктите са закупени от Агенцията за социално подпомагане и ще бъдат раздавани от служители и доброволци на Българския Червен кръст в над 300 пункта в цялата..
" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от..
"ГЕРБ и Пеевски водят целенасочени действия за отстраняване на кметовете на София и Варна. Тези две дестинации са им ключово важни за следващите..
"Не беше много необходима тази промяна. Донякъде управляващото мнозинство се опитва да направи ДАНС незаобиколим фактор. При положение, че..