Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Аврам Агов: 2022 г. ще бъде затишие пред буря в противопоставянето САЩ - Китай

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

"Идеологическото и политическото концентриране на властта на Си Дзинпин е безпрецедентно в най-новата история на Китай. В годината на Олимпийските игри в Пекин Китай ще се предпазва от резки движения в дипломацията. Важно е събитията за ръководството да минат без международни сътресения. Си не би рискувал нестабилност в международните отношения и ще се въздържа от конфликтни ситуации". 

Това каза пред БНР проф. Аврам Агов, специалист по историята на Азия и преподавател в университета "Лангара" във Ванкувър. 

"Да постигнем широчина и мащаб, докато обръщаме внимание на деликатното и моментното" - така китайският президент Си Дзинпин начерта бъдещето пред страната си в новогодишното си обръщение.

Китай посреща 2022 като това, което много анализатори възприемат като един от полюсите в нова Студена война - пряко противопоставяне със Съединените щати. Ролята е по-различна от тази на развиващия се гигант, който търгува и помага на всички, и поредната демонстрация беше дипломатическия бойкот, който Съединените щати и други страни обявиха на предстоящите Зимни олимпийски игри в Пекин заради нарушенията на човешки права. 

През последните години и въпреки все още неизясненото поведение на страната в началото на пандемията, Си безкомпромисно утвърди вътрешната си власт и на тазгодишния конгрес на комунистическата партия ще се бори за трети 5-годишен мандат - нещо, което образно би го приравнило до основателя на съвременен Китай Мао Дзедун.

В предаването "Събота 150" проф. Агов допълни: 

"За Китай е важно да изгражда образ на миролюбива сила в света. Неясната политика на САЩ засилва съмненията сред китайците, че Вашингтон ще се притече на помощ на Тайван при една китайска офанзива на острова. В новогодишната си реч Си заяви, че цялостното обединение на родината е обща мечта на хората от двете страни на тайванските проливи. Това не означава, че Китай ще предприеме безразсъдна авантюра. Загубите ще са огромни. В следващите години не виждам начин да се предприеме нещо". 

Според специалиста Европейският съюз ще балансира отношенията между САЩ и Китай, но ще координира с Вашингтон действията по стратегически въпроси: 

"Пекин ще се стреми към по-тесни икономически връзки със страни извън ЕС - като Сърбия, например. ЕС ще се концентрира върху търговията като по-неутрална област на отношенията с Китай". 

2022 г. ще бъде затишие пред буря в противопоставянето между САЩ и Китай, прогнозира проф. Агов и допълни, че "Тайван е взривоопасен пролив, разделителна линия още от Студената война на 20 век и ще се задълбочава заради новата Студена война". 

"Съюзът между Китай и Русия е брак по сметка да възпират влиянието на САЩ и ЕС. Русия е военна суперсила като САЩ и Китай, но не е икономическа сила от същия ранг. В това отношение се създава асиметрия... Геополитическите амбиции на Китай ще бъдат възпирани от САЩ". 

По думите му в недалечно бъдеще САЩ, Китай и Русия ще се опитат да преговарят за ограничаване на въоръжаването, за да се избегнат рисковете на Студената война от 20-и век. 

"Опасността не е в издигането на Китай като сила, а повече от рисковете за нестабилност в самия Китай, които биха създали непредвидими международни напрежения. Например, пандемията и икономическата стагнация доведоха до по-безкомпромисна външна политика на Китай. Един залязващ Китай е много по-опасен от един издигащ се и стабилен Китай". 

Интервюто с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01