Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: 2022 г. ще бъде затишие пред буря в противопоставянето САЩ - Китай

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

"Идеологическото и политическото концентриране на властта на Си Дзинпин е безпрецедентно в най-новата история на Китай. В годината на Олимпийските игри в Пекин Китай ще се предпазва от резки движения в дипломацията. Важно е събитията за ръководството да минат без международни сътресения. Си не би рискувал нестабилност в международните отношения и ще се въздържа от конфликтни ситуации". 

Това каза пред БНР проф. Аврам Агов, специалист по историята на Азия и преподавател в университета "Лангара" във Ванкувър. 

"Да постигнем широчина и мащаб, докато обръщаме внимание на деликатното и моментното" - така китайският президент Си Дзинпин начерта бъдещето пред страната си в новогодишното си обръщение.

Китай посреща 2022 като това, което много анализатори възприемат като един от полюсите в нова Студена война - пряко противопоставяне със Съединените щати. Ролята е по-различна от тази на развиващия се гигант, който търгува и помага на всички, и поредната демонстрация беше дипломатическия бойкот, който Съединените щати и други страни обявиха на предстоящите Зимни олимпийски игри в Пекин заради нарушенията на човешки права. 

През последните години и въпреки все още неизясненото поведение на страната в началото на пандемията, Си безкомпромисно утвърди вътрешната си власт и на тазгодишния конгрес на комунистическата партия ще се бори за трети 5-годишен мандат - нещо, което образно би го приравнило до основателя на съвременен Китай Мао Дзедун.

В предаването "Събота 150" проф. Агов допълни: 

"За Китай е важно да изгражда образ на миролюбива сила в света. Неясната политика на САЩ засилва съмненията сред китайците, че Вашингтон ще се притече на помощ на Тайван при една китайска офанзива на острова. В новогодишната си реч Си заяви, че цялостното обединение на родината е обща мечта на хората от двете страни на тайванските проливи. Това не означава, че Китай ще предприеме безразсъдна авантюра. Загубите ще са огромни. В следващите години не виждам начин да се предприеме нещо". 

Според специалиста Европейският съюз ще балансира отношенията между САЩ и Китай, но ще координира с Вашингтон действията по стратегически въпроси: 

"Пекин ще се стреми към по-тесни икономически връзки със страни извън ЕС - като Сърбия, например. ЕС ще се концентрира върху търговията като по-неутрална област на отношенията с Китай". 

2022 г. ще бъде затишие пред буря в противопоставянето между САЩ и Китай, прогнозира проф. Агов и допълни, че "Тайван е взривоопасен пролив, разделителна линия още от Студената война на 20 век и ще се задълбочава заради новата Студена война". 

"Съюзът между Китай и Русия е брак по сметка да възпират влиянието на САЩ и ЕС. Русия е военна суперсила като САЩ и Китай, но не е икономическа сила от същия ранг. В това отношение се създава асиметрия... Геополитическите амбиции на Китай ще бъдат възпирани от САЩ". 

По думите му в недалечно бъдеще САЩ, Китай и Русия ще се опитат да преговарят за ограничаване на въоръжаването, за да се избегнат рисковете на Студената война от 20-и век. 

"Опасността не е в издигането на Китай като сила, а повече от рисковете за нестабилност в самия Китай, които биха създали непредвидими международни напрежения. Например, пандемията и икономическата стагнация доведоха до по-безкомпромисна външна политика на Китай. Един залязващ Китай е много по-опасен от един издигащ се и стабилен Китай". 

Интервюто с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Илиан Господинов: Чака ни горещо лято. Валежите през юни са далеч под нормата

Към Балканите има почти постоянен поток на по-топъл въздух. Това е естествен процес. Нормално е времето да бъде относително по-топло от климатичните норми . Това обясни в интервю за БНР доц. Илиан Господинов от Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ). През юни миналата година температурите бяха по-скоро около нормата и..

публикувано на 13.06.24 в 09:28

Тен Хаг остава начело на Манчестър Юнайтед

Ерик тен Хаг ще остане мениджър на Манчестър Юнайтед след прегледа на представянето на клуба за сезона, съобщават британските медии. Според Би Би Си Юнайтед е разговарял с холандеца за удължаване на договора му на „Олд Трафорд“. Слабата втора кампания за Тен Хаг завърши с висока оценка, тъй като той..

публикувано на 12.06.24 в 07:40
Ивелин Михайлов и Николай Марков

Откъде дойде пробивът на "Величие"?

"Има го феномена на непрестижния вот . Второто е, че паралелната реалност онлайн съществува. Съществуват изключително странни хора, със свои видеоканали, своя аудитория, свои зрители. И когато схванем върху колко голяма аудитория имат влияние хора като Цанов (Станислав Цанов - бел. ред.) и Киро Брейка, които няма да видите в национален..

публикувано на 10.06.24 в 12:07
Александър Маринов

Александър Маринов: Ще се появи мощна политическа сила. Ако не е президентът, ще е нещо друго

" В България ще се появи нова мощна политическа сила, от която има нужда обществото . Такава, около която да се формира нов тип управление. Ако не е президентът, ще е нещо друго." Това мнение изрази в интервю за БНР  политологът проф. Александър Маринов. Персонифицираните очаквания са насочени към президента , смята той. "В момента това..

публикувано на 10.06.24 в 09:01

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна? Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления...

публикувано на 09.06.24 в 11:46

Диагноза от Дивчовото: Политиците много подценяват народа!

На географския ръб на ЕС – в селата Лесово и Мелница от Ямболска област, настроенията са сходни. Лесово е само на няколко километра от българо-турската граница.  Някои жители там са доволни, че България е в ЕС, други не отчитат промяна. Всички обаче са обидени на политиците. В предизборната кампания виждат само "надплюване, кал". За..

публикувано на 09.06.24 в 11:24

„Криле за приземяване“ и творчеството на Диана Иванова

И в най-уредената държава да отидеш, си чужденец. Това е разбрала поетесата Диана Иванова, когато обстоятелствата я принуждават да напусне родния Сливен и да отиде в Англия при децата си.   Там работи в Медицински център, но едно редовно слушано българско предаване като "Рано в неделя" и болката към България тази година я вдъхновяват да..

публикувано на 09.06.24 в 06:00