Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Олга Стефанишина: Украйна не е Казахстан

Вицепремиерът на Украйна Олга Стефанишина
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Украйна не е Казахстан" - така вицепремиерът по европейската и евроатлантическата интеграция на страната Олга Стефанишина отговори на въпрос какво ще направи, за да не се повтори ситуацията в нейната страна при струпването на руски войски на границата. Тя каза това на съвместен брифинг с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в щаб квартирата на Алианса преди началото на комисията НАТО-Украйна. 

„Обратно на Казахстан, ние имаме сериозна общност от експерти на гражданското общество,  а също така и силна опозиция.  Има и много силно международно единство, с което се осъжда руската агресия на територията на Украйна. Не сме част и от каквато и да било постсъветска структура, която, както е в случая с Казахстан, би позволила външна военна интервенция на своя територия, както и да се овладее критичната инфраструктура“.

"Имаме суверенното право да избираме договори и съюзници и това не подлежи на пазарлъци", бе категорична Стефанишина по повод ултиматума на Русия НАТО да спре разширяването си на Изток:

"Всички трябва да разберем, че исканията на Русия към съюзниците не могат да се смятат за преговорна позиция. Агресорът не е в положение, в което може да поставя условия, докато руските танкове са на границата с Украйна. Виждаме опитите на Русия да променят дискусиите и да заплашват с нова война, без да правят никакви стъпки за намиране на мирно решение в рамките на Минските или Нормандските формати. Русия просто се опитва да наложи дневния си ред, вместо да се върне на масата за преговори".

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че едва ли може да се очаква решение на проблемите на всички срещи, предвидени тази седмица, но те са опит да се избегнат военни действия и да се насрочат други заседания за търсене на ефективни решения. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Овъглените останки на къмпинг в Ел Вендрел (в североизточната част на Испания), 11 август 2025 г.

Продължава битката с пожарите в Испания

Продължава битката с пожарите в испанската провинция Леон. Четири огнища остават активни, а други четири са частично ограничени. Пожарите в испанската провинция Леон заплашват обекти от световното културно наследство Пожарът в района на Лас Медулас е засегнал вековни кестенови дървета, но не е достигнал до древните римски златни мини. Туристическата..

публикувано на 11.08.25 в 18:20
Николай Николов

Най-вероятно още догодина България ще разполага с летателна техника за гасене на пожари

Най-вероятно още през следващата година България ще разполага с летателна техника за гасене на пожари. Това заяви на брифинг съветникът на министъра на вътрешните работи генерал Николай Николов, който  следи развоя на възобновилия се пожар в Пирин.  Две огнища горят в Пирин 51 са пожарите на територията на страната, като 10 от тях са..

публикувано на 11.08.25 в 18:03

Депортират криминално проявени българи от Великобритания, без да обжалват решението преди изгонване

Криминално проявени български граждани ще бъдат депортирани от Великобритания без право да обжалват решението преди изгонването. България попада в списък от нови 15 държави, добавени към схемата наречена "Депортация сега, обжалване после". Новата схема ще позволи повече чуждестранни престъпници ще бъдат депортирани, преди да бъдат разгледани..

публикувано на 11.08.25 в 17:48

КЗД ще проверява случая със сваленото от самолет на софийското летище дете с инвалидна количка

Комисията за защита от дискриминация се заема със случая със свалянето на инвалидна количка от самолет на столичното летище. Авиокомпания свали дете с инвалидна количка от самолет на летището в София Свалянето на пътници от борда е крайна мярка, която може да се предприеме само след изчерпване на всички разумни алтернативи, посочва..

публикувано на 11.08.25 в 17:45

ЕС към Тръмп: Запазване на суверенитета на Украйна и гаранции за сигурността ѝ са приоритет

Запазване на суверенитета на Украйна и гаранции за сигурността ѝ са приоритет, в които Европейският съюз се опитва да убеди Доналд Тръмп преди срещата му с Владимир Путин в Аляска в петък.  Върховният представител за външната политика и сигурността Кая Калас свика днес извънредна онлайн среща на първите дипломати на страните членки. Тя я..

публикувано на 11.08.25 в 17:43
Лена Бориславова

ПП с писмо до Урсула фон дер Лайен и Майкъл Макграт заради КПК

Партия "Продължаваме промяната" (ПП) изпрати писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до еврокомисаря по правосъдие и върховенство на закона Майкъл Макграт, в което изразява сериозни притеснения относно избора на политически неутрален и независим ръководен орган на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Поводът е..

публикувано на 11.08.25 в 17:05

СГС: Обвиненият в опит за грабеж пред банков клон в София остава за постоянно в ареста

Софийският градски съд остави за постоянно в ареста мъжа, обвинен в опит за грабеж пред банков клон в София. При инцидента от 8 август, в столичния квартал "Дианабад", той направи опит да отнеме чанта за лаптоп от жена, в която е имало сума от 114 000 лв. Опит за грабеж на голяма сума пари завърши неуспешно в София Мартин Цанков е с..

публикувано на 11.08.25 в 16:57