Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна програмата за подготовка на кадри за резерва на армията

2
Снимка: Здравка Маслянкова

Започна програмата на Министерството на отбраната за подготовка на кадри за резерва на армията. 6-месечното обучение на резервистите ще се провежда в Националния военен университет „Васил Левски“ в двата му факултета във Велико Търново и в Шумен.

91 жени и мъже от цялата страна започнаха днес военната си подготовка за резервисти в Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново. Капитан Явор Николов е командир на Първа рота резервисти: 

„Очакванията ми са на първо място да се опазим в следващите 6 месеца, да бъдем живи и здрави, тъй като това е нашето служебно семейство. Да имат мотив, да имат кураж, да покажат добри знания и умения с цел в бъдеще да бъдат достойни защитници на нашата родина, в какъвто и аспект да бъде това“. 


Бъдещите резервисти са от цялата страна с разнородни професии и са на възраст от 20 до 39-годишни. Кандидатствали са 290 души. След приключване на обучението в Националния военен университет резервистите ще могат без конкурс да влизат в армията, както и в държавната администрация, и в системата за защита на националната сигурност.  

„Жени Недкова Делянова съм, на 28 години, касиерка. Приемам го като предизвикателство. Харесва ми самата професия. Възнамерявам да си продължа кариерата в армията“. 

„Казвам се Стивън Маджарсдки, на 21 години, от град Монтана. Завършил съм Стопанска професионална гимназия „Васил Левски“. Имах желание от малък да се запиша да изкарам школа и след това да продължа да стана военен. Това ми допада най-много. Надявам се, че всичко ще мине нормално“. 

„Бойко Караджов от Харманли, на 34 години, охранител. И аз го приемам като предизвикателство за дисциплина, за всичко останало. На този етап ми харесва в много отношения – като работа, като отношение към хората, парите също“. 

„Марияна Димитрова от Тутракан, на 26 години, професията ми е куолити ашурънс – това е тестване на софтуери. Мотивът ми да бъда тук е, че винаги съм знаела, че моето място е тук, като призвание, нищо конкретно – просто зная, че трябва да правя нещо различно. Да правя нещо, което не обичам е по-мъчително, отколкото да бъда тук. Семейството ми не са военни, бяха горди и щастливи, пожелаха ми успех“.  

Успех на първите резервисти пожела и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и определи началото на програмата като знаменателен ден, а целта ѝ заяви: 

„Повишаване състава на резерва на въоръжението сили и повишаване на броя на българските граждани, които са решили да се присъединят към българската армия и към въоръжените сили. Окривим началото на един пилотен проект на Министерството на отбраната с надеждата, че този проект ще бъде успешен и че българските граждани, които са проявили волеизлияние да се обучават и да бъдат подготвени за задачата за защита на националната сигурност, ще бъдат достатъчно много, за да може Българската армия да има така необходимия резерв и да се попълни текущия некомплект от военнослужещи“. 


Това не е нов вид казарма, посочи началникът на НВУ бригаден генерал Иван Маламов и обясни какво ще включва 6-месечната подготовка на резервистите: 

„Ще включва индивидуална, специална и колективна подготовка. Нашата задача е като изпълнител на политиката на МО да помогнем за решаването на този проблем, а именно некомплекта за армията, но също така да помогнем за подготовката на всички български граждани, които трябва да вземат участие при отбраната на нашата родина“.  

При приемане на тазгодишния бюджет от Министерството на отбраната ще настояват за увеличение на възнагражденията на военните и на парите за армията, посочи заместник-министърът Александър Петков и коментира проекта за резервистите, който сегашното правителство наследи от предишното: 

„Очакванията са да се развие и от тук нататък резултатите да са все по-добри. Недокомплектът е около 20 %, така че колкото може да се спомогне с недокомплекта на армията, това ще бъде една стъпка в подобряване на тези резултати. Нашите намерения са да настояваме за увеличение на възнагражденията и за увеличаване на бюджета за армията, както и за отделяне на бюджета за превъоръжаване“.  


Следващият период, в който ще се проведе срочната служба в доброволния резерв, ще започне през юли 2022 г.

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва поетапно пускане на парното в София

Поетапно пускат от днес парното в столицата заради прогнозите за захлаждане и понижение на максималните температури. Началото на отоплителния сезон тази година е близо две седмици по-късно от миналогодишния. От "Топлофикация София" напомнят, на абонатите, които имат желание за по-късно пускане на отоплението, че трябва да подадат..

публикувано на 04.11.25 в 07:41

Млекопреработвателите: Нямаме война с фермерите, едно цяло сме!

Споровете в животновъдния и млекопреработвателния бранш не стихват въпреки обявената от Министерството на земеделието категорична позиция, че в България няма да се прави ваксинация на животните против шарка. Членовете на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация започнаха подписка с настояване за ваксинация. Преработвателите изпратиха поредна..

публикувано на 04.11.25 в 07:28

Катар заплаши, че ще спре износа на втечнен природен газ за Европа

Катар - един от глобалните лидери в производството на втечнен природен газ - заплаши, че ще спре износа му в Европа заради плановете на Брюксел да наложи нови изисквания и глоби на доставчиците си. Катарският министър на енергетиката Саад ал Кааби обясни пред Франс прес, че страната му е недоволна от Директивата за дължима грижа на корпорациите към..

публикувано на 04.11.25 в 07:24

Най-ожесточените сражения в Украйна се водят в Донецка област

Близо 60 стълкновения между украинската армия и руските военни е имало в района на Покровск, съобщи генералният щаб на Киев. От там уточниха, че близо 300 руски военни са нахлули в пределите на града, но не контролират изцяло нито един квартал.  Президентът Зеленски призна, че 20-30% от всички сблъсъци на фронтовата линия са близо до Покровск...

публикувано на 04.11.25 в 06:31

Родители на хора с епилепсия заведоха ново дело срещу МЗ за достъп до лекарства

От Асоциацията на родителите на деца с епилепсия внесоха нов съдебен иск срещу здравното министерство, заради липсата на достъп до лекарства за контрол върху заболяването след навършване на 18-годишна възраст.  От организацията настояват държавата да осигури вноса на медикаменти за пациентите с най-тежките форми на заболяването и да ги заплаща...

публикувано на 04.11.25 в 05:07

"Политико": Северна Македония се очаква да получи критична оценка в доклада за разширяването на ЕС

Северна Македония ще получи една от най-критичните оценки в тазгодишния доклад за разширяването на ЕС, който ще бъде представен от еврокомисаря Марта Кос.  Според документа, цитиран от "Политико", Брюксел е все по-недоволен от липсата на напредък в кандидатурата на страната, наред със Сърбия и Босна и Херцеговина.  Особено тежки ще са..

публикувано на 04.11.25 в 04:53

Кипър планира над сто нови цифрови услуги за догодина

Над 100 нови цифрови услуги ще бъдат предоставени на гражданите и бизнеса в Кипър през 2026 г. Тя е ключова за дигиталната трансформация на страната, бе обявено при обсъждането на бюджета в тази сфера в парламента. С близо 14% се увеличават бюджетните разходи за цифров преход, за да се ускори постигането на целите на правителството за..

публикувано на 04.11.25 в 04:31