Цените на лекарствата са държавно регулирани и имат таван, а разходите за енергия се увеличиха драстично, поясни той.
„Ако сме един свободен бизнес, какъвто не сме аптечният бранш, ние бихме могли да калкулираме повишението на цената в цената на крайния продукт. При лекарствата не можем да го направим, означава, че трябва да свием нещо. Какво ще свием – ще започнем да свиваме заплатите и в един момент някои ще окапят.“
Практически никой не издава рецепти за Covid пациенти, режимът на изписване е нищожен, посочи Антон Вълев.
„Той така е направен, че почти никой не иска да се занимава с това. Продължава една резистентност от колегите лекари въобще да се виждат с пациентите. Така че ми е странно как лекар може да изпише лекарство за пациент, който не е виждал.“
Не може всеки един пациент да го лекувате по един протокол и да имате три лекарства, които да се предлагат на всички, заяви Вълев.
В аптеките вече има налични от щадящите тестове за коронавирус със слюнка, съобщи той.
Периодично в края на една календарна година и в началото на следващата имаме недостиг на определени лекарства, което в повечето случаи се дължи на неадекватно планиране на медицинските представителства на самите фирми производители, коментира Антон Вълев в предаването „Преди всички“.
„Много често пациентите се фокусират върху точно една конкретна опаковка и решават, че това е само и единственото лекарство и няма нищо друго, което да го замени. На помощ трябва да дойдат фармацевтите, най-вече законодателството, което да легализира открай време исканата от нас ситуация, в която при наличие на генеричен заместител да може фармацевтът да ви отпусне това, което ще свърши работа, а не конкретното търговско име, което е изписано от лекаря.“
Вълев апелира „да спрем да се кланяме на конкретните търговски марки“ и обясни, че има лобистки текст в една от наредбите, който сега възпрепятства това.
Имаме налични на пазара достатъчно генерични заместители, увери той.
Относно недостига на „Пулмикорт“ Вълев уточни, че заради коронавируса лекарите са започнали масово да го предписват и извън предписанията му за деца и недоносени бебета, се предписва и на възрастни, което е довело до свръхголямо търсене и бързо изчерпване на количествата.
„Това обаче не се случва само в България, това се случва в целия свят.“
За цялата страна се получават по няколко хиляди опаковки, което е абсолютно недостатъчно, допълни магистър-фармацевтът.
И в момента има проблем с антикоагулантите, подчерта Антон Вълев.
„Има някакви количества, които като влязат, веднага се изтеглят за болничния пазар и това не оставя нищо за свободния. Казусът е с това какви количества общо влизат в страната.“
Свръхпредписването на антибиотици беше истерия, категоричен е специалистът. По думите му този период е отминал.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..