„Разбира се принадлежността към този род е една от причините да се ангажирам с Фондацията, но основната работа по създаването на тази Фондация беше извършена от моя баща през последните 20-25 години, но на фона на това, което направи той, нямаше как да не се включа аз и да продължа неговото дело“, каза за БНР Петко Стефанов Стайнов, внук на композитора Петко Стайнов.
Учредители на фондация “Петко Груев Стайнов” са синовете на композитора Григорий и Стефан Стайнови, сестра му Пенка Шишманова, племенникът му Дончо Стайнов, съпругата на покойния му брат Виолина Янкова, близките му сътруднички и съратнички проф. Агапия Баларева и диригентката Петя Павлович, както и адвокатът Александър Дянков.
Дом "Петко Стайнов" е устроен от Фондация “Петко Груев Стайнов” в родната къща на композитора в Казанлък като културно средище.
"В нашия дом имаше много често гости и то известни хора", допълни внукът на композитора.
Диригентът на Българския камерен оркестър в Добрич д-р Иван Янакиев коментира, че хоровото творчество на Петко Стайнов е едно от най-добре познатите:
"Въпросът за стойността на даден артефакт се преосмисля във времето. Това е за мен разковничето на въпроса за връзката между младите и старите".
На 12 януари от 18.30 часа в огледалната зала "Нели Божкова" в Добрич ще бъде първият за 2022 година концерт на Българския камерен оркестър в Добрич.
Внукът на Петко Стайнов каза в предаването "Нощен хоризонт", че хоровите творби на композитора звучат по-често от симфоничните му.
"За съжаление хоровите творби, с които той би трябвало да остане като класик на българската музика, каквито са хоровите балади, те за първи път прозвучаха на 26 октомври миналата година от 30 години насам".
Емилия Миндова помощник - концерт майстор в Българския камерен оркестър в Добрич заяви:
"От малка съм участник в детската филхармония "Пионер", в която беше диригент Влади Симеонов. Ние много ходехме по турнета в чужбина и на много престижни форуми сме участвали в този състав. Винаги изпълнявахме Тракийски танци с Петко Стайнов и това беше фурор".
Кремена Христова, първо чело в Българския камерен оркестър на Добрич заяви в студиото на "Хоризонт":
Тина Коилова, музикант и преподавател по музика съобщи, че Фондация "Петко Стайнов" е обявила национално честване - от 2021 до декември 2022 година, на годишнината от смъртта на Петко Стайнов. Проведени са концерти в различни градове на страната - София, Враца, Плевен, Пловдив.
"Честването е обширно и излезе извън България. Господин Стайнов заедно с трио "Арденца" и гост музикантът Атанас Кръстев бяха във Варшава на официално представяне изложба - концерт в Полша. Предстоят Добрич, Варна и сме в комуникация със следващите места за честване на годишнината на Стайнов, както и БНР се включи".
Маестро Марк Кадин, диригент на Симфоничния оркестър на БНР, се е ангажирал да бъдат записани две от симфоничните произведения на Петко Стайнов, за които няма съвременни записи. Те са записвани през 50-те години на 20 век.
Изпълнението беше на българското клавирно трио „Арденца“, което включи в концерта си две пиеси на композитора – „Ръченица“ и „Мечкарски танц“ из прочутата сюита „Тракийски танци“ в аранжимент именно за този камерен състав.
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..