Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: 2022 г. ще бъде затишие пред буря в противопоставянето САЩ - Китай

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

"Идеологическото и политическото концентриране на властта на Си Дзинпин е безпрецедентно в най-новата история на Китай. В годината на Олимпийските игри в Пекин Китай ще се предпазва от резки движения в дипломацията. Важно е събитията за ръководството да минат без международни сътресения. Си не би рискувал нестабилност в международните отношения и ще се въздържа от конфликтни ситуации". 

Това каза пред БНР проф. Аврам Агов, специалист по историята на Азия и преподавател в университета "Лангара" във Ванкувър. 

"Да постигнем широчина и мащаб, докато обръщаме внимание на деликатното и моментното" - така китайският президент Си Дзинпин начерта бъдещето пред страната си в новогодишното си обръщение.

Китай посреща 2022 като това, което много анализатори възприемат като един от полюсите в нова Студена война - пряко противопоставяне със Съединените щати. Ролята е по-различна от тази на развиващия се гигант, който търгува и помага на всички, и поредната демонстрация беше дипломатическия бойкот, който Съединените щати и други страни обявиха на предстоящите Зимни олимпийски игри в Пекин заради нарушенията на човешки права. 

През последните години и въпреки все още неизясненото поведение на страната в началото на пандемията, Си безкомпромисно утвърди вътрешната си власт и на тазгодишния конгрес на комунистическата партия ще се бори за трети 5-годишен мандат - нещо, което образно би го приравнило до основателя на съвременен Китай Мао Дзедун.

В предаването "Събота 150" проф. Агов допълни: 

"За Китай е важно да изгражда образ на миролюбива сила в света. Неясната политика на САЩ засилва съмненията сред китайците, че Вашингтон ще се притече на помощ на Тайван при една китайска офанзива на острова. В новогодишната си реч Си заяви, че цялостното обединение на родината е обща мечта на хората от двете страни на тайванските проливи. Това не означава, че Китай ще предприеме безразсъдна авантюра. Загубите ще са огромни. В следващите години не виждам начин да се предприеме нещо". 

Според специалиста Европейският съюз ще балансира отношенията между САЩ и Китай, но ще координира с Вашингтон действията по стратегически въпроси: 

"Пекин ще се стреми към по-тесни икономически връзки със страни извън ЕС - като Сърбия, например. ЕС ще се концентрира върху търговията като по-неутрална област на отношенията с Китай". 

2022 г. ще бъде затишие пред буря в противопоставянето между САЩ и Китай, прогнозира проф. Агов и допълни, че "Тайван е взривоопасен пролив, разделителна линия още от Студената война на 20 век и ще се задълбочава заради новата Студена война". 

"Съюзът между Китай и Русия е брак по сметка да възпират влиянието на САЩ и ЕС. Русия е военна суперсила като САЩ и Китай, но не е икономическа сила от същия ранг. В това отношение се създава асиметрия... Геополитическите амбиции на Китай ще бъдат възпирани от САЩ". 

По думите му в недалечно бъдеще САЩ, Китай и Русия ще се опитат да преговарят за ограничаване на въоръжаването, за да се избегнат рисковете на Студената война от 20-и век. 

"Опасността не е в издигането на Китай като сила, а повече от рисковете за нестабилност в самия Китай, които биха създали непредвидими международни напрежения. Например, пандемията и икономическата стагнация доведоха до по-безкомпромисна външна политика на Китай. Един залязващ Китай е много по-опасен от един издигащ се и стабилен Китай". 

Интервюто с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31

Вотът на младите в Европа - посоки за размисъл

Европейските избори отминаха, резултатите са ясни и многократно анализирани, но има една група избиратели, която предизвиква особен интерес - младите хора в Европа. В някои държави членки на ЕС като Австрия, Белгия и Малта право на глас имат младежи под 18 години. А тази година в Германия за първи път можеха да гласуват и 16 и 17-годишните. Или..

публикувано на 22.06.24 в 10:15

Министър Гвоздейков ще представи новозакупените вагони за БДЖ

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще присъства преди обед на представянето на новозакупените от Германия вагони за БДЖ, които вече са с напълно обновена визия. Първата композиция от 5 вагона тръгва по линията от София до Бургас в събота, 22-ри юни.  Предвидено е министър Георги Гвоздейков да пътува с влака, който заминава..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Владимир Илиев: Има дискусия доколко архаизмите в литературата ни са достъпни за учениците

Има дискусия доколко архаизмите в българската литература са достъпни за учениците .  Това каза пред БНР Владимир Илиев, учител по Български език и литература в 131 СУ "К. А. Тимирязев", и коментира: "С всяка година този език става все по-труден за обясняване и за разбиране. Но той е важен. Езикът на "Една българка", на "До Чикаго и назад", на "Бай..

публикувано на 20.06.24 в 18:35

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40

Недостиг на водни спасители въпреки по-високото заплащане

Заплащането на водните спасители е сравнително високо и въпреки това недостигът на кадри за сезона продължава . Това обясни пред БНР концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров. Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца, смята той.  След разговори между концесионери и..

публикувано на 17.06.24 в 06:42