"Събитията в Казахстан не са нито първият, нито последният опит за външна намеса във вътрешните работи на нашите държави. Няма да позволим реализацията на сценария с цветните революции", заяви руският президент Владимир Путин на среща с лидерите на страните от Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС).
По време на срещата Владимир Путин каза, че международните сили ще останат на територията на Казахстан толкова време, колкото прецени казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев.
„След като изпълни функциите си, безспорно целият контингент ще бъде изведен от територията на Казахстан. Разглеждаме нашите общи действия като изключително своевременно и абсолютно легитимна акция“, каза Путин.
В Казахстан са разположени 2300 войници от международните сили на Организацията на договора за колективна сигурност и 250 единици техника, посочи Касъм-Жомарт Токаев. Той нарече събитията в страната „опит за държавен преврат“ и обеща да представи пред света доказателства за подготовката на „терористична агресия“.
По думите му по време на безредиците са загинали 16 служители на реда, а жертвите сред мирното население се уточняват.
Междувременно посолството на Казахстан в София разпространи изявление на специалния представител за международното сътрудничество Ержан Казъхан.
В него се казва, че правоприлагащите органи и въоръжените сили на Казахстан се противопоставят само на терористите.
„Отразяването на събитията в някои чуждестранни медии оставя неприятни впечатления, че казахстанското правителство преследва мирни демонстранти. Нашите сили за сигурност влязоха в битка с агресивни тълпи, които извършиха нагли терористични актове.
Предвид размера на дезинформацията и бързо развиващата се ситуация в Казахстан нека не правим прибързани заключения и да позволим да се проведе пълно разследване, за да се разкрие истината“, каза специалният представител на президента на Казахстан за международно сътрудничество Ержан Казъхан.
Пожарът в боровата гора между великотърновските квартали "Чолаковци" и "Бузлуджа" е локализиран и контролиран. Осигуряват се просеки, има много водоноски, на пожарникарите помагат горски служители и военни от подразделението в Горна Оряховица. Няма опасност за хората и за имуществото им. Причините тепърва ще се изясняват. Пожарът възникна..
Десет екипа на пожарната, в т.ч. и екип от Троян, участват в гасенето на пожара в Трънско. На място има горски служители, земеделци и доброволци, чиито действия се координират от Пожарната и Аварийно спасителния отряд към Община Перник. Огънят се е пренесъл в планината, каза областният управител на Перник Людмил Веселинов. В момента той и..
Продължава гасенето на пожара, пламнал вчера, в близост до българо - турската граница, в землището на елховското село Лесово. Обхванати са над 15 000 декара сухи, треви и храсти. Кметът на община Елхово обяви частично бедствено положение. Към момента няма пряка опасност за населеното място, огънят не е успял да прехвърли границата с Турция...
Ние ПП-ДБ сме истинската опозиция, правителството служи само за параван, за да може тези отзад да си правят каквото си искат. И това вече се вижда от всички, заяви бившият премиер Николай Денков, съпредседател на ПГ на ПП-ДБ в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР. Той е категоричен, че позицията на ПП е, "няма да подкрепим..
" Не можем да оставим да няма държава, да няма изпълнителна влас т, да няма Министерство на вътрешните работи и да няма "Пожарна безопасност и защита на населението", да няма и адекватна реакция с обезпечение с технически средства и с машини, ако трябва и с летателни средства от Министерство на обраната, което е задължено в такива случаи..
Политически страсти - опозицията готви общ вот на недоверие, спорят за закриване на Антикорупционната комисия, готвят нова атака в Конституционния съд заради "домовата книга". В началото на най-горещата седмица през юли избухна силен пожар край няколко костинбродски села. Изгоряха няколко къщи в селата Богьовци и Безден. Пострадали хора..
Премиерът Росен Желязков пристигна на официална визита в Молдова. С официална церемония бе посрещнат в Кишинев от молдовския премиер Дорин Речан, с когото ще обсъдят европейската интеграция на Молдова, след като от юни миналата година страната започна преговорите за присъединяване. Молдова каза "да" на членството си в Евросъюза на референдум, а..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
"Ако агресията на Русия срещу Украйна сложи важна черта върху международния правов ред, още по-бруталната агресия на Израел срещу Газа довърши това..