Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За добрия пример във ваксинирането и защо сам си решаваш

Снимка: БГНЕС

Вяра в науката и нуждата от подсилваща доза кара Балуш Балушев да дойде в неделния следобед в градината на Бар ЗаЗдраве в столицата, който от доста време дава възможност хората да си поставят ваксини.

"Вярвам на лекарите, на науката. Щом учените твърдят, че това е превевция, че има ефект, че пазим освен себе си и другите, щом в развитите държави вярват на науката, на специалистите, защо ние да не вярваме? Пътувал съм по света и с тестове, и с ваксина, със сертификат и то винаги актутален, това е", каза още Балушев.

Добромир е също за бустерна доза. Неговата мотивация да го направи в неделя следобед е доста лична. Баща му е починал от коронавируса:

"В  заведението е по-удобно и по- бързо, освен това в почивния ден можеш да се ваксинираш, затова и съм тук.

Но моят баща почина от Covid - 19 неваксиниран на 67 години, с придружаващи заболявания, макар че аз вече се бях ваксинирал.

Иначе нека всеки сам да си решава дали да се ваксинира. Но е доста кофти , ако понесеш лична отговорност и се замислиш какво може да си причинил на някого, като не си се ваксинирал", посочи Добромир.
Младите трябва да покажат на възрастните, че няма от какво да се страхуват и да се ваксинират, смята още той.

Вихрен Георгиев от платформата People of Sofia разказва в интернет част от историите на дошлите в неделния следобед. Защото вярва, че обяснението за нуждата от ваксината трябва да минава не през принуда, а през примерите. Които обаче да стигнат до хората по съвременен  начин.

"Отдавна имах като идея, която да поощрява хората да се ваксинират. И затова заедно с бара направихме това - тук се ваксинират, а аз да разказвам за добрите примери.

Мога да допълня, че у нас първо нямаше добра информационна кампания, второ няма противовес на антиваксърството, което според мен обслужва в голямата си част лични и политически интереси. То е насочено единствено към привличане на внимание, а на този евтин популизъм от най-дълнопробен вариант, държавата не се противопостави.

Трябваше да има още в началото много мащабна кампания, съобразена с манталитета на българите, които са недоверчиви и мнителни", заяви Георгиев.

По думите му на партия "Възраждане" въобще не им дреме за хората, тях ги интересува да си играят със страховете им и то с най-първичните и с развитието на конспиративни теории - това не трябва се допуска и в социалните медии.

За един неделен следобед около 40 души се ваксинираха в Бар ЗаЗдраве, казаха още пред БНР организаторите.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51