Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Ето къде си“ ще представи България на Венецианското биенале

Участието на форума за изкуство в Италия е сбъдната мечта за художника Михаил Михайлов

Михаил Михайлов
Снимка: Ани Петрова

България ще се представи на Венецианското биенале през април с проекта „Ето къде си“ на художника Михаил Михайлов и куратора Ирина Баткова. Конкурсът за това кой ще е българският участник се състоя в края на миналата година и в него участваха 17 проекта. 

Това е десетото участие на страната ни във Венецианското биенале, като за втори път конкурсната процедура се провежда от назначеното от Министерството на културата жури с председател проф. д-р Галина Лардева – изкуствовед и заместник-ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. 

Националното участие на България във Венецианското биенале ще се реализира в експозиционното пространство „Спацио Рава“ (Spazio Rava). То се намира в централната част на Венеция - в квартала Сан Поло на „Канал Гранд“, в близост до моста Риалто. 

Самият конкурс за българското участие се състоя в периода 29 ноември - 29 декември миналата година и в него участваха 17 проекта. „Ето къде си“ на Михаил Михайлов спечели надпреварата, а самият художник сподели за „Хоризонт“, че от години посещава Венецианското биенале и участието му там ще е сбъдната мечта


Биеналето е най-старият и престижен форум за съвременно изкуство. Всяко негово издание се формира от международен проект, воден от темата, избрана от куратора му, и самостоятелни национални участия, както и от официална паралелна програма. В предишното издание на Венецианското биенале през 2019 година 90 страни представиха свои национални участия. Биеналето привлече почти 600 хиляди посетители. Макар че темата на международния кураторски проект на Венецианското биенале не е задължителна за националните участия, те често се съобразяват с нея. През тази година артистичната директорка на международната изложба е Чечилия Алемани. Името на проекта е „Млякото на мечтите“ (The Milk of Dreams) и е взето от книга на художничката сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011).  

Комисарят на българското участие и директор на Националната галерия Ярослава Бубнова казва, че в другите страни, които участват, средно кандидатстват от три до седем проекта. Затова и 17-те участници в нашия конкурс говори за силен интерес. 

59-ото Венецианско биенале за изкуство ще се проведе от 23 април до 27 ноември тази година. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Яра Бубнова и Михаил Михайлов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35